Šokujúce je, že 54–ročný muž tu pracuje ako zdravotník. Podľa informácií tvnoviny.sk mu po príjazde na záchrannú stanicu začali kriminalisti okamžite prehľadávať pracovnú skrinku. Tá bola až do príchodu polície zapečatená, aby sa do nej nik iný nedostal. Čo v nej našli, zatiaľ nie je známe. Na stanici sa s podozrivým zdržali iba približne pol hodiny. Zadržaný muž mal ako zdravotník pracovať na stanici dlhší čas. V liekoch sa vyznal a mal ich vedieť aj správne dávkovať. Kriminalisti mali na stanici prepočítavať opiáty a zistiť nezrovnalosti v počtoch, množstvo medikamentov malo chýbať. Zmiznúť mali napríklad lieky ako diazepam a iné opiáty.

Muži zákona prehľadávali aj rodičovský dom obvineného záchranára Ivana P.
Zdroj: Karol Farkaš
Dlhoročného záchranára obvinili zo znásilnenia, foto z miesta činu nájdete v galérii

Šokujúce je, že z tejto záchranárskej stanice mali údajne zmiznúť lieky už aj v minulosti. Podľa televízie TA3 spomínaný záchranár vo štvrtok 14. septembra neprišiel do práce napriek tomu, že mal službu. Kolegovia sa s ním nevedeli spojiť, telefón nezdvíhal. To, akým spôsobom sa mali skrížiť cesty Sone a podozrivého zdravotníka, zatiaľ nie je známe. Isté je, že sa tak malo stať o 3.40 hodine ráno potom, ako Soňa vystúpila z autobusu v bratislavskej Petržalke. K bytovke, kde mala prenajatý byt, to mala od autobusovej zastávky len okolo 150 metrov po neosvetlenej ulici. Tam však už nedorazila. V tele študentky našli lekári množstvo liekov, ktoré sa nedajú bežne kúpiť a používajú sa výlučne pod dohľadom zdravotníkov v nemocnici. Malo ísť o silné utlmujúce lieky na spanie.

Polícia neskôr zaistila bielu Škodu Fabia kombi, ktorá mala v prípade figurovať. Podľa našich informácií sa auto malo nachádzať na Pezinskej Babe, kde zadržali aj podozrivého muža. Podľa našich informácií neprehľadávali včera kriminalisti len záchranársku stanici vo Vajnoroch, ale aj byt na sídlisku v Bratislave. Policajti strážili byt. Nikto nám nič nepovedal," povedala suseda. Muža, ktorý v byte býval, mali vzápätí priviesť v putách a bielom overale. Na susednej ulici zas muži zákona prehľadávali smetné nádoby. Pri chorvátskom ramene, neďaleko miesta, kde objavili doráňajú Soňu, našli, podľa nášho zdroja, policajti odhodené injekčné striekačky a servítku.

„Záchranná zdravotná služba Bratislava sa dištancuje od konania nášho zamestnanca, ktorý je podozrivý v mediálne sledovanom prípade unesenej študentky. Takéto konanie odsudzujeme, ale, žiaľ, ako zamestnávateľ nevieme nijako ovplyvniť," povedala Darina Schreková, hovorkyňa bratislavskej štátnej záchrannej služby. Tá zároveň poprela informácie o zmiznutých opiátoch. „Zároveň sa ohradzujeme proti tvrdeniam médií, že v Záchrannej zdravotnej službe Bratislava zmizli opiáty. V rámci vykonaných kontrol na všetkých našich staniciach Bratislava sa zistila nezrovnalosť v počte psychotropných látok len na jednej stanici Záchrannej zdravotnej služby v Bratislave. Po tomto zistení bolo podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa," zdôraznila hovorkyňa.

Vo februári 2021 vystrašil Bratislavčanov veľmi podobný prípad, ako je prípad S. V novembri 2019 našli učiteľku angličtiny a bývalú modelku, ktorá sa pohybovala aj v umeleckých kruhoch, Violu Macákovú zúboženú v bratislavskom prístave. Bola podchladená a v čase nájdenia ešte žila, neskôr však zomrela. Mala len 34 rokov. Prípad pôvodne vyšetrovali ako možnú vraždu, uzavreli ho však ako nehodu.

Rodina študentky S. pochádza z Michaloviec. Odtiaľ pricestovali do Bratislavy, kde mala mať v pondelok promócie. Mamu S. informovala o tom, že ide na akciu s kamarátmi, ale že sa jej bude pravidelne ozývať. Na druhý deň mali navyše stráviť ako rodina spolu v Starom Meste, pričom zo Soninho prenajatého bytu mali vyraziť ráno. Keď sa neozvala tak, ako boli dohodnuté, mama zalarmovala políciu. Po 26 hodinách mladú ženu našli ležať okolo 6.30 ráno neďaleko petržalskej nemocnice na Antolskej ulici zdravotníci, ktorí šli do práce. Na tele mala mnoho rán a v krvi jej zistili veľké množstvo omamných látok. Mladučká S. bola navyše znásilnená. Polícia vo štvrtok zverejnila informáciu, že zadržala podozrivého muža. V piatok večer ho vyšetrovateľ obvinil zo zločinu znásilnenia závažnejším spôsobom konania. Hrozí mu až 15 rokov za mrežami.

Podobné prípady už v Bratislave boli, v čom sú si podobné?

Prípad zmiznutia S. sa podozrivo ponáša na prípady ketamínového fantóma, ktorý terorizoval Bratislavu v roku 2009. Páchateľ vtedy prepadával osamelé ženy. Pri útoku používal ketamín, ktorý je silným anestetikom. To obeť okamžite ochromilo a nedokázala sa brániť. Pri útoku ženy okradol a sexuálne zneužil.

V auguste 2009 ketamínový fantóm zaútočil prvýkrát na Soňu (23). Omámil ju injekciou a okradol. Koncom októbra úradoval znova. Tentoraz si za obeť vybral 22-ročnú Veroniku, ktorá bola na diskotéke v centre hlavného mesta. Po druhej hodine ráno sa vybrala na autobus. Keď sa na tom istom mieste, pri Slovenskej akadémii vied, po štyroch hodinách prebrala, bola bez nohavičiek a v pošve mala tampón, ktorý si tam sama nezaviedla. Na jej tele našli dva vpichy po injekcii. Bola znásilnená.

Aj v treťom prípade figuroval autobus. V novembri 2009 si páchateľ vyhliadol 26-ročnú Petru, ktorú prepadol na autobusovej zastávke mestskej hromadnej dopravy na Predstaničnom námestí. Petra rovnako ako v predchádzajúcom prípade stratila vedomie na štyri hodiny potom, ako jej pichol injekciu, pravdepodobne s ketamínom. Policajti neskôr zadržali taxikára Jozefa B. Toho však obžalovali len z prvého prípadu, a to zo znásilnenia a z olúpenia z augusta 2009, keď prepadol 23-ročnú Soňu. Jozef priznal, že sa určitým spôsobom zblížili a malo dôjsť aj k sexuálnej aktivite.

Pohlavný styk však nepriznal. Odmietol aj fakt, že by jej on podal ketamín. Tvrdil, že mu žena nastúpila do taxíka v bratislavskom Starom Meste a vo vozidle sa počas jazdy povracala, načo ju požiadal, aby vystúpila. Ona to vraj odmietla a keď sa s ňou začal dohadovať, mala sa mu začať, podľa jeho slov, ponúkať. Aj keď odmietol, že by s ňou mal sex, podľa prokuratúry sa našla jeho DNA v pošve ženy. Žena vypovedala, že s kamarátkami oslavovali, ale už keď odchádzala z podniku, strácala vedomie s tým, že to bol iný stav ako opitosť, pretože nevedela hýbať rukami, všetko sa jej točilo a mala „záblesky“. Precitla až po niekoľkých hodinách, keď sedela na chodníku niekde na Lanfranconi.

Prečítajte si tiež: