ŠOKUJÚCI rozsudok: Súd uznal vinu profirodiča za zabitie Simonky (†1,5). Trest je zarážajúci!
23. 8. 2022, 18:00 (aktualizované: 24. 8. 2022, 6:30)

Zdroj: Ingrid Timková
Po siedmich rokoch padol konečný verdikt! Za smrť smrť Simonky (†1,5) je vinný profesionálny rodič Ivan Grznár (38) z Veľkého Šariša (okres Prešov), ktorému bola zverená do opatery. Rozsudok v časti o treste pre obžalovaného je však šokujúci!
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Dnes by už mala Simonka 8 a pol roka. Zomrela 11. marca 2015 v rodinnom dome u profesionálnych rodičov, ktorým bola zverená do starostlivosti. Pre krvácanie do brucha zomierala v bolestiach. Podľa rozsudku jej zranenia spôsobil náhradný otec Ivan Grznár, ktorému bola zverená do pestúnskej starostlivosti. Podľa pitvy malo dieťa pomliaždeniny hlavy, ramien, trupu a viackrát natrhnuté tenké črevo.

Súd ho už raz oslobodil, po odvolaní prokurátora sa prípad znova vrátil na okresný súd. V druhom pokuse ho uznali vinným a vymerali mu podmienku. Odvolal sa on aj prokurátor a tak sa prípad znova dostal na prešovský krajský súd. Prokurátorovi sa nepáčila výška trestu, ktorú považoval nedostatočnú a namietal aj to, že neboli splnené podmienky pre mimoriadne zníženie ustanoveného trestu pod dolnú hranicu a žiadal pre obžalovaného minimálne 9-ročný trest.
Obhajca Martin Bašista neopak tvrdil, že nebolo preukázané, že skutok spáchal jeho klient a bola to jediná verzia, ktorou sa polícia zaoberala. "Sú zásadné pochybnosti v ustálení skutkového stavu a nie je možné bez rozumných pochybností konštatovať, že páchateľom bol obžalovaný. V rámci dokazovania existuje veľké množstvo nezodpovedanych otázok za akých okolností a kým vznikli zranenia u maloletej, ktoré boli bezprostrednou príčinou jej smrti. Navrhujem oslobodiť môjho klienta spod obžaloby," zopakoval v utorok znova vo svojom záverečnom návrhu po vypočutí znalca z odboru súdneho lekárstva.
Podľa znalca Martina Kováča zranenia boli dievčatku spôsobené prstami rúk, silným stláčaním do brucha v oblasti čriev a v oblasti hlavy. Dokazujú to výsledky pitvy. Stanovisko súdneho znalca vykonávajúceho pitvu dievčatka, ktoré odznelo na súde v roku 2017 však bolo jednoznačné. Podľa neho si ich dieťa nemohlo spôsobiť samovoľným pádom ani pádom na hračky. Prečítajte si ho v popise fotky v GALÉRII>>
Krajskí sudcovia napokon vyniesli šokujúci verdikt. Vinu obžalovaného uznali, no vymerali mu prekvapivý trest, nad ktorou budú mnohí krútiť hlavou. Jeho výšku si môžete prečítať v popise fotky v GALÉRII >>>
Výška trestu sa nepozdávala ani prokurátorovi. Vypočujte si jeho vyjadrenie.

Obhajca obžalovaného zvažuje podanie mimoriadneho dovolania:

Obžalovaný na súd neprišiel. V prípade odsúdenia na nepodmienečný trest by putoval z pojednávacej miestnosti do väzenia.
Ivan bol profesionálnym rodičom košického detského domova. Okrem vlastných päťročných dvojičiek sa staral o tri domovácke deti: o Simonku s vrodenou srdcovou chybou, jej ležiacu sestru Sabrinku s rovnakou diagnózou a chlapčeka Alexa. Simona so sestrou sa do pestúnskej rodiny dostali z detského domova, ich rodičia žili v nevyhovujúcich podmienkach v nelegálnej osade v chatrči v Košiciach.
Deti dostal ako vlastnými rodičmi zanedbané. Podľa riaditeľky detského domova Silvie Komorovej uňho prosperovali. „Povinnosti si plnil bez problémov,“ vyhlásila riaditeľka. V osudný deň bol Ivan s tromi zverenými deťmi u lekárky. „Keď som po návrate Simonke dával jesť, všimol som si na jej čele modriny a na brade červené fľaky,” opisoval v minulosti pred súdom. Veľkú pozornosť tomu nevenoval. Dieťa malo totiž choré srdce a tvorenie modrín vraj preto nebolo ničím výnimočným.
Dievčatko sa povracalo, malo zvýšenú teplotu. Ivanovi sa javila nesvoja, no neriešil to. „Lekárka vravela, že jej asi idú zúbky,“ vysvetlil. Večer jej zavolal a konzultoval s ňou stav dievčaťa. „Deti som v noci kontroloval a zdalo sa mi, že Simonka nedýcha. Zavolal som manželku a bežal po susedu."
Privolaná suseda, ktorá pracuje ako zdravotníčka, sa dieťa snažila resuscitovať, no to už bolo podľa nej v tom čase mŕtve. To isté skonštatovali privolaní záchranári. Neskôr obžalovaný poukazoval aj na to, že dieťa bolo v kontakte aj s inými osobami a naznačoval, že zranenia mohli vzniknúť aj pri drastickom oživovaní dieťaťa susedou. Znalec však takúto možnosť vylúčil s tým, že by museli byť poranené aj ďalšie orgány.