Dňa 8. septembra 2022 vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry začal trestné stíhanie v danej veci, denníku Plus JEDEN DEŇ to potvrdil hovorca PPZ Michal Slivka.

Polícia sa začala prípadom zaoberať v závere roka 2021 na základe podania, ktoré urobili dvaja členovia krajskej organizácie HLAS-SD Košického kraja a týkalo sa nákupu predražených bezkontaktných teplomerov.

Paragrafov ako maku

"Je vedené vo veci pokračovacieho zločinu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe (podľa § 266 ods. 1, ods. 2 písm. a/, písm. c/ Trestného zákona) v súbehu so zločinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku (podľa § 237 ods. 1, ods. 3 písm. a/ Trestného zákona) a za prečin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe (podľa § 266 ods. 1 Trestného zákona) v súbehu s prečinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku (podľa § 237 ods. 1, ods. 2 písm. a/ Trestného zákona)," zdôraznil Slivka.

Kontrola nedopadla dobre

Verejnosť pobúrilo, keď sa prevalila informácia o tom, že teplomery, ktoré nakupovali v čase zúriacej pandémie aj iné krajské samosprávy, boli oveľa lacnejšie ako tie, ktoré si zaobstarali "trnkovci". To, že na Úrade KSK nepostupovali pri nákupe správne, potvrdil pred časom aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý preto vykonal kontrolu.

ÚVO na základe jej výsledkov upozornil na porušenie viacerých paragrafov zákona o verejnom obstarávaní. Okrem predraženia mala župa podľa záverov kontrolórov porušiť princíp transparentnosti a rovnakého zaobchádzania, pričom pri víťaznej ponuke poukázali aj na nesplnenie technickej špecifikácie predmetu zákazky.

Z cudzieho krv...

Zatiaľ čo v Banskej Bystrici a v Nitre župy nakúpili teplomery v cene od 360 - 380 eur bez DPH/ks, v Košiciach to bolo až 722 eur bez DPH/ kus. Podnik Košickej župy Správa ciest KSK, ktorý si sám zaobstaral teplomery, zaplatil ešte viac, a to 787 eur bez DPH/ks. Dodávateľom bola spoločnosť United Corp, ktorá patrí košickému podnikateľovi Richardovi Redayovi.

Vyšetrovanie je v plnom prúde

Prezídium PZ podrobnejšie informácie k prípadu neuviedlo.  "Aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania, vyšetrovateľ bližšie informácie k stavu vyšetrovania nebude poskytovať," uzavrel Michal Slivka. O reakciu na krok NAKA sme požiadali komunikačné oddelenie Košickej župy. Na odpoveď zatiaľ čakáme.

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom ►►►

Anketa
Podľa vášho názoru mal by za týchto okolností Rastislav Trnka kandidovať vo voľbách?