Problémy mestských polícií: Čo sa im podarilo presadiť do návrhu nového zákona?
9. 11. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:39)

V prešovskej mestskej polícii (MP) pracuje Ján Andrejko (54) vyše troch desaťročí. Začínal ako radový policajt, postupne prešiel rôznymi riadiacimi pozíciami až po funkciu náčelníka, ktorú vykonáva niekoľko rokov. Je šéfom združenia náčelníkov MP. Problémy v rezorte pozná podrobne z dlhoročných praktických skúsenosti, aj preto do pripravovanej zmeny zákona o MP navrhol viacero zmien, ktoré pomôžu pri odhaľovaní priestupkov.
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Pavol Zachar
Galéria k článku
Náčelník prešovskej mestskej polície Ján Anderko (54) vyštudoval fakultu manažmentu, odbor ekonomika a riadenie verejnej správy. Snaží sa zlepšiť podmienky pre prácu mestských policajtov. Vraví, že tu nie sú na šikanovanie občanov, ale na kontrolu zákonných noriem, aby v mestách a obciach nebola anarchia a aby každý dodržiaval vopred dohodnuté pravidlá. Vrátane tých, ktorí majú peniaze a moc. Lenže v tejto úlohe im často kladie prekážky zastaralý zákon z roku 1991.
Úlohou MP je kontrola verejného poriadku, ktorú má podľa zákona o obecnom zriadení na starosti samospráva - mestá a obce. Policajný zbor sa spolupodieľa pri zabezpečovaní verejného poriadku. Lenže Andrejko sa pýta, ako majú mestá a obce zabezpečiť verejný poriadok, keď ten, kto sa na tom spolupodieľa, má väčšie oprávnenia na tomto úseku ako ten, kto to má zabezpečiť. Podľa neho je to nelogické. Aké sú najväčšie problémy mestských a obecných polícií? A aké zmeny ako člen pracovnej skupiny navrhol do pripravovanej novelizácie zákona? Dozviete sa v rozhovore.

Prečo chcete dosiahnuť, aby mestskí policajti mohli kontrolovať aj vodičský preukaz vodičom?
Môžu si už teraz vyžiadať všetky doklady a dokumenty potrebné na náležité objasnenie priestupku. Keď si to takto odôvodní policajt. Ale niektorí to nevyžadujú a stala sa taká vec, že človek s autom odbočil do zákazu vjazdu. Policajt ho riešil za porušenie zákona a pustil ho ďalej. Ten človek prešiel pár metrov a na priechode pre chodcov zrazil dedka, babku. Prokurátor ho začal stíhať a skontroloval evidenciu priestupku a zistil, že v ten istý deň, tri minúty pred nehodou, ho kontrolovali mestskí policajti a dali mu pokutu. Lenže išlo o človeka, ktorý má zákaz riadiť motorové vozidlo, bol mu odobratý vodičský preukaz a mestskí policajti ho nezadržali na mieste.
Mestskí policajti sú často kritizovaní za to, že nedokážu odhaliť priestupcov pri zakladaní skládok. Čo s tým?
Máme tu problém s množstvom čiernych skládok a nevieme sa dopátrať k tomu, kto ich zakladá. Predstavte si, že niekde na konci sídliska máte skládku, ľudia nám hlásia, že tam sú stále väčšie a väčšie kopy odpadu. My tam vyšleme policajtov v uniforme označených autom. Oni vidia, že tam prichádza nejaké auto, ktoré vezie odpad. Lenže čo z toho, keď nás tam zbadá, otočí sa a odíde. Naši policajti odídu a na druhý deň nám volá človek, ktorý nám to oznámil, že ako to riešime, keď je znova viac odpadu. Policajtom nedovolíme vykonávať službu takým spôsobom, aby sa to vyriešilo.
Na pripomienku zástupcu generálneho prokuratúra, že ten policajt mal byť viditeľný a označený, ja hovorím, že tu máme aj také kontrolné zložky štátu, ktoré nemajú vôbec uniformy - inšpektorát práce, inšpekcia životného prostredia, hygienikov a ďalšie zložky, ktoré chodia v civile. Pokiaľ chceme odhaľovať priestupky, musíme dať policajtom také možnosti a prostriedky, aby sa im v tom darilo. Verejný poriadok sú aj skládky a ako je možné že štátny policajt môže prísť v civile a kontrolovať a mestský nie.
Podobne je to aj so psíčkarmi, ktorí po svojich miláčikoch nezbierajú exkrementy.
Máme psíčkarov na detských ihriskách, pieskoviskách. Mamičky sa sťažujú že deti majú ekzémy a ďalšie problémy, lebo pieskovisko je znečistené psími exkrementami. No keď sa tam objaví policajt v uniforme, tak automaticky ten človek odprace odpad po svojom psovi. Nám neide o buzeráciu, ale o odhaľovanie tých, ktorí sa dopúšťajú priestupkov. Tam, kde je to potrebné, tak aj policajtom v civile, ak sa to iným spôsobom nedá odhaliť.
Ďalšia vec je požívanie alkoholických nápojoch mladistvými. Prídete do podniku a tam nalievajú deťom. My prídeme, dáme mu fúkať, nafúka a keď sa pýtame, kto mu nalial, tak sa nikto neprizná. Keď si tam príde sadnú policajt v uniforme, tak nikto mladistným nenaleje. Všetci chceme zabrániť tomu, aby sa nalievalo deťom, ale bránime policajtom odhaľovať takéto veci.
A ako je to s meraním rýchlosti mestskými policajtmi?
Hovoria, že policajti nás idú šikanovať, buzerovať. Ja tomu hovorím kontrola nad dodržiavaním zákona. Keď prídete do Rakúska a je tam prikázaná rýchlosť 50 km za hodinu, tak to každý dodržiava a nikto sa nad tým nepozastaví. Lebo vie, že ho čaká tvrdý postih. A tu si niekto myslí, že má kopec peňazí, známych a nemusí dodržiavať zákon. Od začiatku roka máme množstvo dopravných nehôd, zranenýchna cestách, mŕtvych. Štatistiky stúpajú a my máme 2500 mestských policajtov v uliciach a nedokážeme si pomôcť, aby nám ľudia nezomierali na cestách. Máme to v základných úlohách, tí mestskí policajti majú chrániť život a zdravie ľudí, majú chrániť majetok. Máme veľa ulíc, kde jazdia niektorí vodiči ako blázni. My sme tu na to, aby sme ochraňovali tých slušných a nie porušujúcich zákon.
Budú môcť podľa nového zákona mestskí policajti používať aj putá?
Aj pri odhalení priestupku sa stáva, že máme dočinenia s agresívnym človekom, ktorého potrebujeme spacifikovať. Potrebujeme, aby sme mohli použiť spútavacie pásky či použiť gumové projektyly, ktoré majú v sebe slzotvorný prostriedok, a takýmto spôsobom vedeli zneškodniť páchateľa. Doba sa posúva dopredu a zákon zostal v pôvodnej podobe 30 rokov. Novelizoval sa niekoľkokrát, ale iba vtedy, keď dopravní policajti potrebovali niečo zmeniť.
Odkedy by mal byť ten zákon účinný?
Predpoklad je od 1. 1 2023.
Už bol prijatý?
Nie, teraz je na ministerstve vnútra na dvojkolovom pripomienkovaní, potom by mal ísť na ďalší legislatívny proces. Niekedy na budúci mesiac by mal ísť do prvého čítania v národnej rade.
Dlhé roky ste vyvíjal úsilie na tom, aby sa aj na mestských policajtov vzťahoval zákon o sociálnom zabezpečení a mohli ísť skôr do dôchodku. Prečo?
Aby mohli policajti, ktorí sú naozaj vo vyššom veku, odísť do dôchodku. Máme tu policajtov, ktorí majú viac ako 60 rokov. Predstavte si, že vás prepadne partia 25-ročných výtržníkov a pomoc vám má prísť 60-ročný policajt.
Nikto vám neveril, že sa vám to podarí docieliť.
Dokonca aj poslanci národnej rady prišli s tým, že to nemá šancu.Na ministerstve vnútra o tom nechceli počuť. Ale ja som ten, že keď viem, že je to spravodlivé, čestné, slušné pre nás všetkých, tak idem za tým. Zobral som si dovolenku, týždeň som bol v Bratislave a presviedčal som argumentmi poslancov.
Navrhli ste do zákona aj iné novinky?
Jednotné označenie áut mestských polícií. Tak, ako je to bežné vo svete. Mal by byť nápis Polícia a namiesto štátneho znaku názov mesta. Veď my sme policajný zbor mesta alebo obce. Je to bežné označenie všade vo svete. Aj toto sme dali do zákona, nemal s tým nikto zatiaľ problém.
Roky sa zasadzujete o zriadenie záchytných staníc.
Prvá záchytka na svete bola zriadená v Československu, založil ju doktor Skála v Prahe, prvým klientom bol vraj ruský námorník. Obkukalo sa to a po svete bežne fungujú záchytky. Len u nás sa zrušili. Nemal ich kto platiť. Veď nech to zaplatí štát, platíme si orgány verejnej moci, aby nás toho neduhu zbavil. Keď štát vyberá dane a odvody za alkohol, tak prečo by z toho nezaplatil za záchytku? Vyšlo by nás to aj tak lacnejšie, keď si spočítame, koľko nás stojí človek, ktorý popíja a máme s ním na ulici problém - policajti mu dajú pokutu, pošlú ho domov, tam zbije manželku a deti, sadne do auta, zrazí človeka idúceho do pekárne na nočnú, otca rodiny. Ten zostane po nehode na vozíčku, ako spoločnosť sa mu musíme postarať o jeho rodinu, zaplatiť vyšetrovateľa, prokurátora, sudcu, výkon trestu a ešte sa mu aj rodina rozpadne. Ak by putoval do záchytky a bola mu nariadená liečba, stálo by nás to menej peňazí. Platíme aj za záchranu tých, ktorí sa stratia v horách. Tiež by sme mohli povedať, že si to spôsobil sám, tak ho nechajme tak.
Ako sa vám darí s vymáhaním pokút za priestupky?
Aj v tomto smere by sme mali zmeniť zákon tak, aby ľudia mali povinnosť odpracovať si niektoré veci. Zoberme si mladíka, ktorý v alkoholickom opojení pácha výtržníctvo. Dostane pokutu a na druhý deň príde jeho mamka a zaplatí 20 eur pokutu. A on hrdina to ešte vycapí sa sociálnu sieť. Nebolo by správnejšie, keby ten človek po vyučovaní dostal reflexnú vestu a musel upratovať ulicu? Často nevieme vymôcť pokutu nielen od asociálov, ale ani od boháčov voziacich sa v drahých autách, lebo zistíme, že oficiálne nevlastnia nič. Prečo takým ľudom nedáme sankciu vo forme verejnoprospešných prác? Ale čakáme, že ju zaplatí v zákone stanovenej lehote, on ju nezaplatí, potom to ide k exekútorovi, ktorý to vymáha 2 roky a nakoniec ešte my musíme exekútora zaplatiť.
Máte aj návrh, ako vyriešiť problém s nepokosenými pozemkami?
Každému to prekáže, lebo sa takto rozmnožujú invázne rastliny. My tieto veci nie sme oprávnení riešiť, to rieši odbor životné prostredie, ktorému to nahlasujeme. Lenže problém je v tom, že predvolajú majiteľa, no ten sa zatajuje, nepreberá zásielky. Kým sa im podarí k nemu dopracovať a vyrubiť pokutu, je obrovská plocha nepokosená aj 4 mesiace.
Volajú vás ľudia aj ku kurióznym prípadom?
Ľudia si už zvykli nato, že nás volajú ku všetkému. Ku rôznym odchytom zvierat, počas záplav, mimoriadnych situácií. Prví sme na rade my.
Aj k susedským sporom?
To sú najhoršie veci. Na každej ulici sa nájde niekto, kto má s niekym problém. Často sa stáva, že niektorí ľudia potrebujú odbornú psychologickú pomoc. Mali sme prípad, keď nás zavolal muž, že ho obťažujú ľudia z vesmíru a ožarujú ho v kuchyni. Ale k nám volala pani, že má susedu bosorku. Kolega sa jej pýtal, ako sa to prejavuje. Povedala, že ju večer premení na myš, seba premení na mačku, celú noc ju naháňa a ráno keď vstáva do práce je unavená. Zavolali sme susedu a ona na to povedala, že síce má také schopnosti, ale doma ich nevyužíva. Inej zas suseda pobosorovala záhradku a preto jej mrkva rastie koreňom hore. To sú také absurdné veci, že neviete, čo máte robiť.
A čo vtedy robíte?
Niekedy je to fakt na smiech. Ale tým, ktorí žijú v tej lokalite, to vtipné nie je.
Ale ani tým policajtom.
Možno by bolo dobré aj zmeniť aj to v zákone, aby policajti mohli v takýchto prípadoch nariadiť psychiatrické vyšetrenie. Nemôžme roky čakať na súd, lebo to trvá dlhé roky a ľudia trpia.
Vaši policajti musia prejsť psychotestami?
Samozrejme. Ale ja som musel riešiť aj inú vec. Pri zhorenej bytovke a pohľade na to nešťastie a mŕtve telá som videl, ako to na nich neskôr doľahlo. Zavolal som k nim psychológa a ten po pohovore určil, ktorí potrebujú ešte ďalšie sedenie. Ľudia im aj častokrát nadávajú, urážajú. Len preto, že si robia svoju prácu. Príde niekto k lekárovi a nadáva mu zato, že ho lieči alebo k učiteľovi zato že ho učí? Ale policajtovi áno. A iba za to, že si vykonáva svoju prácu v prospech nás všetkých.
Keď sme si raz povedali ako spoločnosť povedali, že toto sú pravidlá, zákony ktoré máme dodržiavať, tak ich máme dodržiavať a máme skupinu ľudí, ktorí majú kontrolovať. Pokiaľ to nechceme, tak zmeňme zákony. Ale potom rátajme s tým, že prednosť na ceste bude mať ten, kto má silnejší klaksón. Ale bude mať pravdu ten, kto má väčší kyjak.
Keby ste videli na policajtovi, že s ním niečo nie je v poriadku, ako by ste postupovali?
Už som sa s takouto situáciou stretol. Mal som od veliteľa informáciu, že sa jeden náš policajt rozvádza a má nejaké problémy. Odobrali sme mu služobnú zbraň a slúžil bez nej.