Mladíci Milan a Rudo si ešte vo februári vyhliadli náhodnú obeť, ktorú nalákali na fľašu vodky do opusteného krytu civilnej ochrany na okraji mesta Martin.

Nebohému Jozefovi († 47) následne oznámili, že je to jeho posledný deň a v noci zomrie. Brutálna bitka plná úderov a kopancov však neuspokojila krvilačné chúťky mladých zvrhlíkov.

Jeden z páchateľov rozrezal črepinou obeti krk, aby sa uistil, či je naozaj mŕtvy, druhý chcel vidieť ľudský mozog a tak niekoľkokrát zarezal do viacerých častí hlavy. Mnohopočetné zranenia rôznych charakterov pripravili nevinného muža z okresu Turčianskych Teplíc krutým a bolestivým spôsobom o život.

O svojom brutálnom vyčínaní sa mladíci mali dokonca pochváliť kamarátom. Pri sadistickom besnení sa mali vzájomne natáčať na mobil a niekoľko svojich kamarátov údajne priviedli na miesto činu.

Popis hroznej vraždy nájdete TU.

Na mladých vrahov podal obžalobu na ŠTS špeciálny prokurátor Daniel Lipšic začiatkom júla, pričom ohavný čin sa stal vo februári. Obžaloba bola podaná za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy formou spolupáchateľstva. Prípadom sa okamžite začala zaujímať Národná kriminálna agentúra (NAKA).

AKTUÁLNE PRIAMO ZO SÚDU 

Obaja obžalovaní mali vyhlásiť, že sa chcú priznať.  V prípade dokázania viny im hrozí doživotie, v prípade priznania si trest môžu znížiť. Dorčík sa dnes šokujúceho naozaj hneď na začiatku priznal. Hneď po ňom aj jeho komplic Jesenský. Priznaním chceli s prokurátorom uzavrieť dohodu o vine a treste. Hrozí im doživotie, prokurátor však dohodu odmieta.

Hovorilo sa o tom, že zavraždiť mali bezdomovca, ukázalo sa však, že to nebola pravda. Podľa rodičov Jozefa bol slušný človek, ktorý býval s nimi. Na súde boli prítomní aj jeho rodičia Mária a Vladímir. Na otázku, či je pre mužov trest doživotie dostatočný, odpovedali so slzami v očiach, že áno. 

Ako dnes odznelo na súde, bitka mala trvať približne 30 minút a pred samotným činom sa obete muži pýtali ako sa cíti, keď vie, že ide zomrieť. Dorčík sa hneď na začiatok svojej výpovede rodičom Jozefa ospravedlnil. Povedal, že mal rozpísaných viacero listov, no nemal odvahu ich odoslať.

Dorčík sa priznal, že vynechával školu a skúsil aj vyhľadať psychiatra, ktorý mu predpísal antidepresíva. Potom ich vysadil a k lekárovi už nechodil. Podľa jeho slov sa depresie začali, pretože "nevedel ku komu sa zaradiť ako polovičný Róm".

Jeho otec je momentálne v base za drogovú trestnú činnosť, on závislosti na drogách poprel. Obvinený mladík priznal opakované problémy so zákonom. V roku 2016 bol súdený za ublíženie na zdraví a fyzické napadnutie s výsledkom 4 týždne PN. O 3 roky neskôr aj za výtržníctvo, za ktoré dostal 5 mesiacov. Stíhaný je aj za týranie.

Jesenský vypovedať odmietol. V Martine žije s babkou, štúdium na učňovke prerušil a je nezamestnaný. S Dročíkom sa údajne poznajú približne rok až dva a uviedol, že bol svedkom niekoľkých jeho fyzických útokov. Prokurátor navrhol odročiť dnešné pojednávanie.

Anketa
Myslíte si, že môže za konanie mladíkov výchova v rodine?