Reklama

NOVÉ desivé odhalenia v domove HRÔZY: Starkých zachránili v poslednej chvíli

V Domove dôchodcov na Pažítkovej ulici v bratislavskom Ružinove boli zdokumentované ďalšie prípady týrania starkých.

Zdroj: archív, FB Polícia

Reklama

To bol zrejme penzión hrôzy. Z domova dôchodcov na Pažítkovej ulici v bratislavskom Ružinove prenikajú ďalšie otrasné prípady týrania starkých. K dvom už medializovaným prípadom pribudlo ďalších päť.

Celkovo by tak malo ísť už o sedem zdokumentovaných prípadpov. Podané trestné oznámenie za týranie blízkej a zverenej osoby tak bolo rozšírené.

"Aktuálne sa zdá, že to bude konečné číslo, pretože aj pri ďalších, kde sú stále nejaké podozrenia, nie je dnes, bohužiaľ, možné dostatočne dobre ich zadokumentovať," povedal pre TASR starosta Ružinova Martin Chren.

Podľa informácií, ktoré starosta má, polícia v tejto veci veľmi intenzívne koná. Vykonaných bolo aj niekoľko výsluchov.

Anketa

Sú podľa vás domovy dôchodcov dostatočne štátom kontrolované?

V Domove dôchodcov na Pažítkovej ulici boli obrovské problémy už pred tromi rokmi. „V posledných dvoch rokoch sme však, aj na základe referencií od klientov a od ich rodín, boli presvedčení, že kvalita starostlivosti o našich najstarších v tomto zariadení sa oproti minulosti výrazne zlepšila,“ hovorí starosta Chren.

Sám zostal v šoku, keď sa teraz odhalilo niekoľko prípadov podozrenia na hrubé zanedbávanie starostlivosti, dokonca vykazujúce silné znaky týrania, u niekoľkých klientov Domova dôchodcov na Pažítkovej ulici. Starosta a poverená riaditeľka zariadenia Mária Mattovič Straková, ktorá nahradila bývalé vedenie, podali trestné oznámenie pre trestný čin týrania blízkej a zverejnej osoby závažnejším spôsobom konania, v súbehu s trestným činom neoznámenia trestného činu a s trestným činom krádeže.

„Je pre nás veľmi dôležité, aby sa tieto prípady dôkladne prešetrili a aby sa niečo podobné už nikdy nezopakovalo. Záleží nám na tom, aby sa naši klienti cítili bezpečne, ale to dosiahneme len tak, že tí, ktorí sa správali tak neľudsky ako sme videli v dokumentácii, budú niesť za svoje činy zodpovednosť. To je teraz pre nás kľúčové,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ Martin Chren.

Návštevy boli zakázané, starkí sa nemohli brániť

Približne rok od začiatku pandémie bol spolu s ostatnými na Slovensku aj tento Domov “hermeticky” uzatvorený pred vstupom akýchkoľvek osôb, ktoré neboli klientami alebo zamestnancami. Na jednej strane sa tým veľmi dlho darilo zabrániť tomu, aby medzi seniorov prenikol COVID, na druhej strane však do domova nemali prístup ani príbuzní ani zamestnanci mestskej časti, ktorá je zriaďovateľom domova.

Keď koncom januára medzi klientami DD Pažítkova covid predsa len prepukol, zrejme z dôvodu prinesenia klientom, ktorý podstupoval pravidelnú dialýzu v nemocnici, situácia v domove sa aj kvôli ochoreniu veľkého množstva personálu veľmi zhoršila.

„Vieme o prípade tržnej rany na hlave. Lekári v nemocnici sa vyjadrili, že klientku museli prudko hodiť o železný rám postele,“ povedal Chren pre Denník N a dodal, že toto podozrenie sa týka približne desiatich klientov Domova dôchodcov na Pažítkovej ulici.

