Martin podľa vyjadrení známych trpel aspergerovým syndrómom. Toto ochorenie sa prejavuje hlavne problémami v sociálnej oblasti. Deťom a dospelým s týmto syndrómom vadí očný, či fyzický kontakt s inou osobou. Sociálna interakcia pre nich nie je jednoduchá, je pre nich ťažké nájsť a udržať si priateľov aj partnerov. Majú neprimerané reakcie a správanie, ktoré zdraví jedinci často považujú za nevychovanosť. Často majú silný, až obsesívny záujem o jednu tému.

Veľkou záhadou je, ako sa človek s diagnózou aspergera vôbec dostal k zbrani. Tú mal Martin v legálnom držaní, teda musel prejsť všetkými testami a skúškami, vďaka ktorým získal zbrojný preukaz. „Človek, ktorý chce dostať zbrojný preukaz musí absolvovať psychotesty, podať zdravotnú dokumentáciu, absolvovať rozhovor s komisiou a musí prejsť strelnými skúškami. Podmienky sú dosť prísne, preto neviem ako nimi takýto človek mohol prejsť. Aj napriek prísnym pravidlám sa však stáva, že zbrojný preukaz získa človek, ktorý má napr. extrémistické sklony. Myslím si, že to nie je o zlyhaní systému, ale o zlyhaní jednotlivcov. Pri vydávaní zbrojného preukazu musela zlyhať jedna zo strán, buď komisia, alebo človek, ktorý mal dodať zdravotnú dokumentáciu, teda lekár,“ myslí si bezpečnostný analytik Jaroslav Naď. Práve pre tento fakt muži zákona nadobudli vážne podozrenie, že sa ku zbrojnému preukazu dostal nezákonnou cestou.

Polícia už podala podnet na vyšetrovanie trestného činu podplácania a prijímania úplatku. „Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície dňa 24.01.2018 zároveň odstúpil na Sekciu kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR podnet týkajúci sa podozrenia zo spáchania trestného činu podplácania a prijímania úplatku príslušníkom PZ. Podnet vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu podplácania a prijímania úplatku, ktorého sa mal dopustiť psychológ, ktorý mal predmetný posudok o psychickej spôsobilosti na držanie alebo nosenie zbrane a streliva vystaviť, bol odstúpený Národnej kriminálnej agentúre Prezídia Policajného zboru,“ povedala hovorkyňa policajného zboru v Bratislave, Lucia Miháliková.

Prečítajte si tiež: