Z účasti na príprave Volzovej vraždy sú obvinení Rusko, niekdajší boss bossov Mikuláš Černák, jeho bývalá pravá ruka Miloš Kaštan a exšéf "sýkoriek" Róbert "Kýbel" Lališ. Zatiaľ čo Černák s Kaštanom tvrdia, že sa vražda pripravovala, Rusko s Lališom to odmietajú. Údajná objednávka vraždy sa má týkať podielu v Markíze. Rusko mal podľa obžaloby chcieť, aby Volzová previedla svoj podiel na neho a potom ju vraj chcel dať zavraždiť.

Rusko si mal podľa obžaloby objednať vraždu Volzovej u Černáka. Keďže bossova skupina bola z Banskej Bystrice a Volzová žila v Bratislave, Černák si mal najať Lališa, aby potenciálnu obeť sledovala ich skupina. Černák sa 19. decembra 1997 prihlásil sám na polícii kvôli inej veci a vďaka tomu sa údajná vražda podľa neho neuskutočnila. „Prijali sme objednávku vašej vraždy. Ospravedlňujem sa vám za to,“ povedal na jednom z pojednávaní Černák Volzovej.

Súdne pojednávanie v Justičnom paláci s Pavlom Ruskom, Mikulášom Černákom, Róbertom Lališom a Milošom Kaštanom vo veci objenávky vraždy Silvie Volzovej. Na fotke Mikuláš Černák.
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ

Na dnešnom pojednávaní sa hneď z úvodu diali zaujímavé veci. Okrem toho, že Rusko bol po prvýkrát v tomto prípade privedený na súd vo väzenskom mundúre, nastala v prípade aj oveľa zásadnejšia zmena. Prípad bude od teraz dozorovať Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Prípad tak prebral prokurátor Michal Šurek. Ten podával obžalobu, no neskôr prešiel na ÚŠP a prípad začala dozorovať prokurátorka Iveta Kopčová. Tá má podľa denníka N pozastavený výkon funkcie.

Okrem Ruska dnes na pojednávanie eskortovali aj Černáka. Lališ s Kaštanom nezmenili svoje stanovisko a dali súhlas, aby sa konalo bez ich prítomnosti. Ako svedkyňa prišla vypovedať herečka Zita Furková, ktorá bola pri začiatkoch Markízy.

Ako prvá dnes vypovedala Zita Furková. Prezradila, ako pomáhala pri vzniku TV Markíza: „Ľubo Gregor († 73) mi navrhol výrobu slovenského dabingu pre potreby televízie. Bola to jedna z podmienok na udelenie licencie. Súhlasila som.“ Furková sa dokonca vraj mala stať aj spolumajiteľkou televízie, k čomu napokon nedošlo.

Herečka si pamätá aj na to, ako televíziu obsadila firma Gamatex na čele s Marianom Kočnerom. Chcela vtedy, aby Markíza ostala Ruskovi. Z druhej ruky vraj vedela aj o spore medzi Ruskom a Volzovou. „Nemôžem ale svedčiť o niečom, o čom nemám vedomosť,“ vyhlásila Furková. Herečka ale opísala situáciu, podľa ktorej sa mal Gregor na jednom stretnutí Ruska spýtať, že či je pravda to, že chce dať zlikvidovať Volzovú. Rusko sa vraj ale ohradil že určite nie. Exšéf Markízy vraj vtedy povedal, že sám sa pred Volzovou skrýval v Česku.

Neskôr vypovedal aj ďalší z bývalých bossov sýkorovcov František Borbély. O príprave Volzovej vraždy vraj nikdy nevedel. Nevie nič ani o kontakte skupiny černákovcov so sýkorovcami ohľadom Volzovej vraždy. „Ja som sa na stretnutiach nezúčastňoval. Viem ale, že sme ju ochraňovali,“ povedal na súde Borbély. Ďalší sýkorovec Juraj Billik alias Čapatý na pojednávaní povedal, že nemá žiadnu vedomosť o príprave vraždy. „Nemám poznatok o príprave vraždy Volzovej. Načo by sme ju mali zabíjať, keď sme ju ochraňovali,“ povedal svedok.

Ani ďalší bývalý člen skupiny sýkorovcov a odsúdený Ladislav ´Dlhý Laco´ Bališ nemá vedomosť o príprave Volzovej vraždy. Tento svedok sa tak venoval skôr vzťahom medzi skupinami: „S Černákom som sa spoznal v roku 1995. S ich skupinou sme sa po smrti Miroslava Sýkoru, teda po februári 1997, moc nestretávali. Lališa všetci rešpektovali, bol totiž pravou rukou Sýkoru. Po jeho smrti sa stal automaticky šéfom skupiny.“

Prečítajte si tiež: