Zákonným spôsobom si nevedia poradiť so starostom, ktorý zákony porušuje! Poslanci z Vyšného Mirošova (okres Svidník) iba neveriacky krútia hlavou nad tým, akým spôsobom riadi volený zástupca ľudu ich obec. Vravia, že porušuje zákony na každom kroku a pomocnú ruku im nie sú ochotní poskytnúť ani tí, ktorí majú dohliadať nad dodržiavaním zákonnosti. 

Najnovšie riešia jeden z mnohých problémov. Exekútor im nedávno na niekoľko dní ťarchou zaťažil obecný účet v banke aj nehnuteľný majetok - pozemky, materskú aj základnú školu, požiarnu zbrojnicu i dom smútku! “To je kvôli jeho súkromnej kauze, obec, teda on sám ako štatutár, si nesťahoval exekúcie zo svojho platu,” vraví poslanec Peter Bochnovič. Ide o kauzu, v ktorej je starosta trestne stíhaný za takmer dvojmiliónový podvod pri obchode s mäsom, ktorý riešila Národná kriminálna agentúra (NAKA). V tejto veci bol starosta bol pol roka vo väzbe, po prepustení mu nasadili elektronický náramok. 

No viac ako toto trápi poslancov a niektorých obyvateľov obce porušovanie zákonov starostom pri správe verejných financií. Roky sa s ním ťahá trestné stíhanie z dôvodu, že z obecných peňazí si vraj poslal na súkromné účty okolo 130-tisíc eur. Lenže súdne pojednávanie bolo odročené už viac ako 40-krát! Pred niekoľkými týždňami neprišiel na súd, sudca ho dal zadržať, lenže krajský súd ho pustil na slobodu 4 dni pred súdnym pojednávaním. To sa však zas zrušilo, tentoraz pre chorobu advokáta. Takže sa to celé znova odročilo o 2 mesiace. 

 

Od začiatku stíhania v tejto veci pred niekoľkými rokmi však starostovi Michalovi Petraníkovi polícia vzniesla ďalšie viaceré obvinenia. Všetky sa týkajú ekonomických trestných činov či skutkov súvisiacich s výkonom právomoci verejného činiteľa. “Zákonným spôsobom, ktorý platí v našej republike, nedokážeme zvíťaziť nad človekom, ktorý nedodržiava zákony,” hromží Bochnovič. On a jeho kolegovia už majú všetkého plné zuby: “Sme už sami sebe na smiech! Nevieme si poradiť.” 

Najviac ich hnevá to, že orgány činné v trestnom konaní nechávajú Petraníka pokračovať v trestnej činnosti. A on medzitým si ide svoje. “Doteraz nepredložil plán zasadnutí obecného zastupiteľstva. A zvoláva ho v časoch, kedy ľudia pracujú alebo tak, aby sa ho nemohol zúčastniť jeden z poslancov, ktorý pracuje v zahraničí. Obec už dva roky nemá schválený rozpočet. Ale on posiela každý druhý mesiac 300 eur za právne služby firme, ktorá vznikla vlani v januári a jej konateľom je nejaký muž zo Sobraniec s titulom bakalár.”

Rozpočet odmietli schváliť poslanci z dôvodu, že počas Petraníkovho pobytu v base zistili, že podpísal niekoľko zmeniek v desiatkach tisíc eur v mene obce. Tie teraz veritelia vymáhajú od samosprávy. “V kase je mínus 25-tisíc eur,” krúti hlavou Bochnovič. Nad ostatnými vecami už iba kývne rukou a vraví, že sa z toho už iba smeje. Veď čo iné má  povedať na to, že starosta ho zrušil ako svojho zástupcu, zamedzil mu náhľad do obecných účtov či na to, že Bochnovičovom mene spracoval záverečný účet obce, hoci on ho zastupoval iba 5 mesiacov. “To takto tu máme žiť? Ak takto konajú aj ďalší starostovia, tak je to niečo hrozné!  Veď nenadarmo sa vraví, že starostovia zistili, že im stačí podchytiť si poslancov, ktorí mu nehľadia na prsty a môže si robiť čo chce! A štát to vôbec nekontroluje.”

Michal Petraník vraví, že majetok je už odblokovaný, pretože pohľadávka prešla z obce na neho ako na fyzickú osobu. “Spoločná úradovňa mi nerobila zrážky zo mzdy,” uviedol. Chýbajúce peniaze v kase odmieta. Na ostatné obvinenia políciou a obžaloby, pre ktoré sa vedú súdne pojednávania, zareagoval takto: “Náramok už mi dali dole. Kraj zamietol sťažnosť prokurátora. Zmenky sú vyrovnané. Pre ďalšie kauzy bežia pojednávania, budem sa snažiť očistiť svoje meno.” Dodal,  žev piatok obdržal uznesenie od prokurátora o zrušení obvinenia za zmenky. 

Mohlo by vás zaujímať: