Reklama

Piťovci, vrátane jej šéfa sa postavili pred súd: Ten sa však nekonal

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Obnovený proces s niekdajším bosom piťovcov Jurajom Onderjčákom odročili
    Reklama

    Pred senát Špecializovaného trestného súd v Pezinku sa postavil už odsúdený šéf zločineckej skupiny piťovci Juraj Ondrejčák, pričom súčasťou procesu je aj ďalší člen skupiny Miroslav Abrahám. Obaja totiž uspeli s návrhmi na obnovu konania, čoho dôsledkom bolo zrušenie pôvodne uložených trestov.

    Rozhodnutia o vine oboch však ostali v platnosti. Abrahám sa z dnešného pojednávania ospravedlnil pre zdravotný stav, dal však súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Na dnešné pojednávanie tiež predvolali z výkonu trestu Rolanda Mišecha, ktorý má v trestnej veci piťovcov postavenie poškodeného.

    Keďže sa však Mišech, odsúdený v prípade vraždy podnikateľa Jozefa Mišenku, vzdal v tejto veci procesných práv poškodeného, na súd ho už predvolávať nebudú.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Špecializovaný trestný súd spečatil dohodu o vine a treste Jurajovi "PIŤOVI" Ondrejčákovi
      Zdroj: archivne zábery P1D

      Keďže sa súdu nepodarilo procesným stranám doručiť predvolania na dnešné pojednávanie v zákonnej lehote, musel súd dnešný termín odročiť na 16. mája. Aj keď Ondrejčák a obhajcovia so skrátením lehoty súhlasili, súhlas nedal prokurátor. „Nie som oboznámený s touto trestnou vecou,“ uviedol s tým, že iba vo veci zastupuje kolegu, ktorý je momentálne na dovolenke, a spis mal k dispozícii deň pred pojednávaním.

      Súd sa obráti na generálneho prokurátora Maroša Žilinku

      Predsedníčka senátu Ružena Sabová vysvetlila, že problém s doručovaním predvolaní je spôsobený aj vysokým počtom poškodených. Sabová tiež uviedla, že z dôvodu nepripravenosti prokurátora Generálnej prokuratúry SR na hlavné pojednávanie sa obráti na generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Dohoda o vine a treste v prípade Juraja Ondrejčáka a Mateja Šalagu je odobrená

        „My sme boli pripravení pojednávať, ale došlo k situácii, na ktorú sa nemôžeme hnevať, že pán prokurátor nemal splnené podmienky pre konanie,“ uviedol obhajca Ondrejčáka Ivan Mojžiš. Doplnil, že obhajoba bola ochotná tolerovať nezachovanie zákonnej lehoty v ich prípade. „Sme dali najavo, že sme ochotní veľmi racionálne pristupovať k otázke ďalšieho dokazovania,“ doplnil.

        Pokiaľ ide o Juraja Ondrejčáka, známeho aj ako Piťo, ŠTS už v októbri 2024 rozhodol o povolení obnovy konania v časti o uložení trestu prepadnutia majetku. Prokurátor aj obhajca odsúdeného, ktorý žiadal zrušenie celého súhrnného trestu, podali proti rozhodnutiu sťažnosť. Najvyšší súd SR následne sťažnosti vyhovel a zrušil súhrnný trest 23 rokov väzenia, ktorý Piťovi uložil v roku 2021 ŠTS v rámci schválenia dohody o vine a treste.

        Zdroj: Matej Kalina

        Takto prebehol súd s piťovcami v minulosti

        Piťa pôvodne odsúdili za šéfovanie zločineckej skupine, neskôr uzavrel dohodu o vine a treste vo veci vraždy údajného zakladateľa skupiny takáčovcov Jána Takáča z roku 2003, vraždy Ľuboslava Velka, zosnovanie vraždy Fadila Pasjaču z roku 2000, a tiež pokusu o vraždu Tibora Füleho z roku 2004. Za vinu mu boli kladené tiež hrubý nátlak a nedovolené ozbrojovanie. Vzhľadom na zrušenie trestu je momentálne Ondrejčák väzobne stíhaný.

        V prípade Miroslava Abraháma v decembri 2024 rozhodol najvyšší súd o zrušení celého jeho súhrnného trestu a zároveň o jeho vzatí do väzby. ŠTS ešte predtým totiž vyhovel návrhu odsúdeného na povolenie obnovy konania, ale len pokiaľ ide o trest prepadnutia majetku, voči čomu Abrahám podal sťažnosť. Abrahámovi, prezývanému Floxňa, ešte v roku 2014 Najvyšší súd SR znížil trest z pôvodných 23 rokov na 21 rokov väzenia.

        Ešte predtým ho ŠTS uznal za vinného z členstva v zločineckej skupine a z drogovej trestnej činnosti, za čo mu uložil aj trest prepadnutia majetku. Neskôr, v roku 2017, priznal vinu aj v kauze podvodných hypoték, ktoré boli vyplácané na takzvané biele kone.

        Rozsudok nad 18 obžalovanými v procese so skupinou známou ako „piťovci“ vyhlásil ŠTS v Pezinku ešte v máji 2014. Štrnástich uznal súd za vinných z rôznych skutkov, ako napríklad založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vydieranie, hrubý nátlak, výtržníctvo, výber výpalného či ničenie majetku. Samotnému šéfovi skupiny Jurajovi Ondrejčákovi vymeral vtedy súd trest 18 rokov väzenia.

        Najvyšší súd SR mu v novembri 2014 trest znížil na 16 rokov. Neskôr sa mu trest v rámci dohody o vine a treste za ďalšie skutky navýšil na 23 rokov väzenia.

        Autor článku

        Ako reportér sa väčšinou venuje kriminálnym a súdnym prípadom, ktoré rezonujú vo verejnosti. Venuje sa aj horúcim aktualitám v regióne.