Reklama

Mieri na slobodu: Múry väznice opustí predčasne po 23 rokoch muž z obávanej mafiánskej skupiny

Reklama

Ingrid Timková

Redaktorka

Okresný súd v Prešove mesiace rozhodoval o žiadosti o podmienečné prepustenie z výkonu trestu, ktorú podal Erik Adamčo. Odpykal si už väčšinu z 25-ročného trestu za dve vraždy.

Bratia Adamčovci z Veľkých Kapušian (okres Michalovce) majú podľa súdnych rozsudkov na svedomí niekoľko obetí. Obaja patrili k zločineckej skupine, ktorá operovala na Zemplíne a starší z bratov prebral žezlo po mŕtvom Karolovi Szatmárym z Čiernej nad Tisou (okres Trebišov). Bratov súd odsúdili na dlhoročné tresty a obaja nedávno uspeli so sťažnosťou na súde v Strassburgu. V divokých 90-tych rokoch ich označovali za obávaných zabijakov z východu a považovali ich za nájomných vrahov mafie. Pred pár dňami sa mladší z nich - Erik - dostal po 23 rokoch na slobodu. Na základe rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).

Erik (48) si odpykal väčšinu z 25-ročného trestu za dve vraždy. Do ukončenia trestu mu chýbal rok a pol. Z najprísnejšie stráženej basy sa rokmi prepracoval do väzenia s minimálnym stupňom stráženia. Ostatné roky sedel v sabinovskej väznici, nepracoval, hral šachy. Dvakrát si podal žiadosť o prepustenie na slobodu. V polovici apríla mu senát prešovského súdu vyhovel, no rozhodnutie nenadobudlo právoplatnosť, lebo krajská prokurátorka sa odvolala.

Jeho obhajca Milan Kuzma z Košíc však už vtedy upozorňoval na to, že jeho klienta aj tak budú musieť prepustiť, keďže už vtedy bol známy verdikt ESĽP a žilinský okresný súd mu na základe toho povolil obnovu konania. Lenže čakalo sa za právoplatnosťou verdiktu.

Vlani svoju žiadosť E. Adamčo krátko pred rozhodnutím stiahol. Vtedy totiž na neho znalkyňa Antónia Solárová vypracovala psychologický posudok a jeho povahu a vlastnosti vykreslila negatívne. Uviedla, že má všeobecný prehľad na vysokej úrovni, nadpriemerne dobrú pamäť a intelekt v pásme vyššieho priemeru, je dobrý matematik s extrémnou schopnosťou spracovať záťaž, ale jeho komplexnú osobnosť nazvala “temnou”. Podľa nej náprava u neho takmer nie je možná.

Obhajca odsúdeného Milan Kuzma považoval jej závery za irelevantné a navrhol súdu, aby jej posudok nebral do úvahy. Psychologička Mária Gažiová uviedla, že u neho prebehla plynulá resocializácia a je priaznivá prognóza jeho adaptácie na život na slobode. Pedagógovia z basy aj riaditeľ ho odporučili pustiť na slobodu s kontrolou.

Predseda senátu Marek Čech v zmysle pokynu krajského súdu znova na pojednávaní v apríli vypočul psychologičku, aby vysvetlila, ako dospela k svojmu záveru posudku. Znalkyňa Gažiová uviedla, že k opačným záverom dospela nielen psychologickými vyšetreniami a výsledkami konkrétnych testov, ale aj štúdiom celej jeho anamnézy od detstva až do mladistvého veku, keď sa vyskytli prvé trestné činy pripisované jemu.

Zdroj: archív NMH

Bratia Branislav a Erik Adamčovci pôsobili v gangu Karola Szatmáriho, ktorý pochádzal z Čiernej nad Tisou. Úzko spolupracovali s bratmi Mellovcami, ktorí mali blízko k černákovcom. Boli známi svojou brutalitou. Koluje o nich historka, ktorú šíria ich známi. Podľa nich vraj Braňo zamkol svoju matku do chladničky. Naštvala ho, keď pri cúvaní z dvora zrazila ich psa. Podľa posudku na Erika z basy, ho teraz chodí syna do väzenia navštevovať.

Dodala, že vyrastal vo funkčnej rodine, bol prospievajúcim žiakom, neboli s ním výchovné ťažkosti, nemal zníženú známku zo správania, navštevoval rôzne krúžky. Zlomovým obdobím u neho bol nástup na vysokú školu, keď sa začal venovať kulturistike, pri ktorej sa v tom čase zvykli užívať rôzne stimulačné látky. Navyše, podľa nej, je dôležité sledovať jeho správanie v čase výkonu trestu: “Nemal žiadne disciplinárne tresty, ktoré by naznačovali nedostatok sebaregulácie.”

Vysvetlila, že testy, ktoré s ním robila, nie sú založené na výpovedi samého o sebe. To znamená, že testovaný nemá možnosť štylizovať sa, lebo nevie ako sa tváriť spoločensky žiaduci. V testoch sa zobrazujú štyri základne motivačné okruhy - pud materiálneho zabezpečenia, ofenzívno-defenzívny, reprodukčne erotický a potreby sociálneho kontaktu. Zjednodušene povedané - hlad, strach, láska. “Má vyslovene potrebu s ľuďmi komunikovať. Nedominuje u neho majetnícky pud ani potreba sa brániť, útočiť. Výsledky testov sú realistické,” skonštatovala s tým, že v jeho osobnosti nie je vyššia miera agresivity než je populačná norma. A vie ju brzdiť, jeho intelekt je nadpriemerný a dokáže ho využívať: "Nevidím psychologické dôvody na to, aby musel vykonať trestné činy, ktorých sa dopustil."

Za čo sedí Erik Adamčo?

Jedným zo zločinov, za ktoré Erikovi Adamčovi vymerali dlhoročný trest, je usmrtenie mladého muža z ich rodného mesta Alberta Sisáka. Jeho popravu naplánovali tak, že keď pôjde z diskotéky, zastrelia ho ostreľovacou puškou. Na ich pokyn bol zastrelený v júli 1999 pred hotelom Olympia v rekreačnej oblasti Kamenec na Šírave expanzívnou strelou so skrytou dutinou, čo malo za následok jej roztrhnutie v tele obete.

Druhou vraždou započítanou v jeho treste je chladnokrvná vražda Jaroslava Baláža, prezývaného Buvár. V snahe vyhnúť sa väzeniu v inej trestnej veci mal vymyslieť Erik jeho popravu, predtým mu dali podpísať čisté listy papiera, ktoré mali použiť na jeho priznanie. Následne ho Braňo so Štefanom Fridrichom uškrtili opaskom a jeho nahé telo zakopali pri obci Krišovská Liesková.

Autor článku

Ingrid Timková

Redaktorka
Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.