„Našli sme aj klientov, ktorí momentálne odmietajú, aby im bola vykonaná hygiena, pretože v minulosti ich sprchovali v studenej vode a nechcú to opäť zažiť,“ dodal starosta s tým, že to pôsobí tak, akoby si niekto chcel na začiatku zľahčovať prácu a motivovať klientov, o ktorých sa má starať, aby od neho tú starostlivosť nevyžadovali – napríklad spomínané sprchovanie v studenej vode, keď klient nakoniec radšej sám odmietne vykonanie hygieny a niekto si to odfajkne v papieroch a má ušetrenú prácu. 

„V domove sme nezaznamenali týranie v zmysle mučenia, že by napríklad na niekom hasili cigarety. Ide skôr o podozrenie z týrania, ktoré vykazuje známky nešetrnej manipulácie – máme prípad tržnej rany na hlave, kde sa lekári v nemocnici vyjadrili, že klientku museli prudko hodiť o železný rám postele,“ vysvetlil starosta, čo sa dialo za múrmi domova, kam rok nikto okrem personálu nesmel chodiť.

Týranie odhalil covid

Sú to tri týždne, čo miestna úrad začal dokumentovať potenciálnu trestnú činnosť v domove. „Poslali sme tam krízový manažment dvoch zamestnankýň našej mestskej časti, a o pomoc sme požiadali aj intervenčné tímy ministerstva zdravotníctva a ministerstva práce a sociálnych vecí. Práve tento vstup externých intervenčných tímov viedol k odhaleniu niekoľkých prípadov, ktoré vykazovali znaky týrania klientov,“ vysvetľuje starosta. V jednom tíme boli aj psychológovia, ktorí priamo od klientov získavali informácie o tom, čo sa vlastne  dialo.

Prípady klientov, ktorí prejavovali znaky silného zanedbania, nedostatočnej hygieny, odopierania potravy, mali modriny a dokonca aj tržné rany, mizli im osobné veci, šokovali aj skúsených pracovníkov. 

Trestné oznámenie

Na situáciu zareagoval aj bratislavský župan Juraj Droba, ktorý označil toto zistenie za strašné, ale ocenil, že starosta Chren sa k tomu postavil čelom a problém okamžite rieši.  

Zatiaľ dva prípady, zrejme ich bude viac

Zatiaľ sú zdokumentované dva prípady pravdepodobného týrania, ale v priebehu najbližších dní k nim zrejme pribudnú ďalšie.

Malá skupina zamestnancov, u ktorých sa prejavili znaky násilného správania alebo hrubého neplnenia si svojich povinností, už v domove dôchodcov nepracuje. Žiaľ, podľa výpovedí klientov, ktorí v bezpečnejšom prostredí začínajú hovoriť, nešlo len o zlyhanie jednej osoby.

„Všetkých, ktorých sa to týka, chcem ubezpečiť, že nebudeme nič zametať pod koberec. Za posledné týždne stratilo prácu na Pažítkovej niekoľko ľudí, nielen podozrivých z násilného správania, ale aj v prípadoch, keď napríklad odmietli klientku o desiatej dopoludnia prebaliť, hoci to potrebovala, lebo veď “prebaľuje sa až o štrnástej”. Chápem, že získať dobrých opatrovateľov a sestry je dnes veľmi ťažké, no takéto konanie je neprípustné a nebudeme ho tolerovať ani minútu,“ zdôreznil starosta, ktorý sa sám ešte spamätáva z veľkého šoku, že sa v jeho zariadení niečo takégho dialo.

Rodinných príslušníkov ubezpečil, že v tejto chvíli sú všetci klienti DD Pažítková v bezpečí. V záujme čo najlepšej starostlivosti niektorých z nich po dohode s rodinami preložili do iného zariadenia na Pivoňkovej ulici.

Článok pokračuje na ďalšej strane

„Som nesmierne rada, že ma intuícia nesklamala a že vďaka starostovi, ktorý okamžite konal, je naša 94-ročná babka už v  poriadku. V nemocnici ju dali dokopy. Bez jeho pomoci by tu babka už nebola a hlavne sa zachránili aj ostatné životy. Každý starý človek má predsa právo na dôstojné dožitie,“ povedala nám vnučka jednej obyvateľky domova. Jej rodičia spísali sťažnosť na pomery v zariadení v posledom čase.  

