Reklama

Černáka prosí o svedectvo muž, ktorý pomohol k jeho doživotnému odsúdeniu: Drsné slová bossa

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Mikuláš Černák pred prešovským súdom. .
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Svedčí v prospech muža, ktorý sa postaral o jeho odsúdenie! Bývalého bossa slovenského podsvetia Mikuláša Černáka previezli cez pol republiky z basy v Ilave na súd do Prešova, aby vypovedal v kauze obnovy procesu. O tú požiadal jeho bývalý poskok a štartér Slavomír Surový.

    Dosvedčil mu, že je nevinný v kauze vraždy Petra Klešča! Mikuláš Černák vypovedal o nevine Slavomíra Surového, ktorý kedysi v jeho organizovanej zločineckej skupine robil pešiaka a jemu štartéra. Teda skúšal, či pod autom nie je nálož.  V roku 2010 bol však Surový odsúdený za vraždu Petra Klešča a pokus o vraždu Jozefa Holuba z roku 1997. Naparili mu za to 15-ročné väzenie.  Tvrdí však, že sedí v base nevinne a prosil Černáka, proti ktorému v minulosti on sám svedčil a usvedčoval ho z vrážd, aby mu dosvedčil, že s tou vraždou nič nemá. 

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Na súd do Prešova priviezli Mikuláša Černáka a jeho štartéra Slavomíra Surového v putách

      Spolieha sa totiž na to, že súd mu povolí obnovu konania, keďže sa jeho exšéfovi po prelomení mlčania rozviazal jazyk a začal vypovedať o tom, čo sa dialo v podsvetí v 90-tych rokoch. "Černák sa priznal že tento skutok organizoval, menoval páchateľov. Kromka sa priznal, že to spravil on. Popísal vo svojej výpovedi vo veci vraždy Róberta Holuba, s kým sa dopredu dohodol na vražde Klešča a menoval páchateľov, ktorí to išli urobiť. Mali to byť Szatmáry, Sisák,  Kromka," vyhlásil Surový. 


      Zbalili Černákovho komplica: Polícia už obvinila jeho pravú ruku z vraždy

      Černák v pondelok pred senátom prešovského okresného súdu ochotne porozprával, ako sa vtedy veci mali. Surového pozná od polovice 90-tých rokov, kedy najskôr pracoval v jeho fitku ako cako pomocný zamestnanec, neskôr v jeho súkromnej bezpečnostnej službe. "Keď sme začali páchať trestnú činnosť, bol v našej organizovanej skupine bol pešiakom," odpovedal na otázky Surového obhajkyne. Dodal, že po obvinení černákovcov z vraždy Imricha Oláha, ktorý vykonával pre mafiánsku skupinu holubovcov špinavú robotu, začal Surový spolupracovať s policajtmi a začal usvedčovať Černáka, aby vyvinil sám seba. "Aj na základe jeho svedectiev som bol odsúdený na doživotie. Pred médiami ma častoval, aký som ja nebezpečný, že som zabil viac ľudí ako rakovina. Nerozumel som tomu," opisoval.

      Zdroj: Ingrid Timková

      Slavomír Surový a Mikuláš Černák v 90-tych rokoch.

      Černák tvrdil, že oslovil nájomného vraha Lojza Kromku, ktorého prezývali Čistič. Dodal, že skutok, za ktorý je Surový nevinne odsúdený, má priamy súvis s vraždou mafiána a bossa košického podsvetia Róberta Holuba, ku ktorému sa Černák nedávno priznal a bol za ňu aj právoplatne odsúdený.: "Jeho likvidáciu som koordinoval s bosom sýkoriek. Najprv bol pokus o jeho vraždu na košickom sídlisku KVP. Strelcom bol Jozef Roháč, na motorke ho viezol Alojz Kromka, ktorý nepatril k našej skupine, no schovával sa pred holubovcami aj políciou."

      Čistič na ponuku pritakal, no akcia sa nevydarila. Strelcovi Roháčovi sa zasekla zbraň - škorpión. Holub navyše spoznal Lojza ako vodiča motorky, ktorý Roháča viezol: "Mal som v skupine holubovcov Karola Kollárika, dával mi informácie. Holub šiel na druhý deň do Spišskej Novej Vsi hľadať Alojza Kromku. Nenašiel ho,  zobral jeho brata, nemal nič so zločinom, no uniesli ho do Vajkoviec pri Košiciach, bili ho a mučili, odviezli do Ličartoviec a tam ho zastrelili a zapálili." 

      Holub vraj zúril ako postrelená zver, chcel vyvraždiť celú rodinu Kromkovcov. Lojzo plakal a prosil bossa Černáka, aby mu pomohol.  "Situácia bolo vážna, mohli zomierať nevinní," zamýšal sa pred súdom a týmto vysvetľoval, že pod lsťou vylákal Holuba do bratislavského hotela Danube, kde sa ho chystali zavraždiť. Ani vtedy sa však vražda nepodarila, pri akcii bol zastrelený Holubov ochrankár Štefan Fabián, Holuba postrelili. So zraneniami bol prevezený do nemocnice na Kramároch, kde ho neskôr dorazil Roháč. 

      Podľa Černáka pri vražde Klešča a pokusu o vraždu Jozefa Holuba išlo o vybavovanie účtov  a zapletení do nej boli Alojz Kromka, Karol Szatmáry, Alberť Sisák a Karol Kollárik. Prví traja vtrhli do bytu na Kustrovej ulici v Košiciach, Kromka samopalom rozstrieľal polonahého Klešča, ktorého našiel ležať na posteli. Jemu sa stalo osudným to, že holubovcom pomáhal vylákať Kromkovho brata, ktorého neskôr zabili pri Ličartovciach. Jozefovi Holubovi, prezývaného Ďusi, sa podarilo pred vrahmi vyskočiť z okna a ujsť. "V byte mala byť aj nejaká slečna, ktorá bola schovaná v kúpeľni," opisoval Černák.

      Zdôraznil, že s miliónovou istotou môže povedať, že Surový ani ďalší odsúdený za tento skutok Ladislav Badó, nemajú s vraždou Klešča nič spoločné: "Asi ja som mu povedal prvý, že tam bola vražda. Obaja sme vtedy boli v Brezne."

      Černák presviedčal súd, že Surový sa nezapájal do vrážd:  "Pri niektorých bol, on vie, pri ktorých. Jeho bavili autá, ja som mal zahraničné, chodil mi ich umývať. Snažil som sa mu pomôcť a on potom vypovedal proti mne. Úmyselne zamlčoval veci, len aby som bol odsúdený. Ale ja sa neznížim na jeho úroveň, nemám záujem ho vyviňovať, ale ani klamať." Na otázku k použitej zbrani  odpovedal, že ju na vraždu dal osobne on Kollárikovi. "Aj predtým som mu dal tašku so zbraňami, kupoval som ich od Juhoslovanov."

      Černák už pri svedeckej výpovedi v roku 2009 v procese s kolárikovcami naznačil, že Surový nemá s touto vraždou nemá nič spoločné. Keď sa ho spýtali, či sa môže vyjadriť k ďalšiemu svedkovi v procese Alexandrovi Horváthovi, zareagoval s nevôľou: "Čo najmenej sa chcem k tejto osobe vyjadrovať. Usvedčuje ma už 20 rokov, mení výpovede. V dvoch rozsudkoch súdy konštatujú, že je nedôveryhodný. On klame a tára. To sú také nezmysly, čo rozpráva tento človek."

       

      Na záver uviedol, že nechápal postoj Surového, ktorý proti nemu vypovedal: "Ja som mu nikdy neublížil. Pochopil by som, keby hovoril pravdu, lebo nie každý zvláda väzbu. Ale on zamlčal aj veci, ktoré som nespáchal, urážal ma. Ja som sa priznal, ľutujem svoju minulosť, bohužiaľ to nemôžem vrátiť, ublížil som pozostalým. So svojou minulosťou som pochoval aj tých, ktorí proti mne svedčili vtedy, keď som prelomil svoje mlčanie."

      Súd pojednávanie odročil na koniec februára a chce vypočiť ďalších svedkov.

       

      Autor článku

      Ingrid Timková

      Redaktorka
      Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.