Reklama

Kriminológ o atentáte na premiéra: Čo spraviť, keď počujete prvý výstrel? Odpoveď vás ŠOKUJE!

Reklama

Včerajší útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej otriasol celým Slovenskom. Atentát odsúdili viacerí ministri, prezidentka Zuzana Čaputová aj zahraničné médiá. Čo sa mohlo počas atentátu stať inak? Pýtali sme sa kriminológa a odborníka na sebaobranu Pavela Houdeka.

Na mieste sa v čase streľby nachádzalo množstvo ľudí. Nevedno, ako sa ocitli v epicentre streľby. Čo by mal človek spraviť ako prvé, keď vo svojom blízkom okolí počuje výstrel?

- Ako prvé je paradoxne potreba na chvíľočku, pár sekúnd, zastaviť sa a zorientovať. Čo sa vlastne stalo, kde sa to stalo. Okamžitá panická reakcia nemusí byť správna, pretože neviem, čo sa deje, či to je vôbec streľba alebo petarda, alebo nejakému robotníkovi z lešenia spadli trubky. Dôležité je zistiť, odkiaľ výstrel smeroval, pretože sa môže stať, že sa v panike rozbehneme smerom k strelcovi. Takže ako prvé - zastaviť sa, vydýchnuť si, rozhliadnuť sa a vymyslieť si za pár sekúnd stratégiu, čo spravím. Druhá reakcia je schovať sa za nejakú pevnú prekážku, ktorú strela neprestrelí, stena a tak ďalej.

V Handlovej však stáli ľudia nakope, prehľad o situácii nebol ideálny. Ako sa zachovať?

- V takejto situácii vám nezostáva nič iné, len robiť to, čo robí aj dav. Nemáte veľa možností, iba sa hýbať s davom. Keď zastavíte, niekto vás zhodí na zem a ušliape. Dav sa bude pohybovať od incidentu, takže ho len treba nasledovať. Môžete sa snažiť pomaly dostať na kraj davu, nech získate autonómiu.

Čo robiť, ak vidíme postreleného človeka? Bežať k nemu alebo sa držať v bezpečí?

- Zavolať pomoc je vždy dobrý nápad. Aj keď vidíte, že ľudia okolo vás majú v rukách telefóny, vy neviete, či si to natáčajú, alebo či volajú pomoc. Tak to urobte vždy. Zdvihnite mobil a zavolajte. Môžete operátorom poskytnúť nejaké nové informácie, ktoré ešte nemajú, nový pohľad. Určite sa nemusíte báť, že linku zahltíte, tiesňová linka je na to pripravená. V prvom rade však musíte chrániť seba. To platí vždy, keď idete niekomu pomáhať, pretože keď nebudete chrániť seba, môže sa to skončiť tak, že namiesto jedného tam budú dvaja zranení.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prvé exkluzívne video priamo zo streľby na Roberta Fica
    Zdroj: META Peter Pčolinský

    Ako chrániť seba?

    - Prvá vec, ktorá vás zaujíma, je poloha útočníka. Kde sa nachádza, či ešte stále strieľa. Či vidí na obeť. Pretože útočníkovi sa určite nebude páčiť, keď budete pomáhať jeho obeti, ktorú chcel postreliť alebo zabiť. Takže musíte počkať, až to utíchne, až bude preč, za rohom alebo spacifikovaný políciou. A potom môžete ísť pomôcť obeti.

    Ak ide o atentát, a teda útočník mal iba jednu vyhliadnutú obeť, máme sa snažiť proti nemu nejako zakročiť?

    - Od toho sú profesionáli. Ak nemáte výcvik, tak to určite nerobte. Trochu iná situácia je, ak ide o masovú streľbu a útočník chce ublížiť čo najväčšiemu počtu ľudí. Vtedy vám nič iné nezostáva, ako sa útočníka pokúsiť zneškodniť, inak budete ďalší na rade. Ale ak je to takto, že strelec išiel iba po jednom terči, tak sa do toho nestarajte. Nemáte výcvik, ak sa do toho zapletiete, môžete byť jeho ďalší terč.

    ČO ROBIŤ, AK MA ÚTOČNÍK OMYLOM POSTRELÍ? Nie je to ako vo filmoch, varuje kriminológ... Rozhovor pokračuje na ďalšej strane

    Ak sa omylom dostaneme v zmätku do cesty guľke, ako by sme sa mali zachovať?

    - Ak ste niekde, kde sa strieľa, tak zranení-nezranení, prioritou je dostať sa na bezpečné miesto. Za niečo, čo strela neprestrelí, stena, železný kontajner, betónový kvetináč. To, že ste zasiahnutí, je jedno. Dôležité je, aby ste neboli zranení viac. Druhá vec, štatistiky to ukazujú, že až 90 percent ľudí, ktorí sú postrelení, prežijú. Psychika v tom hrá veľmi veľkú rolu. My všetci máme v hlave z filmov, že strela nás odhodí päť metrov ďaleko a zostaneme ležať mŕtvi. Tak to väčšinou nevyzerá. 90 % postrelených ľudí to prežije vďaka včasnému lekárskemu zásahu. Čiže ak vás postrelia, neznamená to, že máte ostať ležať na zemi. Dôležité je dostať sa do bezpečia a zavolať si pomoc.

    Takže nás to nezloží nevládnych v momente na zem.

    - Drvivá väčšina ľudí, ktorí boli postrelení, v prvých sekundách o tom ani nevedia. Hladina adrenalínu tlmí bolesť a ľudia o tom ani nevedia. Až keď sa časom zastavia a siahnu si na postrelené miesto zistia, že ich zasiahli.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Roberta Fica postrelili v Handlovej. VIDEO zachytáva moment po atentáte

      Rýchle zhrnutie, čo robiť, ak sa vo vašej blízkosti strieľa:

      - Potrebujete sa zorientovať, aby ste sami neurobili nejakú hlúposť a aby ste neohrozili sami seba. Najviac pomôžete tak, že zavoláte pomoc a neprirobíte prácu záchranárom a polícii, ktorá tam bude zasahovať, to znamená, nezraníte sami seba alebo neurobíte inú hlúposť.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Reakcie na seba nenechali dlho čakať: TAKTO sa vyjadrili politici na postrelenie Roberta Fica!

        Prečítajte si tiež:

        Autor článku

        Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.