Chcem byť na slobode, šokoval na súde René (27). Spreneveril státisíce eur, pred súdom sa kajal
27. 5. 2025, 5:45 (aktualizované: 27. 5. 2025, 9:18)

Škandál z bratislavskej Petržalky sa dostal až na Krajský súd v Bratislave! Dôvodom je nespokojnosť prokurátora s tým, že Mestský súd Bratislava I neposlal obvineného Reného(27) do väzby. Krajský súd v pondelok (26.5.) o jeho osude rozhodol.
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku
Obvinený René prišiel spolu so svojím advokátom na súd s dostatočným časovým predstihom. Na hlave nasadenú čiapku a na nose mal slnečné okuliare. K obvineniu sa nechcel vyjadrovať.
„Chcel by som vyjadriť úprimnú ľútosť nad svojim konaním. Považujem to za svoje zlyhanie. Chcel škodu postupne splácať podľa svojich možností a schopností. Ja som sa začal liečiť. Myslím si, že stíhanie môže prebiehať aj na slobode. Žiadam, aby sťažnosť prokurátora bola zamietnutá," povedal 27 ročný mladík pred senátom Krajského súdu v Bratislave.
Zdroj: MATEJ KALINA
Súdne pojednávanie s Reném Hermanom vo veci sprenevery miliónov eur na úrade v mestskej časti Petržalka, po čom podal demisiu starosta Ján Hrčka. Na snímke je obvinený so svojim právnym zástupcom Adriánom Šandorčinom.
René sa dopúšťal rozsiahlej majetkovej trestnej činnosti voči svojmu zamestnávateľovi v trvaní od januára do 13. mája. Uvádza sa to v uznesení Mestského súdu Bratislava I, ktoré má redakcia Plus JEDEN DEŇ k dispozícii.
René je obvinený zo zločinu sprenevery. Mestskú časť Bratislava-Petržalka mal obrať o financie vo výške najmenej 487 251,64 eura. Vedenie mestskej časti však hovorí o väčšej čiastke a to v hodnote za viac ako 2 000 000 eur. Do nelichotivej finančnej situácie sa 27-ročný mladík dostal vďaka závislosti od hazardných hier, keď minul veľké množstvá (hlavne cudzích) finančných prostriedkov, na ktoré si dokonca zobral aj úvery.
„Aktivoval“ účty bývalých zamestnancov
V informačnom systéme „aktivoval“ René účty, najmä bývalých zamestnancov s fiktívnym nárokom na výplatu príslušnej mzdy, ktorým priradil ním zriadené osobné bankové účty, ktorých je vlastníkom, pričom ich vydával za bankové účty týchto osôb.

René následne exportoval podklady do zašifrovaného súboru na ďalšiu realizáciu príslušným finančným oddelením Miestneho úradu Petržalka. Po nahratí daného súboru do interného informačného systému o platobnom príkaze boli zamestnancom tohto finančného oddelenia zobrazené tieto údaje fiktívnych/neoprávnených platieb v celku spolu s oprávnenými platbami na mzdy skutočných zamestnancov.
Po tomto procese boli prevedené z bankového účtu Miestneho úradu Petržalka na bankové účty vedené v ČSOB banke, ktorých majiteľom a disponentom v inkriminovanom období bol práve obvinený.
Obvinený si sypal popol na hlavu pred Mestský súdom Bratislava I
Strana
1/2