Nepáčilo sa im, že počas pandemických opatrení, keď bol domov uzavretý, o babičke nemali prakticky žiadne informácie. Predtým tam bývala niekoľko rokov v hotelovej časti a mali dobré skúsenosti, ešte v lete, keď sa dalo ísť na návštevu, bolo všetko v poriadku.

„V posledných mesiacoch sme však dostávali len telefonické informácie od personálu, ktorý tvrdil, že všetko je OK, stále sa testujú a Covid v zariadení nie je,“ povedala vnučka. 

O tom, že v domove zúri korona sa dozvedeli z médií! A potom zrazu volal personál, že im babičku presunuli do nemocnice, lebo jej stav sa zhoršil. O tom, že má Covid, predtým vôbec nevedeli.

Babička mala šťastie v nešťastí

„Až z nemocnice sme sa dozvedeli, že je v zúboženom stave. Prišla tam dehydrovaná, vraj štyri dni nejedla ani nepila,“ vymenovala vnučka desivé fakty. V nemocnici ju našťastie dali do poriadku. 

V prepúšťacej správe je uvedené aj to, že mala hematómy. Dnes je babička našťastie v poriadku a z nemocnice ju odviezli do iného domova v Ružinove, kam sa presunulo viac klientov z Pažítkovej. 

Desivé fakty

„Do Domova dôchodcov Pažítková sme ako krízový manažment vstúpili 24. februára 2021. Ešte v ten deň sme prešli všetkých klientov, pričom najmä na lôžkovej časti sme prišli na to, že drvivá väčšina klientov je zanedbaná najmä z hygienickej stránky,“ povedala nám terajšia poverená riaditeľka zariadenia Mária Mattovič Straková, ktorá nahradila bývalé vedenie.

„Vyhodnotili sme, že pri vtedajšej personálnej situácii nie je možné zabezpečiť starostlivosť o klientov v požadovanom štandarde, preto sme po komunikácii s rodinami a s klientami samotnými 15 z nich premiestnili do Ružinovského domova seniorov na Pivoňkovú, aj do hlavnej budovy na Sklenárovej,“ dodala s tým, že išlo o tých klientov, ktorí potrebujú naozaj intenzívnu starostlivosť a tú im v Ružinovskom domove seniorov, odkiaľ Straková prišla,  dokážu poskytnúť.

Postupne u klientov spozorovali aj hematómy, u niektorých aj tržné rany a dokonca aj popáleniny. „Kontaktovali ma aj dve dobrovoľníčky, ktoré v zariadení pôsobili počas Covidovej krízy, pričom moje podozrenia potvrdili a uviedli aj konkrétne mená zamestnancov, ktorí sa mali správať nevhodne. Klientov fackali, sprchovali studenou vodou a boli tiež svedkami hrubého správania, kriku, dokonca aj krádeží,“ vymenovala nová riaditeľka fakty, ktoré nechcela komentovať.

Situáciu okamžite začala riešiť a dokumentovať a spolu so starostom skoncipovali trestné oznámenie. „U klientov, ktorí boli preložení, postupe vypracovávame ošetrovateľskú dokumentáciu, vrátane fotodokumentácie poranení aj psychologické posudky. Nové podklady budeme postupne dokladať orgánom činným v trestnom konaní,“ dodala.

Tí zamestnanci, ktorí boli za uvedený stav zodpovední, už v zariadení nepracujú. „Začíname budovať nový tím zdravotníkov, ktorí budú spĺňať všetky štandardy kvalitnej starostlivosti. Dočasne personál posilnili moji zamestnanci z Ružinovského domova seniorov,“ osvetlila Straková situáciu.

V zariadení je aktuálne 53 klientov, ďalší piati sú hospitalizovaní a dvaja v domácej starosltivosti. Vekový priemer je 83,6 roka. Príjem nových obyvateľov je až do stabilizovania celej situácie a vytvorenia funkčného zdravotníckeho tímu pozastavený.

Prečítajte si tiež: