Reklama

MEDVEDICA sa rozbehla proti MUŽOVI. Ten ju ZASTRELIL jedinou ranou

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Usmrtili medvedicu v Nízkych Tatrách, ktorá chodila popri turistoch: Stratila PLACHOSŤ!
    Zdroj: Facebook/ Majo Hletko
    Reklama

    Incident medzi medvedicou a mužom, ktorý sa prechádzal so psom sa odohral v Sučanoch. Proti chlapovi sa vyrútila 18-ročná medvedica. Ten neváhal a v sebaobrane proti nej vytiahol zbraň. Vypálil celý zásobník. Dve rany šli do vzduchu, z desiatich medvedicu zasiahla iba jediná. Tá bola smrteľná.

    Prípad sa podľa Mareka Vevericu, šéfa Zásahového tímu pre medveďa hnedého Západ, stal v piatok. „V piatok nám bolo hlásené z Operačného strediska Policajného zboru v Sučanoch, z obvodného oddelenia, že došlo k útoku medveďa na človeka,“ povedal Marek Veverica. Incident sa stal v lokalite Hrabiny.

    Po príchode na lokalitu sa tam nachádzal muž so psíkom, ktorý tvrdil, že ho napadol medveď, na ktorého 12-krát vystrelil. Dve rany smerovali do vzduchu a desaťkrát strieľal na medveďa, ktorý proti nemu utekal. Nevedel nám povedať, či ho aj zasiahol,“ dodal M. Veverica.

    Ten aj s kolegom spravil obhliadku miesta a netrvalo dlho, kým našli krv. Členovia zásahového tímu preto šli pre psíkov, ktorí majú kurz na dohľadanie zvierat. Na miesto musela byť privolaná aj vojenská polícia, keďže medvedica sa nachádzala vo vojenskom objekte.

    Pustili sme psov a po pár sekundách už brechali. Uhynutý medveď sa nachádzal približne 50 metrov od miesta, kde na neho pán v sebaobrane strieľal. Jednalo sa o medvedicu, ktorá mala odhadom 18 rokov a váhu 110 kilogramov. Počas obhliadky sme ešte z diaľky počuli revať medvieďatá, čiže bola to medvedica, ktorá mala mladé,“ povedal Veverica.

    Ten dodal, že v okolí, kde bola medvedica zastrelená sa budú zrejme nejaký čas ešte pohybovať jej tohtoročné mláďatká. „Poľovníci vravia, že sú dve, niektorí, že až tri. Ale minimálne dve sú naisto,“ potvrdil Marek Veverica s tým, že medvedí tím ich bude hľadať, snažiť sa ich odchytiť a v prípade, ak ich nájde, ponúkne ich zoologickej záhrade v Košiciach, ktorá by mala mať aktuálne pre ne voľné miesto.

    Medvedí tím odovzdal telo medvedice poľovnému združeniu v Sučanoch. Pri manipulácii s telom šelmy sa navyše ukázala šokujúca skutočnosť. Muž, na ktorého mala medvedica zaútočiť mal obrovské šťastie, pretože z 12 vystrelených rán zasiahla zviera len jedna jediná. „Tá bola pre medveďa osudová a zrejme mu aj zachránila život,“ skonštatoval M. Veverica.

    Prípad bude teraz vyšetrovať aj polícia, pretože každé jedno použitie zbrane, aj v prípade legálnej držby, sa musí nahlásiť polícii, ak bola použitá mimo na to vyhradených priestorov. V tomto prípade navyše išlo o zákonom chránené zviera.

    Podľa M. Vevericu ide v prípade Sučian o známu medvedicu. „Bolo to blízko ulice, odkiaľ máme veľký počet hlásení o škodách spôsobovaných medveďom. Podľa svedkov tam chodila medvedica s dvoma a jedna s troma mladými. Škody spôsobila viacerým ľuďom. Na 99 percent to bola jedna z medvedíc, ktoré tam robili škody ľuďom,“ uzavrel.

    Zásahový tím Štátnej ochrany prírody prešetril útok medveďa pri Liptovskom Hrádku, ako aj hlásenia stretov pri Sučanoch a Krupine. V piatok a v sobotu totiž prijal až tri hlásenia o stretoch človeka s medveďom. Prvý bol stret muža so psom v Sučanoch, druhý prípad aktuálne prešetrujú členovia tímu Sever pri Liptovskom Hrádku, a tretí prešetruje Zásahový tím Štátnej ochrany prírody Juh v okrese Krupina.

    V prípade Liptovského Hrádku medveď napadol 58-ročného muža v Hrádockej hore medzi Liptovským Hrádkom a obcou Kráľová Lehota. Medveď muža prekvapil pri behu a podľa Štátnej ochrany prírody ho vážne zranil. Muž je hospitalizovaný v nemocnici v Liptovskom Mikuláši s pohryzenou rukou aj nohou.

    V teréne sú v týchto chvíľach aj členovia Zásahového tímu Juh, ktorí prešetrujú okolnosti hlásenia z lokality pri obci Drienovo, v okrese Krupina. Lesný pracovník bol pri vyznačovaní ťažby napadnutý medveďom. V sebeobrane niekoľkokrát vystrelil z legálne držanej zbrane. Zranenia neutrpel.

    Prečítajte si aj: