Ešte včera sa v škole radoval, dnes už do nej nedorazil. Tragédia, pri ktorej zomrel malý chlapček sa stala v obcii Jarovnice pri Sabinove.  Martin (†9) sa dopoludnia vybral z domu spolu so svojou babkou Silviou (42), ktorá si šla vybaviť úradné záležitosti. “Pribehol za mnou. Cestou späť sa veľmi tešil do školy, vravel mi, že tam musí ísť, lebo nedostane Mikuláša. Pritom ešte mal času, lebo vyučovanie mu začínalo až o pol jednej poobede a bol ešte len pol desiatej,” zaspomínala s plačom jeho stará mama, pre ktorú bol Martin jej miláčikom. Nebohé dieťa je synom jej dcéry, ktorá má desať detí. Obaja jeho rodičia Paulína a Martin sú zronení, nezmohli sa na slovo.

Chlapcovi sa osudným stal plot vytvorený z betónových platní. Jedna z nich bola poškodená vandalmi a on tam ako zvedavé dieťa vložil hlavu, keď sa chcel predrať na ihrisko. No práve v tej chvíli sa ďalšie tri platne nad ním uvoľnili a spadli na neho. “Kým som dorazila k nemu, už mal hlavu strčenú v diere a betón mu spadol na krk. Nevládala som tými panelmi ani pohnúť. Utekala som pre pomoc, prosila som vodičov okoloidúcich áut, aby zastavili, no niektorí ani nereagovali,”opísala. Musela si požičať telefón a zavolať záchranku. Vtedy už pribehol aj jej manžel Dezider (54): “Ešte žil, hustá krv mu vytiekla z úst.”

Skonal na mieste

Medzitým chlapi nadvihli betónové kusy a chlapca vyslobodili. No ani rýchla lekárska pomoc mu už život nedokázala zachrániť, darmo ho oživovali. Utrpel však také vážne zranenia, že lekár musel skonštatovať smrť. “Polícia začala trestné stíhanie pre prečin usmrtenia,” uviedol prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik.

Starosta obce Florián Giňa priznal, že plot patrí obci. No vzápätí ustavične opakoval dookola: “Pre prebiehajúce vyšetrovanie sa nebudem vyjadrovať.” Odmietol povedať, kto má ihrisko v prenájme napriek tomu, že ide o verejnú informáciu. Ani slovkom nevyjadril ľútosť nad tým, čo sa stalo.

V škole, kam Martin chodil, zavládol smútok. "Bol to veselý chlapec, živý, radostný, do školy chodil rád, lebo tu mal všetko, čo potreboval,"opísala ho jeho triedna učiteľka Mária Loučková. Jej jej veľmi ľúto, čo sa stalo:  "Ešte včera sme sa tu bavili, smiali spolu, ani nedokážem uveriť, že už tu nie je."

Mohlo by vás zaujímať:

Myslíte si, že za havaríjny stav plota môže obec? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom...