Vieme, ako Černák trávi dni vo väzení a či je pripravený na slobodu: Prehovoril jeho advokát
12. 4. 2025, 6:45

Advokát Erik Magál je obhajcom doživotne odsúdeného Mikuláša Černáka. O ďalšom osude jeho klienta v bude po odročenom aprílovom zasadnutí rozhodovať piešťanský súd v máji. Má vyriecť verdikt, či vyhovie návrhu na podmienečné prepustenie bývalého mafiána na slobodu. Prečítajte si rozhovor s jeho obhajcom.
Zdroj: TASR/Dušan Hein
Zdroj: TASR/František Iván
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Galéria k článku
K návrhu na podmienečné prepustenie doživotne odsúdeného bývalého bosa podsvetia Mikuláša Černáka z väzenia na slobodu sa vo verejnom priestore kriticky vyjadril snáď už každý, kto sa chcel zviditeľniť. Vrátane politikov. Podľa mnohých by spoza mreží už nikdy nemal vyjsť. Je však správne v demokratickej spoločnosti, v štáte, ktorého populácia v prevažnej miere vyznáva kresťanstvo, nechať v base odsúdeného aj vtedy, ak bol už účel trestu splnený a u odsúdeného došlo k náprave a nie je pre spoločnosť nebezpečný? Aké podmienky trestného zákona musia spĺňať doživotne odsúdené osoby? Čo je podstatou znaleckých posudkov, ktoré vypracovali znalci na žiadosť súdu? Na tieto a ďalšie otázky odpovedal Černákov advokát, ktorý v minulosti zastupoval aj bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Ako je to so žiadosťami doživotne odsúdených o podmienečné prepustenie?
Trestný zákon vyžaduje pre doživotne odsúdené osoby splnenie osobitných formálnych a materiálnych podmienok. Formálnou je, že môže požiadať po výkone 25 rokov výkonu trestu. V rámci materiálnych podmienok by mal súd zamerať pozornosť na skúmanie povahy osobnosti odsúdeného, či nehrozí jeho prepustením opakovanie spáchaného obdobného činu. Odporcovia podmienečného prepustenia Černáka argumentujú tvrdením, že súd by mal dominantne prihliadať na závažnosť skutkov, pre ktoré bol uložený doživotný trest.
Zákon síce ustanovuje, že súd by mal zohľadniť aj okolnosti činu, za ktoré bola osoba odsúdená, avšak máme početné rozhodnutia slovenského i českého ústavného súdu, podľa ktorých k okolnostiam vzťahujúcim sa k povahe a závažnosti spáchaného trestného činu je treba prihliadnuť pri stanovení druhu a výmery pôvodne uloženého trestu, pričom tieto nemožno opätovne zohľadniť pri rozhodovaní o podmienečnom prepustení z výkonu trestu. Nakoľko by tým došlo k neprípustnému porušeniu zákazu dvojitého pričítania tzv. "ne bis in idem" a teda k postupu, ktorý porušuje článok 40 ods. 5 Listiny základných práv a slobôd.
Zjednodušene povedané?
Pokiaľ bola závažnosť skutkov spáchaných M. Černákom zohľadnená pri uložení doživotného trestu, potom mu túto závažnosť nemožno opätovne klásť na ťarchu pri podmienečnom prepustení z výkonu trestu. Koniec koncov, pokiaľ zákon pripúšťa podmienečné prepustenie doživotne odsúdených, je potom logické, že nejde o osoby, ktoré sa dopustili drobných krádeží, ale o osoby odsúdené za najzávažnejšiu násilnú trestnú činnosť. Aj takéto osoby môžu podľa zákonodarcu prejsť po 25 rokoch procesom resocializácie na takej kvalitatívnej úrovni, že môžu byť prepustené na slobodu.