Porevolučné obdobie, teda 90. roky, poznačil chaos a hľadanie nového spôsobu života. A predovšetkým nástup organizovaných zločineckých skupín. Ich členovia žili a zabávali sa vo veľkom štýle. Rovnako tak boli nemilosrdní a nepoznali zľutovanie.

Kto sa im postavil do cesty, musel rátať s najhorším. Ľudský život pre týchto mužov nemal cenu. V tomto období pôsobila veľmi silná zločinecká skupina aj v okolí Banskej Bystrice. Viedol ju Mikuláš Černák, dodnes považovaný za najsilnejšieho muža slovenského podsvetia. Jeho najvernejšími spoločníkmi boli Ján Kán a Miloš Kaštan.

Černák, Kán a Kaštan (zľava): Spolu začínali, ale každý skončil inak.
Černák, Kán a Kaštan (zľava): Spolu začínali, ale každý skončil inak.
Zdroj: archív

Nerozlučná trojica sa poznala ešte zo školských čias, keď spolu cestovali vlakom Horehronská strela. Skupina sa rozpadla v roku 1997. Niektorých členov zadržali v decembri pri veľkej policajnej razii. Dvaja najvplyvnejší muži, Černák a Kán, unikli, ale vzápätí sa 19. decembra 1997 spolu prihlásili na polícii. Oboch vtedy zavreli.

Lenže Ján Kán sa v roku 2003 dostal na slobodu a prezentuje sa ako počestný podnikateľ. Mikuláš Černák je však odvtedy prakticky nepretržite za mrežami. Von sa dostal iba nakrátko v roku 2002. Kým sa vrátil do basy, stihol sa na lyžovačke pochytiť s vtedajším premiérom Mikulášom Dzurindom. Ten ho obvinil, že bol arogantný. V roku 2023 môže Černák požiadať o podmienečné prepustenie.

19. 12. 1997: Kán (vľavo) a Černák sa presne pred 20 rokmi sami prihlásili na polícii.
19. 12. 1997: Kán (vľavo) a Černák sa presne pred 20 rokmi sami prihlásili na polícii.
Zdroj: archív

Možno aj toto ho motivuje na to, že začal objasňovať detaily niektorých zločinov z 90. rokov. Najnovšie priznal, že si uňho Pavol Rusko objednal likvidáciu spoločníčky Sylvie Volzovej. Černákov advokát František Polák v televíznej relácii Na rovinu zase vyhlásil, že jeho klient už v roku 2013 napísal list námestníkovi generálneho prokurátora Petrovi Šufliarskemu.

„Ponúkli sme mu spoluprácu pri objasňovaní trestnej činnosti. Černák chcel ukázať hroby štyroch zavraždených osôb. Nikto za ním však neprišiel ani s ním nekomunikoval. Je veľmi neštandardné, že dva roky sa nešiel nikto pozrieť na hroby, ktoré chcel polícii ukázať Mikuláš Černák,“ tvrdí advokát. Takže zrejme je len otázkou času, čo všetko Černák ešte odhalí.

Mikuláš Černák

Muž nazývaný bos všetkých bosov sa vyučil za automechanika. Istý čas robil vodiča linkového autobusu, neskôr šiel s bratom Vladom zarábať do Nemecka. Živili sa tam prácou v lese. Keď sa v roku 1992 vrátil domov, dal sa dokopy s Kaštanom a Labošom.

Najskôr to boli drobné prehrešky, no potom začali s výpalníctvom, ktoré sa Miki snažil zakryť založením bezpečnostnej služby Security 3. Jeho gang mal na svedomí vydieranie, vymáhanie dlhov a nájomné vraždy. Černák tiež figuroval v stavebnej firme Renox, vlastnil erotický salón a nočný bar Shark. Od decembra 1997, keď sa s Kánom prihlásil na polícii, je s malou prestávkou za mrežami. Odsúdili ho za 10 vrážd, podozrivý je z desiatok ďalších.

Bos Černák obvinil Pavla Ruska z objednávky vraždy.
Bos Černák obvinil Pavla Ruska z objednávky vraždy.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Aj toto Černák prezradil policajtom

„Som uväznený 18 rokov, z toho 16,5 roka som nespolupracoval s políciou. Treťotriedni mafiáni vravia o mne polopravdy. Už toho mám dosť a prehovorím,“ vyhlásil pred 2 rokmi.

2014: Za objednávateľa vraždy v Moste pri Bratislave v roku 2004, kde omylom zabili ženu a dieťa, označil Karola Mella. 2014: Na súde vypovedal, že Jozefa Gudábu zabil Karol Mello. Vraj sa mu k tomu sám priznal. 2016: Ukázal hrob zavraždeného Ladislava Bojkúna nad Hrabušicami. 2017: Vyhlásil, že Pavol Rusko si ho najal v roku 1997, aby zlikvidoval jeho spoločníčku Sylviu Volzovú. Rusko mal za to sľúbiť 20 miliónov slovenských korún, čo je 664-tisíc eur.

Hovoril aj o Karolovi Mellovi.
Hovoril aj o Karolovi Mellovi.
Zdroj: archív

Osudy černákovcov

Martin Laboš († 39)

Vyučený mäsiar obchodoval s kradnutými autami, mal na rováši faktoringové, daňové a úverové podvody, asistoval pri niekoľkých vraždách. V roku 1995 ho na smrť dobodali v hoteli Biotika v Krpáčove. Dnes by mal 61 rokov.

Alojz Házy († 34)

Chladnokrvný zabijak zniesol zo sveta viacerých ľudí. Nakoniec skončil rovnako. Keď sa stal nepohodlným, v roku 1998 ho zastrelili dvomi ranami do chrbta. Jeho vraždu si objednal Miloš Kaštan. Teraz by mal 53 rokov.

Alojz Házy († 34)
Alojz Házy († 34)
Zdroj: archív

Miloš Kaštan (49)

Vyučil sa za mäsiara a istý čas sa tomuto remeslu aj venoval. Spolu s Kánom stál na začiatku „kariéry“ Mikuláša Černáka. Kaštana označovali za financmajstra skupiny. Nakoniec to bol práve on, kto bosa zradil a začal o ňom „spievať“. Momentálne si odpykáva trest za vydieranie a dve objednávky vrážd. Odsúdili ho na 14,5 roka, v prípade podmienečného prepustenia sa môže dostať von v roku 2019.

Miloš Kaštan (49)
Miloš Kaštan (49)
Zdroj: archív

Ján Kán (51)

Bol pravou rukou Mikuláša Černáka, ktorý ho označoval za svojho najbližšieho človeka. V novembri 1999 sedel vedľa neho na lavici obžalovaných pre únos a vraždu Poliaka Grzegorza Szymaneka. Kána nakoniec odsúdili za dvojnásobné vydieranie a nedovolené ozbrojovanie na 7 rokov. Na slobodu sa dostal v roku 2003, odvtedy si budoval imidž váženého podnikateľa. Minulosť ho však dobehla.

Teraz čelí obvineniu z vraždy Szymaneka, ktorú mal spáchať s Černákom. Za mrežami síce nie je, no pravidelne sa musí hlásiť úradom a nesmie vycestovať. Väčšej spoločnosti sa však nevyhýba. V lete ho videli na futbalovom zápase v Bacúchu a nedávno ho zazreli v jednom z kostolov v centre Banskej Bystrice. Či na nedeľnú omšu chodieva pravidelne a za čo sa asi modlí, nevedno.

Ján Kán (51)
Ján Kán (51)
Zdroj: archív

Andrej Ambroz († 36)

Rodák z Telgártu bol zapletený vo viacerých vraždách, aj v smrti Poliaka Szymaneka. Známy bol tiež ako „chovateľ“ Černákových tigrov v obci Bystrá. Jeho obhorené telo s prestrelenou hlavou našli v aute v auguste 2006 na horskom priechode Šturec pri Banskej Bystrici. Dnes by mal 47 rokov.

Andrej Ambroz († 36)
Andrej Ambroz († 36)
Zdroj: archív

Ján Handula († 32)

Kumpán Černákovho brata Vlada, s ktorým sedel vo väzbe pre vraždu. Malo k nej dôjsť v auguste 1993. V telgártskej krčme si k nim prisadol miestny podnikateľ a strhla sa hádka. Vyvrcholilo to bitkou, pri ktorej podnikateľa zabili. Handula zomrel v novembri 2002, keď ho v sebaobrane bodol nožom jeho otec.

Vladimír Černák († 26)

Mikiho brat, ktorý bol pri niekoľkých vraždách, zahynul v auguste 1996 pri obci Bystrá. Osudným sa mu stal náraz autom do stromu. O život s ním prišiel aj jeho kamarát. Teraz by mal 47 rokov.

Vladimír Černák († 26)
Vladimír Černák († 26)
Zdroj: archív
OBŽALOBY ČERNÁKA Z 10 VRÁŽD

OBŽALOBY ČERNÁKA Z 10 VRÁŽD

jeseň 1993 nepohodlný svedok

 Miroslava Vlčeka zabili v Liptovskej Tepličke, lebo mal svedčiť v neprospech Černáka.

 

september 1994 policajný informátor

Údajného policajného informátora Jozefa Filipa zabil Černák pri Liptovskej Tepličke. K činu sa priznal.

 

december 1994 muž z podsvetia

Obeťou bol Jozef Štefan, ktorého Černák strelil krátkou guľovou zbraňou a nechal ho v aute uhorieť.

 

december 1996 albánski bratia

Muža s prezývkou Antonio zavraždili v Dunajskej Strede. Mladšieho brata Roberta v Banskej Bystrici.

 

február 1997 kamarát zavraždeného

 Spolupodieľal sa na fyzickej likvidácii Pavla Lenharta, ktorého zastrelili dvoma ranami do hlavy. Bol to kamarát Štefana.

 

marec 1997 muži v koberci

Telá dvoch mužov z dunajskostredského podsvetia, Milana Siposa a Emila Potascha, videli svedkovia vynášať z Černákovej firmy zabalené v kobercoch.

 

marec 1997 bývalý policajt

V popradskom hoteli Gerlach Černák viackrát nožom bodol Gustáva Slivenského, ktorému potom jeho ľudia odrezali hlavu a vystavili ju na výstrahu na kapote auta.

 

október 1997 šéf podsvetia

Róberta Holuba sa nepodarilo zabiť doma, až v Bratislave, kam ho vylákali.

 

október 1997 pomstiteľ

 Imrich Oláh zomrel, keď chcel zabiť Černáka a pomstiť tak smrť Holuba.

 

jún 2000 známy podnikateľ

Vraždu Mariána Karcela si Černák objednal z väzenia.

Prečítajte si tiež: