Tatry opäť ZABÍJALI: Do turistu udrel BLESK, mladík smrtiaci úder neprežil!
30. 6. 2022, 11:40 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:24)

Zdroj: Profimedia
S extrémnym teplom prišiel na naše územie aj ďalší meteorologický výkyv - silné búrky. Tie môžu napáchať obrovské škody, či už v podobe záplav a povodní, silného vetra alebo smrtiacich bleskov.
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Twitter/Hasiči Olomouc
Zdroj: Twitter/Hasiči Olomouc
Galéria k článku
Silné búrky, ktoré sa včera prehnali našou oblasťou, si v Poľsku vyžiadali jednu obeť. Informujú o tom meteorológovia z portálu iMeteo. Ide o turistu, ktorého v Tatrách zasiahol blesk.
Obeťou tragédie má byť mladý Ukrajinec, ktorý sa v tom čase snažil o výstup na turistami vyhľadávaný vrch Giewont v poľských Tatrách. Čo presne sa na mieste nešťastia stalo bude ešte predmetom vyšetrovania.
Horská služba varuje turistov pred nástrahami, ktoré čakajú na horách aj vrátane výkyvov počasia. Dôležité je podľa HZS plánovanie, príprava, sledovanie aktuálnych podmienok, počasia a tiež komunikácia.
Nebezpečenstvo v horách spôsobujú v lete búrky, v záveroch dolín a vysokohorských sedlách sú tiež snehové polia, kde hrozí pošmyknutie. HZS tiež odporúča nezabúdať na poistenie do hôr. "Priemerná cena zásahu HZS sa pohybuje na úrovni 400 eur. V prípade náročnejšieho zásahu, ak je potrebné privolať vrtuľník, treba rátať s omnoho vyššími sumami," konkretizoval riaditeľ HZS.

Zdroj: Facebook/ This Is Slovakia
V Česku padali 5-centimtrové krúpy, sformovalo sa tam nebezpečné BOW ECHO >>>
Včerajší deň bol kritickým nielen v Poľsku, kde blesky zabíjali, ale aj v susednom Česku. Tu sa okrem niekoľkých superciel, ktoré priniesli bleskové povodne a krúpy s priemerom až 5 centimetrov, sformovalo podvečer aj takzvané bow echo.
Ako vysvetľuje iMeteo, bow echo je jedným z najnebezpečnejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy. "O bow echu hovoríme vtedy, keď sa línia búrok začne ohýbať proti osi prúdenia v konvektívnych systémoch. Tento jav vzniká najmä v situáciach, keď veľmi silné prúdenie do tylovej časti búrky alebo rozsiahly downburst akceleruje jednu časť systému smerom dopredu," opisujú meteorológovia.
Tento prírodný jav spôsobil v Česku množstvo škôd. Niekoľko miest sa ocitlo pod vodou, na stanici Ktiš v južných Čechách dokonca zaznamenali za dve hodiny až 75 mm zrážok!

Zdroj: Monika Gazdíková
Slovensko dnes zažije EXTRÉM, SHMÚ varuje pred brutálnymi teplotami >>>
Vo viacerých okresoch na juhu Slovenska môže teplota vo štvrtok dosiahnuť 38 stupňov Celzia. Vysoké teploty nad 33 stupňov však očakávajú meteorológovia na celom území. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.
Výstraha tretieho stupňa platí pre okresy Komárno, Nové Zámky, Levice, Veľký Krtíš, Krupina, Lučenec, Rimavská Sobota, Poltár, Revúca, Rožňava, Košice okolie, Trebišov, Michalovce, Vranov nad Topľou a Sobrance od 14.00 do 18.00 h.
"Vysoká teplota predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov," upozornil ústav.
Na západe, východe a v strede krajiny sa popoludní očakávajú teploty 35 až 37 stupňov Celzia, pre viaceré okresy platia výstrahy druhého stupňa. Pre severné okresy vydali výstrahu pred vysokými teplotami prvého stupňa, meteorológovia tam očakávajú najvyššie teploty na úrovni 33 až 34 stupňov Celzia.