Išlo o kontrolu v mestskom podniku NOVOCENTRUM Nové Zámky a. s. Jej výsledky pobúrili mnohých občanov. Za mestské peniaze mala spoločnosť kupovať napríklad drahý alkohol - fľašu za 41,99 eur. Našli aj faktúru na štyri mobilné telefóny vo výške 2 138,70 eura, ktorá tiež potvrdila nehospodárne zaobchádzanie s mestskými financiami.

K celej téme sa na sociálnej sieti vyjadril aj opozičný mestský poslanec Michal Prešinský. „Zaujímavé veci sa diali v tejto mestskej spoločnosti. Vypichol by som napríklad sumy od 400 do 600 eur vyplácané niekoľko mesiacov členke predstavenstva za preklady do maďarského jazyka, ktorá radšej preventívne a z taktických dôvodov včas opustila rokovaciu sálu. Ak sa pýtate, o aké preklady sa konkrétne jednalo, máte smolu, nevie to ani hlavný kontrolór,“ napísal pobúrene.

Michal Prešinský poslanec za Nové Zámky.
Michal Prešinský poslanec za Nové Zámky.
Zdroj: archív

Hospodárenie Novocentra je podľa poslanca katastrofálne. „Majetok spoločnosti od roku 2011 klesol zo 601 769 eur na 36 651 eur, pozemky od roku 2013 klesli z hodnoty 197 407 eur na nulu. Je to čierna diera, v ktorej sa strácali verejné financie. Dnes spoločnosti hrozí bankrot,“ dodal.

Kultúrny dom v Nových Zámkoch. V tejto budove by malo zároveň sídliť NOVOCENTRUM.
Kultúrny dom v Nových Zámkoch. V tejto budove by malo zároveň sídliť NOVOCENTRUM.
Zdroj: archív

Poslanec viní  okrem  dozornej rady aj hlavného kontrolóra mesta. Ten sa podľa jeho slov od roku 2009, odkedy je vo funkcii, o spoločnosť Novocentrum nezaujímal. Poslanec tvrdí, že včasnými kontrolami sa mohlo tejto katastrofálnej situácii zabrániť. „Podal som návrh, aby sme do programu rokovania mestského zastupiteľstva zaradili návrh na odvolanie hlavného kontrolóra mesta. Ale znovu sa ukázalo, že pán hlavný kontrolór, s mesačnými odmenami v maximálnej výške, je chránený druh,“napísal poslanec Prešinský na sociálnu sieť.

Čo si o kauze myslí hlavný kontrolór mesta čítajte na ďalšej strane.