Prípad, kde figuroval Čurilla, Lipšic a Kliment: Vražda tehotnej Evy nebude nikdy potrestaná
14. 3. 2024, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:48)

Bola to jedna z najbrutálnejších vrážd, aké sa kedy na Slovensku stali. V lete roku 1999 sa vybrala 24-ročná Eva Mikušaťová na bicykli do práce, keď ju v kukuričnom poli napadol vrah, surovo ju zbil a hlavu jej takmer oddelil od tela drôtom. Eva mala pred svadbou. Bola v 4. mesiaci tehotenstva.
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Galéria k článku
Až do roku 2010 vyšetrovali vraždu kriminalisti z Trenčína. V tomto roku sa však v prípade objavil Ján Čurilla, keď padlo rozhodnutie prezidenta policajného zboru, ktorý prikázal prípad Trenčínu odobrať a dať Bratislave. Onedlho tu figuroval okrem vyšetrovateľa Jána Čurillu aj Daniel Lipšic a sudca Juraj Kliment.
V tom istom roku policajti o šiestej ráno zadržali Petra Ježovicu a obvinili ho z vraždy. Obhajoby Ježovicu sa ujal známy trenčiansky advokát Ján Kanaba mladší. „Keď som navštívil Petra Ježovicu v Ilave, išiel som za ním po preštudovaní znaleckého posudku úprimne s tým, čo ten človek odo mňa chce, Nebolo extra pre mňa čo riešiť, šiel som tam s tým, že to spravil,“ priznáva J. Kanaba.
„Presviedčal ma, že musí byť niekde chyba, že nepoznal obeť, na tom mieste nebol, niečo takéto nespáchal, prosil ma, aby som mu pomohol.“ Keď sa J. Kanaba bližšie pozrel na prípad zistil, že tu veľké množstvo vecí nesedí a z jeho pochybností sa stala istota, že P. Ježovica nie je vrahom Evy. Začal ho obhajovať bez nároku na honorár.
„Vražda sa stala 30.7.1999. V tento deň bola robená na mieste činu veľmi rozsiahla obhliadka, večer bola robená doobhliadka, rojnica. Našli sa niektoré predmety vzdialené 50 metrov od obete, urobil sa riadny záznam, riadny protokol vecí, ktoré boli nájdené,“ opisuje J. Kanaba s tým, že čo sa v deň vraždy nenašlo boli šaty, ktoré napokon zohrali v prípade najvýznamnejšiu úlohu.
„Deň na to, 31.7. sa mala robiť doobhliadka, o ktorej už nebol spísaný žiadny záznam a tu sa mali nájsť šaty, ktoré mali byť tri metre od obete o ktorých tvrdili, že v deň vraždy si ich nikto nevšimol, čo už samo o sebe vzbudzovalo veľké pochybnosti,“ zdôrazňuje J. Kanaba s tým, že šaty nebolo vidieť ani len na zázname z kamery, ktorý bol natočený v deň vraždy.
Obžalovaného niekoľkokrát súdy oslobodili. Čítajte na ďalšej strane
Pri znaleckom skúmaní v roku 2010 znalci nenašli na šatách, ktoré sa našli až 24 hodín po vražde, žiadne spermie. Ježovicu spod obžaloby oslobodili, prípad však krajský súd vrátil nazad na okresný a vstúpila doň nová znalkyňa, ktorá na hlavnom pojednávaní prišla v roku 2014, teda 15 rokov po vražde s tým, že na šatách našla 1 spermiu, ale pri skúmaní ju spotrebovala.
„Ja som to nazval Colombova žena, všetci o niečom rozprávame, ale nikto to nikdy nevidel. Takto boli robené posudky. Mám vyjadrenie urológa z Trenčína, ktorý sa vyjadril, že v priemere má mužský ejakulát 3 až 4 mililitre, čiže sa bavíme asi o 45 miliónoch spermií, čo je minimálne množstvo. S humorom mi napísal, že pravdepodobnosť, ako to tvrdí znalkyňa je, že vyhrám v športke, pričom som si vôbec nepodal tiket,“ upozorňuje J. Kanaba.
V prípade poukazuje na množstvo zvláštností, napríklad na to, že keď žiadal, aby sa skúmali všetky veci z miesta činu, ukázalo sa, že oblečenie má u seba už vyše tri roky vyšetrovateľ Čurilla. Odrazu zmizol aj iný dôležitý dôkaz – videokazeta. „Tá sa ešte prehrala na hlavnom pojednávaní a bolo z nej jasné, že tie šaty na mieste činu neboli, ja dodnes neviem, prečo sa objavili 31.7. kde boli 24 hodín?“ pýta sa J. Kanaba.
Petra Ježovicu následne oslobodili druhý aj tretíkrát a keď už si myslel, že je po všetkom, prišiel šok. „Ministrom spravodlivosti bolo podané dovolanie ako mimoriadny opravný prostriedok a doktor Kliment v jeho senáte rozhodol, že je potrebné začať odznovu, že došlo k procesným pochybeniam,“ hovorí J. Kanaba.
V roku 2019 sa po prvýkrát v konaní objavil Daniel Lipšic ako splnomocnenec poškodených. „Na Okresnom súde Bratislava II potom prebehli tri pojednávania. Ja som sa ich už nezúčastnil. Vysvetlil som klientovi, že už nemám energiu bojovať ďalej a začínať niekde odznovu. Ja som neprestal veriť jemu, ale systému spravodlivosti,“ povedal J. Kanaba.
Obžalovaný Peter si sám zobral život. Čítajte ďalej
„Potom sa stalo to, že jedného dňa, pred približne 3 rokmi Peter Ježovica spáchal samovraždu. Určite to nespravil z dôvodov, ako si niekto myslí, že by mal výčitky svedomia. V auguste 2010 vás zoberú z ulice, bojujete až do roku 2017, kým konečne dosiahnete právoplatný oslobodzujúci rozsudok a v roku 2019 niekto príde a fakty, na ktoré poukazujem úplne odignoruje,“ zdôrazňuje J. Kanaba.
Dodáva, že Petrovi Ježovicovi hrozilo 25 rokov basy. „Ten rozsudok bol presne založený na tom, že kto iný by to mohol byť ak nie ty. Nedal to ten Peter, už nevládal ďalej,“ hovorí J. Kanaba s tým, že mu je ľúto aj rodiny zavraždenej, ktorá sa nikdy nedozvie kto môže za smrť ich milovanej Evy.
„Zrazu niekto prišiel v roku 2010 a presvedčil ich o tom, že má vraha, ale to bola taká milosrdná lož. Uverili niečomu, čo sa nezakladalo na faktoch. V momente, keď vyšetrovatelia z Bratislavy prišli na to, že asi to prepískli, tento človek sa nám nepriznal, asi to nie je všetko kóšer, mali to stopnúť a tu sa to dotiahlo všetko do konca. Po toľkých rokoch veľa otázok a odpovede žiadne,“ skonštatoval J. Kanaba.
Dodal, že on svojmu klientovi vždy veril. Napokon Peter Ježovica sa k činu nikdy nepriznal, dokonca sám požiadal o vyšetrenie na detektore lži, kde sa ukázalo, že hovorí pravdu. „Nie je to dôkaz, ale aj to samo o sebe niečomu nasvedčovalo,“ hovorí J. Kanaba.
„Zakladať akékoľvek presvedčenie niekoho o spravodlivosti na podklade nespravodlivosti je cesta do pekla. A toto si myslím, že takto Čurilla funguje. On je o niečom presvedčený a urobí čokoľvek, aby to dokázal, aj za cenu, že budú padať hlavy,“ je presvedčený J. Kanaba.
Ten uzatvára, že prípad vraždy Evy je jeden z tých, ktoré ho najviac poznačili. „Hlavne ten pocit, vtedy na tom Najvyššom súde. To odôvodňovanie sudcu Klimenta, to bola taká arogancia moci. Ja som sa s niečím takým stretol po prvýkrát. My sme odtiaľ odchádzali s Petrom ako zbití psi. On ten rozsudok napísal tak, že ktokoľvek by ten prípad dostal, nemal inú možnosť, ako toho Petra odsúdiť,“ myslí si J. Kanaba.
Mama Evy naopak nikdy nepochybovala o tom, že čin spáchal práve Peter Ježovica. „Dcéra odišla rukou človeka – nečloveka,“ vyjadrila sa v minulosti s tým, že samovraždu podľa jej názoru spáchal Peter preto, že nedokázal tak dlho klamať a myslí si, že mu svedomie nedovolilo, aby mohol ďalej chodiť po svete.
Prečítajte si tiež: