Pád lavíny v Nízkych Tatrách v sobotu neprežil 23-ročný lyžiar slovenskej národnosti. Horskí záchranári o tom informovali na sociálnej sieti.

Žiadosť o pomoc prišla horským záchranárom v sobotu v dopoludňajších hodinách. "Dvoch lyžiarov slovenskej národnosti strhla v Školskom žľabe lavína, pričom jedného z nich zasypala. Druhý lyžiar, ktorý udalosť oznámil, zostal na povrchu lavíny s vážnym poranením nohy a nemohol začať s vyhľadávaním zasypaného kamaráta. Na miesto nehody odišli záchranári HZS z Oblastného strediska Nízke Tatry vrátane psovoda,"  píše HZS.

O pomoc bola požiadaná aj posádka vrtuľníka, no pre nepriaznivé letové podmienky nemohla vzlietnuť. Záchranárom neostávalo nič iné, než do žľabu zlyžovať po vlastných. "Po vykopaní zasypaného zahájili horskí záchranári okamžitú resuscitáciu v kombinácii s medikamentóznou liečbou, no napriek veľkej snahe sa muža zachrániť nepodarilo,"informovali záchranári.

 

Druhý, 27-ročný lyžiar bol na mieste ošetrený a pomocou lanovej techniky dlhej takmer 300 metrov ho vytiahli zo žľabu na zjazdovku. Odtiaľ bol pomocou saní a snežného skútra transportovaný na Bielu púť, kde ho prevzala posádka RZP a previezla do nemocnice.

Rovnako boli zo snehu vyslobodené aj pozostatky nebohého 23-ročného muža, ktoré budú podľa záchranárov odovzdané obhliadajúcemu lekárovi a príslušníkom PZ SR. Na záchrannej akcii sa zúčastnilo 16 horských záchranárov.

"HZS upozorňuje, že zimná sezóna začala. Pamätajte, že už pri prvom stupni lavínového nebezpečenstva môžete byť ohrození pádom lavín. Keďže lavíny predstavujú v zimnom období najväčšie nebezpečenstvo pre návštevníkov hôr, dodržiavanie zásad bezpečnosti pri pohybe v lavínovom teréne (zimnom teréne všeobecne) by malo patriť do povinnej výbavy (tak ako lavínový prístroj, sonda, lopata, mobilný telefón) pri vykonávaní všetkých druhov výkonnostných aj rekreačných aktivít," dodala k tragickému prípadu horská záchranná služba.

Prečítajte si tiež: