Marenie volieb v jedinej čisto rómskej obci Lomničke: Súd už vyriekol tri rozsudky
12. 3. 2025, 15:45

Zdroj: ARCHÍV NMH
Tri rozhodnutia o treste pre prečin marenia prípravy a priebehu volieb vyhlásil Okresný súd v Starej Ľubovni. Týkajú sa volieb do samosprávnych orgánov v jedinej čisto rómskej obci na Slovensku.
Zdroj: NMH
Zdroj: psk
Zdroj: NMH
Galéria k článku
Ide o troch kandidátov na poslancov do obecného zastupiteľstva. Všetci traja sa dopustili rovnakého skutku. Ako kandidáti na poslanca obecného zastupiteľstva v komunálnych voľbách v obci Lomnička v októbri 2022 uviedli nepravdivé údaje. Každý jeden z nich vyhlásil, že u neho nie sú prekážky byť volený.
Odsúdený pre výtržníctvo
Všetky tri rozsudky už nadobudli právoplatnosť. Prvý ihneď po jeho vyhlásení vlani, ešte začiatkom októbra. Súd schválil dohodu o vine a treste, obžalovaný priznal svoju vinu. Sudca mu vymeral trest odňatia slobody na rok, výkon trestu podmienečne odložil na skúšobnú dobu 2 roky.
V novembri 2018 bol právoplatne odsúdený z úmyselného trestného činu a to prečinu výtržníctva na 5-mesačné väzenie, čo si aj odsedel, ale trest mu nebol zahladený. No napriek tomu vo vyhlásení ku kandidátnej listine do volieb uviedol, že nemá prekážky práva byť volený. A tak ho volebná komisia zaregistrovala.
“Hrubým spôsobom zasiahol do základného práva obyvateľov obce Lomnička zúčastňovať sa na správe vecí verejných slobodnou voľbou svojich zástupcov, keďže v čase registrácie do volieb nebol nositeľom pasívneho volebného práva. Toto jeho konanie mohlo mať za následok vyhlásenie dotknutých volieb za neplatné,” skonštatoval sudca Erik Uhlár.

Šoféroval pod vplyvom
Druhý rozsudok je z vlaňajšieho júla, právoplatným sa stal koncom novembra. Tento kandidát podpísal také isté vyhlásenie, pritom bol odsúdený v auguste 2021 za šoférovanie v opitosti. Vymerali mu peňažný trest a zákaz šoférovať, ten mu mal uplynúť až v septembri 2024. Teda jeho odsúdenie nebolo zahladené v čase podania jeho vyhlásenia ku kandidátnej listine a konania komunálnych volieb. A tak ho komisia zaregistrovala.
“Hrubým spôsobom maril iným vo výkone ústavného práva voliť. Bolo mu odovzdaných 121 platných hlasov voličov, ktorí tak napriek svojej voľbe nemôžu očakávať svoju účasť na správe vecí verejných prostredníctvom obvineného ako ich zvoleného zástupcu,” napísal sudca Erik Uhlár. Obžalovanému vymeral väzenie na 20 mesiacov a jeho výkon odložil na 30-mesačnú skúšobnú dobu.

Kradol, trest si odsedel
V tom istom čase sa stal právoplatným aj trestný rozkaz pre tretieho záujemcu o post poslanca, ktorý uviedol nepravdivé údaje ku kandidátnej listne. Sudca Vladimír Gurka zo odsúdil na ročné väzenie s dvojročnou podmienkou. Tento muž z Lomničky bol v septembri 2017 odsúdený za úmyselný trestný čin. Trest za krádež si síce odsedel, ale odsúdenie nebolo zahladené. Preto nemohol byť volený. Rozhodnutia súdy poslali iba stranám trestného konania - odsúdeným a prokuratúre, čo potvrdila hovorkyňa súdov Ivana Petrufová.
Politické strany by pre odstránenie prekážky pasívneho volebného práva mohli iniciatívne žiadať od kandidátov doloženie výpisu z registra trestov. "Ak by to kandidáti nechceli akceptovať, tak ich strana jednoducho nepodporí, aby nevznikli po voľbách akékoľvek problémy, hlavne trestné,” zamýšľa sa podpredsedníčka miestnej volebnej komisie v Lomničke Janka Hanečáková. Pretože inak volebná komisia nemá ako zistiť, či bol niekto odsúdený a nemá zahladený trest. Politická strana, ktorú J. Hanečáková zastupovala, zvolila presne ňou spomínaný postup pri navrhovaní svojich zástupcov do volieb v Lomničke.
Pri prvom stretnutí volebnej komisie podala Hanečáková návrh, že ak pri jednom z kandidátov (Oľano) nie je žiadna pochybnosť, mali by podobne postupovať aj ostatní a tiež predložiť výpis z registra trestov. Komisia jej návrh odhlasovala, kandidáti mali doručiť výpisy. Napriek tomu ich zapisovateľka do zoznamu kandidátov zapísala. “Počas volieb boli veľké podozrenia o kupovaní hlasov a ovplyvňovaní časti voličov. Politická strana podala na Správny súd žalobu, aby boli voľby v Lomničke vyhlásené za neplatné, no nebola neúspešná. Neúspešní kandidáti sa mohli obrátiť na políciu,” opísala J. Hanečáková.
Jedna z členiek volebných komisií v obci nám opísala, akým spôsobom malo kupovanie hlasov prebiehať. “Keď som na to upozornila tam prítomných policajtov, tvárili sa, že nič nevidia, nič sa nestalo. A po voľbách chodili za starostkou s kyticami kvetov,” povedala nám. Viacerí obyvatelia obce sa roky obracali v súvislosti s voľbami aj hospodárením obce na políciu, no nepochodili. Až donedávna. Okrem rozsudkov o marení volieb polícia začala aj trestné stíhanie voči starostke Márii Oráčkovej a obvinili ju z viacerých zločinov. Viac čítajte TU.
O stanovisko sme požiadali aj Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Pýtali sme sa, či budú v obci vyhlásené nové voľby a či MV neuvažuje o zmene zákona a nutnosti prekladať aj výpisy z registra trestov pre kandidátov. Odpoveď do uzávierky neprišla.