Spoveď príbuzných Mišky (†36), ktorá vyskočila z okna aj so psíkom: Netušili sme, že to urobí!
3. 5. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:02)

Obyvateľov Detvy pred týždňom zasiahla hrozná udalosť! Len tridsaťšesťročná Miška sa rozhodla, že si zoberie život. Z okna bytu svojich rodičov vyskočila aj so svojím psíkom Maxom. Miškini známi aj blízki priznávajú, že o jej zámeroch netušili.
Zdroj: FB E.K.
Zdroj: FB M.K.
Zdroj: bej
Galéria k článku
Michaela (†36) síce bývala s priateľom vo Zvolene, no zúfalý čin spáchala v Detve v byte svojich rodičov. Podľa susedky sa tak stalo, keď boli obidvaja v práci. Miška vyskočila z ôsmeho poschodia aj so psíkom Maxom. Jej konanie prekvapilo všetkých susedov.
„Mala novú prácu aj priateľa. Po dlhom čase sa zdalo, že je šťastná,“ povedala Diana, ktorá býva o poschodie nižšie ako Miškini rodičia. „Predtým mala ťažké obdobie, kedy bola bez práce. Pred siedmimi rokmi sa zase rozviedla. Mala ťažký život,“ dodala nešťastne.
Udalosť však šokovala aj jej veľmi blízku osobu. „Boli sme ako sestry. Stále sme boli spolu, keď sme prišli do Detvy,“ napísala nám jej sesternica. Aj keď vedela, že Miška má psychické problémy a navštevuje aj psychologičku, nevedela, že sa až tak trápi. „Ešte sme si písali o Veľkej noci,“ doplnila zronene. Udalosťou podľa nej veľmi trpia aj Miškini rodičia, ktorí stratili jedinú dcéru.
Veľké nešťastie prežíva aj Miškina krstná mama. „Miška moja, budeš mi strašne chýbať, ty moje slniečko. Navždy budeš v mojom srdci. Spinkaj sladko,“ napísala na sociálnu sieť. Práve ona si do opatery zobrala Miškinho psíka Maxa, ktorý celé nešťastie prežil. „Budeme ho ľúbiť, ako ho ľúbila Miška,“ doplnila.
Ako si prípad vysvetľuje konzultant v oblasti kriminalistiky Matej Snopko? Čítajte na ďalšej strane!
Podľa experta na profilovanie páchateľa a konzultanta v oblasti kriminalistiky Mateja Snopka, mnohí ľudia na spáchanie samovraždy vyhľadávajú pokoj, aby im ich úmysel nemohol nikto prekaziť. „Ak išlo o samovraždu, pre byt svojich rodičov sa mohla rozhodnúť práve preto, lebo v tom čase zrejme doma niekoho mala,“ objasnil. Pravdepodobné však môže byť aj to, že so svojimi rodičmi sa chcela ešte raz rozlúčiť...
A prečo sa rozhodla ukončiť svoj život aj so psíkom Maxom? „Môže to byť podobný prípad, ako keď matka nechce, aby jej dieťa ostalo v zlom svete samé,“ objasnil Snopko.
Samovrahovia podľa Snopka buď trpia psychickými poruchami alebo im spáchanie činu prikážu autority, napríklad v podobe siekt. Okrem toho sa človek môže dlhodobo nachádzať v ťažkej životnej situácii. „Je to podobný pocit, ako byť v bazéne v hĺbke päť metrov, kde cítite z každej strany tlak,“ dodal na margo nešťastnej udalosti.
Ako pomôcť človeku, ktorý sa pre zúfalý čin rozhodne? Na ďalšej strane nájdete rady od psychológa Matej Madra...
„Samovražda je vždy výsledkom krízového prežívania, niekedy podnet prichádza veľmi nečakane, náhle a je to vlastne nešťastný spôsob riešenia akútnej situácie. Môže však byť aj vrcholom dlhodobého utrpenia, úzkosti a teda psychického ochorenia,“ približuje psychológ a programový riaditeľ internetovej poradne pre mladých Matej Madro.
Pre blízkych zosnulého je samovražda väčšinou šok. Mnohí sa preto snažia nájsť odpoveď na otázku, prečo sa to udialo. „Z našej skúsenosti však vychádza, že za takouto tragédiou je viacero ťažkostí,“ dodáva psychológ.
Podľa Matej Madra títo ľudia pred vykonaním činu často hovoria o strachu a opustenosti. Preto je veľmi dôležité si ich všímať a byť citlivou podporou. Treba sa však vyhnúť mudrovaniu o tom, čo má daný človek robiť, nemoralizovať, nehovoriť vety typu: Bude dobre. Aj ja som to zažil, nebagatelizovať to, čo prežíva.
Človeka v krízovej situácii však netreba nechať osamote. Je dôležité dávať mu najavo, že s ním chcete byť v tej bolesti. Ďalej mu môžete pomôcť hľadať stratégie, ako ho dostať von zo všetkého, čo prežíva. Je takisto dobré motivovať ho k vyhľadaniu odbornej pomoci. Užitočné môžu byť aj krízové linky, ako je napríklad anonymná nonstop bezplatná Krízová linka pomoci (www.krizovalinkapomoci.sk, 0800 500 333).