Reklama

Narkobarón Baki Sadiki: Namiesto OBNOVY konania sa dočkal nemilého prekvapenia

Reklama
Ingrid Timková

Ingrid Timková

Redaktorka

Priviezli ho z basy na opačnom konci republiky zbytočne! Prešovský súd mal vo štvrtok rozhodnúť o žiadosti o obnovu konania narkobaróna Bakiho Sadikiho v prípade drogovej kauzy, za ktorú ho odsúdili na 22-ročné väzenie. Súd sa však nekonal. Prečo?

Albánec žijúci pod Tatrami Baki Sadiki (76) si už v base s maximálnym stupňom stráženia odsedel 10 rokov z 22-ročného väzenia za pašovanie heroínu. Prešovský súd mu takýto trest vymeral už dvakrát, raz v čase, keď bol na úteku. Pred rokom požiadal o obnovu konania, vraj má nové dôkazy o svojej nevine.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    O narkobarónovi spod Tatier Bakim Sadikim mal rozhodnúť súd: Všetko sa však skomplikovalo

    Dlhoročný trest si vyslúžil podľa rozsudku za to, že drogy spolu s kumpánmi prevážal balkánskou cestou z Turecka cez Poľsko. Skrývali ho v podrážkach letnej obuvi - v gumených šľapkách. Ukrývali ich v prenajatej miestnosti v penzióne Casa Dolce v Starom Smokovci, ktorý susedil so Sadikiho diskotékou Albas a distribuovali ho ďalej do Talianska, Švajčiarska a Rakúska. Po rozdelení úloh od roku 2007 do 2008 doviezli približne 120 kíl drogy najmenej v piatich zásielkach. Policajti zaistili časť zásielky, 10 kíl heroínu s koncentráciu okolo 67 percent. Z takého množstva by bolo možné vyrobiť najmenej 336-tisíc až 673-tisíc jednorázových dávok. Na čiernom trhu by za to zinkasovali 3,350 miliónov eur.

    Obchod riadil Sadiki a Jeton Crvadiku, ktorý dohliadal na obchod v Turecku a ktorý je na úteku. Do nelegálneho obchodu zapojili i ďalších mužov z Popradu. Sadiki dával pokyny Jurajovi Jambrichovi, ktorý u neho robil čašníka, a ten zabezpečoval distribúciu drog do cudziny cez automobilového pretekára Jána Cibuľu. Oboch zadržali v septembri 2008 pred obchodným nákupným centrom pritom, ako sa pokúšajú predať drogy policajnému agentovi. Vyfasovali 15-ročné tresty, v súčasnosti sú už na slobode.

    Sadikiho advokát Viktor Križiak predložil súdu rozhodnutie tureckej štátnej prokuratúry o zastavení trestného stíhania, podľa ktorého neexistuje dôkaz o tom, že by mali byť z Turecka vyvážané drogy v športovej obuvi: “Môj klient bol odsúdený iba na základe zmanipulovanej výpovede svedka a toto ho uvrhlo do najťažšieho žalára”.

    Vo štvrtok mal súd na pláne prečítať listinné dôkazy z vyžiadaných spisov od polície a prípadne aj vyhlásiť verdikt. No Bakiho Sadikiho z basy priviezli zbytočne. “Ochorel prísediaci, nie sú splnené podmienky na vykonanie verejného zasadnutia,” uviedol sudca Juraj Fujerik a pojednávanie odročil na polovicu marca.

    Proti Sadikimu viedli naše orgány konanie ako proti ušlému a odsúdili ho na 22 rokov. Potom, ako ho zadržala kosovská polícia na ulici, keď sedel na kávičke, začal s ním súdny proces odznova a dostal taký istý trest. „Počas celého obdobia, čo som pre teba pracoval, som bol pre teba najposlednejší chujko, ťuťko a ty si sa mi vyhrážal so zbraňou v ruke. Ty sa mi vyhrážať nebudeš,“ čítali vtedy na súde časť utajenej výpovede Jambricha.

    Počas celého procesu Baki Sadiki tvrdil, že je nevinný. Výpoveď spoluobžalovaného a zároveň chráneného svedka Jambricha považoval za účelové klamstvo a tvrdil, že jeho stíhanie má slúžiť na diskreditáciu vtedajšieho predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina v súvislosti s jeho politickým bojom s vtedajším ministrom vnútra Danielom Lipšicom. Do médií totiž unikla telefonická nahrávka o priateľskom rozhovore medzi Sadikim a Harabinom.

    Žiadal vypočuť Branislava Zuriana, ktorý ako operatívec NAKA mal podľa neho naviesť Jambricha na krivú výpoveď. Chcel dať vypočuť aj bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorého označil za zločinca. Súd mu však nevyhovel.

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Ingrid Timková

    Redaktorka
    Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.