Jedna vec je večierok zrušiť, a druhá, čo spraviť s objednaným jedlom, ktoré už bolo nachystané. "Padlo rozhodnutie, že všetko darujú príslušníkom záchranných zložiek a dobrovoľníkom, ktorí pomáhajú v teréne, v krízových centrách, v školách kde zhromažďujú materiálnu pomoc pre ľudí postihnutých výbuchom plynu, rovnako aj  v zariadeniach kde nešťastných ľudí ubytovali," povedala jedna z dobrovoľníčok zo Súkromnej základnej školy DSA v Prešove. Práve v jej  priestoroch fungovalo od piatka provizórne krízové centrum.

Stoly v školskej jedálni zaplnilo jedlo, ktoré darovali záchranárom a dobrovoľníkom podnikatelia a študenti.
Stoly v školskej jedálni zaplnilo jedlo, ktoré darovali záchranárom a dobrovoľníkom podnikatelia a študenti.
Zdroj: archív SZŠ DSA

Policajti a hasiči, ktorých sme tam zastihli si nevedeli vynachváliť nečakané "lukulské hody". Rezne, koláčiky, vianočná kapustnica, pečené mäso, knedle, dusená kapusta, ale aj obložené chlebíky, bagety, pizza a iné dobroty, pomohli načerpať silu a energiu všetkým, ktorí pracovali v náročných podmienkach pri záchranných prácach a dobrovoľníckej činnosti.

Na mieste výbuchu sa  intenzívne pracuje.
Na mieste výbuchu sa intenzívne pracuje.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Mladý hasič, ktorý striedal kolegu poznamenal: "Je obdivuhodné, ako sa ľudia zomkli a pomáhajú tým, ktorí v okamihu prišli o strechu nad hlavou. To, že Prešovčania zrušili večierky z úcty k obetiam tragického výbuchu ma naozaj dojalo. Rovnako, že sa vzdali pôžitku z dobrého jedla a darovali ho ľuďom, ktorí sú na nohách celý deň a pracujú pre dobro iných," povedal mladý muž. Dodal, že výhodou pre nich je poloha súkromnej školy, keďže sa nachádza len niekoľko metrov od zničeného paneláka. "Pár minút a sme tam, nestrácame čas presunom," uzavrel vyjadrenie.

Viac foto TU

Prešovčanka Anna ( 69), bývala kolegyňa riaditeľky Z. Perželovej:
Prešovčanka Anna ( 69), bývala kolegyňa riaditeľky Z. Perželovej: "Pomáhali sme triediť šatstvo, baliť ho a pripraviť na odvoz do centrály Červeného kríža."
Zdroj: Daniela Pirschelová

 

Riaditeľka školy Zuzana Perželová so svojimi kolegami predviedli v praxi obrovskú spolupatričnosť i silu. Iniciatívne pracovali od piatka rána až do nedele večera. "Škola bola otvorená nonstop, keďže sme poskytovali útočisko ľudom z okolitých poškodených bytoviek, záchranárom, ktorí na striedačku prišli sa k nám ohriať a najesť. U nás sa koordinovala tiež materiálna zbierka," vyratúva riaditeľka.

Popri dobrovoľníckej činnosti vedenie školy riešilo aj zasklievanie rozbitých okien. Tlaková vlna rozbila 60 okenných tabúľ.
Popri dobrovoľníckej činnosti vedenie školy riešilo aj zasklievanie rozbitých okien. Tlaková vlna rozbila 60 okenných tabúľ.
Zdroj: archív SZŠ DSA

Perželová dodala, že popritom riešili aj vlastné problémy, ktoré súviseli s výbuchom. "Tlaková vlna nám rozbila zhruba 60 okien a tieto bolo potrebné zaskliť alebo prekryť doskami. V pondelok žiaci mali riaditeľské voľno. Sklenári pokračovali v oprave rozbitých okien, my ostatní sme poupratovali, vyčistili a vydezinfikovali priestory školy a pripravili ich na vyučovanie, ktoré sa začalo v utorok," vysvetľuje. Šéfka školy na záver vyslovila všetkým obrovskú vďaku za pomoc, ochotu a obetavosť.

Viac foto TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch pod článkom