Kauza mŕtveho bábätka v Hniezde záchrany na Kramároch: DESIVÉ priznanie ministra Lengvarského!
21. 4. 2022, 8:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 12:34)

Nevysvetliteľná tragédia a zdesenie. Zariadenie, ktoré má zachraňovať život novorodencom, zabilo. V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave našli v utorok (19. apríla) dopoludnia v Hniezde záchrany mŕtve dieťa. Hniezdo, kde sa desivá udalosť odohrala, je aktuálne mimo prevádzky. Prípad prešetruje polícia, ktorá začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Galéria k článku

Takáto tragédia nemá na Slovensku obdobu. Údajne k nej došlo z dôvodu nefunkčnej signalizácie, ktorá má okamžite hlásiť výskyt novorodenca v inkubátore. Hoci sa hniezdo nachádza hneď pri vstupe do nemocnice, chlapček tu ležal bez povšimnutia niekoľko dní.
Anketa
Počuli ste už o podobnom prípade?
Hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická sa hneď po udalosti vyjadrila, že potom, ako novorodenca v utorok našli, ihneď kontaktovali políciu a vyslovila ľútosť nad tragédiou. Hniezdo záchrany patrí pod oddelenie urgentného príjmu, ktorého pracovníci ho aj kontrolujú. Na príčiny tragédie sme sa pýtali aj primára urgentného príjmu NÚDCH Marcela Brennera. Na naše telefonáty ani esemesky nereagoval.
Bývalý šéf NÚDCH Ladislav Kužela je z tragédie zhrozený. Nevie si predstaviť, ako sa to mohlo stať, keďže na prítomnosť dieťaťa v hniezde upozorňuje viacero systémov - zvuková signalizácia aj kamery - a všetko je pravidelne kontrolované. „O kontrolách sa robia záznamy. Len čo bolo nejaké pochybenie, tak to sa zistí hneď, pretože existuje evidencia,“ povedal nám Kužela. Za sedem rokov šéfovania detskej nemocnici si spomína len na dve detičky v hniezde. Pri oboch všetko fungovalo.
Z prípadu je zhrozené aj občianske združenie (OZ) Šanca pre nechcených, ktoré je iniciátorom Hniezd záchrany na Slovensku a nemocnici toto hniezdo darovalo. Podľa prezidentky združenia Anny Ghannamovej sa v darovacej zmluve nemocnica zaväzuje udržiavať hniezdo funkčné a hygienicky čisté, zaväzuje sa postarať o poskytnutie nutnej zdravotnej starostlivosti pre bábätko a rovnako sú všetky nemocnice viazané informačnou povinnosťou k OZ o každom náleze v hniezdach.
Denník Pravda uviedol, že nemocnica okolie hniezda pred časom rekonštruovala. Ghannamová sa preto obáva, že mohlo dôjsť k porušeniu signalizácie. „Ak je to tak, je to trestuhodné,“ dodala pre denník Pravda. „Vyšetrovanie nie je ešte ukončené, takže nevieme ešte, čo presne sa stalo. Naozaj by som počkala na výsledok pitvy, ktorá by mala dosť presne určiť, kedy a na čo bábätko zomrelo a azda objasní aj to, koľko dieťa v hniezde bolo,” doplnila.
Desivé priznanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského k prípadu čítajte na ďalšej strane.
Minister Vladimír Lengvarský po tragédii vyhlásil, že sa chce zaujímať aj o podrobnosti fungovania hniezda záchrany. "Musíme prijať také opatrenia, aby sa to už nestalo nikde inde," povedal. Zároveň však vyslovil šokujúcu informáciu. Posledná kontrola zariadenia bola vykonaná 13. apríla, zariadenie malo byť funkčné. Mŕtve dieťa bolo nájdené o päť dní neskôr, 19. apríla.
Na Slovensku aktuálne existuje 20 Hniezd záchrany a od ich vzniku klesol počet nájdených mŕtvych novorodencov z ročného priemeru desať na dve. Od roku 2004 v nich bolo zachránených 77 detí. To môže tragédia z Kramárov ohroziť.
„Je zrejmé, že tento prípad môže otriasť všeobecnou vierou vo funkčnosť Hniezda záchrany,” povedala Janette Motlová, riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Podľa nej sa dá veľmi ťažko zovšeobecniť, ako situáciu vníma matka zosnulého dieťaťa. „Museli by sme poznať dôvody a pozadie tehotenstva, ktoré ju viedli k odloženiu dieťatka do Hniezda záchrany,” dodala Motlová.
A ako fungujú Hniezda záchrany v iných nemocniciach? „V priestoroch Neonatologického oddelenia sa dvakrát rozozvučí alarm. Prvýkrát signalizuje, že je hniezdo otvorené. Druhý alarm o tri minúty na to signalizuje, že je v inkubátore v hniezde umiestené dieťa,” uviedla Monika Krišková, hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Košiciach. Okrem toho zamestnanci Neonatologického oddelenia dvakrát denne kontrolujú hniezdo aj osobne, pri nástupe na pracovnú zmenu o 7.00 a pri odchode o 19.00 hod.
Podobne je to aj v žilinskej fakultnej nemocnici. „Nevieme si to vysvetliť. U nás to funguje tak, že prvý alarm signalizuje na novorodeneckom oddelení, keď sa otvárajú žalúzie. Ak by tento zlyhal, je tu aj druhý alarm, keď sa otvárajú dvierka na inkubátore,” vysvetľuje jej hovorkyňa Lenka Záteková.
Pravidelne sa tiež vykonáva fyzická kontrola. „O tom sú aj záznamy. Všetko je zdokumentované, každá jedna kontrola. Ešte je počuť aj to, keď dieťa plače. Sú tu aj záložné zdroje, pokiaľ by vypadla elektrika. Skutočne nechápeme, čo sa mohlo stať, sme z toho veľmi smutní,” doplnila Záteková.