Verejnosť citlivo vníma mestom Prešov zverejnenú objednávku, že záchranné práce za búranie časti bytovky, ktorú nedokončila česká firma, a odvoz sutín, by mali stáť 1,1-milión eur. O to viac, že česká firma sa ponúkla zničenú bytovky na Mukačevskej číslo 7 po výbuchu a následnom požiari zbúrať zadarmo a vyúčtovala si iba prepravu strojov vo výške 166-tisíc eur. Pritom viaceré firmy z vlastnej iniciatívny oslovili mesto. No jeho vedenie tvrdí, že ani jedna “nepredložila konkrétnu cenovú ponuku.”

 

Mnohí sa pýtajú, prečo samospráva nezverejnila výzvu a nehľadali dodávateľa prác za čo najnižšiu sumu. No mesto sa bráni, že stále trvá mimoriadna situácia, preto museli konať rýchlo. „Prioritou bolo zabezpečenie ochrany zdravia a majetku ľudí, a preto sme striktne odmietli rokovať a vyjednávať o cene so spoločnosťami, ktoré sa špekulatívnym spôsobom snažili získať túto zákazku,” tvrdí hovorca mesta Vladimír Tomek. Vraj komunikovali so siedmimi spoločnosťami. Ani jedna však podľa Tomeka nechcela vopred predložiť cenovú ponuku.

Urobila tak iba firma z dedinky Kružlov neďaleko Bardejova, ktorú nakoniec vybrali. Tá predbežne vykalkulovala sumu za asanančné práce na 1 milión eur. „Bola vybraná firma Matijka s. r. o., ktorá bola schopná zabezpečiť kontinuálny priebeh asanačných prác,” dodal hovorca.

Firma pritom zamestnáva 4 ľudí. Jej majiteľ Peter Matijka však tvrdí, že pri väčšej zákazke si najímajú živnostníkov. Odvoz sutín zabezpečuje prostredníctvom troch subdodávateľov. Odmietol sa vyjadriť k jednotkovej cene za odvoz tony sutín za kilometer. Podľa neho suma takmer 12 eur za prevoz 1 tony sutiny na vzdialenosť 1 kilometer, plus náklad sutiny za 4,39 eura za tonu nie je nadsadená. Ba čo viac, nie sú v nej zahrnuté niektoré neočakávané náklady, napríklad za ďalšie triedenie a spracovanie sutiny na skládke: „Budem sa veľmi usilovať, aby pôvodná cena nebola zvýšená, hoci budem na nule.” 

Z 12-poschodovej bytovky na Mukačevskej číslo 7 zostal po demolácii iba suterén.
Z 12-poschodovej bytovky na Mukačevskej číslo 7 zostal po demolácii iba suterén.
Zdroj: Ingrid Timková

Šokujúca suma za samotný vývoz sute a čo na to odborník?