Reklama

Ján (36) mal zabiť mačetou matku dvoch detí: Čo sa mu odohrávalo v hlave? Sexuologička ŠOKUJE

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Sexuologička o útočníkovi s mačetou Jánovi (36): Trpel závažnou poruchou!
    Zdroj: mh
    Reklama

    Pri tragédii v Dubnici nad Váhom zomrela brutálnym spôsobom mama dvoch detí. Útočník Ján mal na ňu zaútočiť mačetou. Páchateľ, ktorého mali policajti zadržať priamo na mieste činu, svoju obeť dlhodobo prenasledoval. Dôvodom mala byť vážna psychická porucha.

    Útočník Ján M. (36) z Čadce mal Andreu († 39) prenasledovať od roku 2021. Mala z neho veľký strach a podala na neho aj trestné oznámenie, v septembri 2022 ho však na základe záverov znalca - psychiatra z väzby prepustili. Ján bol vraj nepríčetný, a tak stíhanie zastavili a nariadili mu ústavnú liečbu. Z tej ho prepustili po piatich mesiacoch do ambulantnej starostlivosti. Nemal byť nebezpečný pre spoločnosť, dopadlo to však inak.

    Ján mal trpieť bludovou poruchou. Čo táto porucha predstavuje, nám objasnila skúsená psychiatrička a sexuologička Danica Caisová.

    Čo je to bludová porucha, ktorou mal údajne Ján (36) trpieť?

    - Bludová porucha, podľa staršej klasifikácie paranoidná psychóza, je vážne psychiatrické ochorenie. Je to duševná choroba. Znamená to, že blud, ktorým osoba trpí, je nevyvrátiteľný, nemá rozumový náhľad na svoj blud, je nepresvedčiteľný o tom, že bludom trpí, že to, čomu verí, je pravdivé. Mnohé bludy vyzerajú dôveryhodne, ľudia povedia, niečo asi na tom bude. Ide o poruchy myslenia, keď blud skreslí vnímanie reality a človek sa pod vplyvom bludu aj správa. Ide o vážne psychiatrické ochorenie, a tak to posúdil aj znalec – psychiater.

    Ako táto porucha ovplyvní správanie človeka?

    - Obsahom bludu môže byť presvedčenie o svojej výnimočnosti, o svojich výnimočných kvalitách, neodolateľnosti a odmietanie vníma ako „naoko", odmietavá osoba mu dáva signály, ktorým rozumie iba on a podobne. Pri paranoidnom blude je osoba presvedčená, že jej/jemu niekto usiluje o život, obsahom bludu býva najčastejšie pocit ohrozenia, prenasledovania. Erotomanický blud svedčí o tom, že osoba, ktorá týmto bludom trpí, je presvedčená, že ju niekto miluje, inokedy zase, že je mimoriadny vynálezca. Skrátka, obsahom bludu je myšlienka, ktorá sa zmení na bludné vnímanie reality.

    Preto to mohlo vyústiť aj zabitím prenasledovanej?

    - Treba povedať, že nositelia psychických ochorení sa násilných skutkov dopúšťajú pomerne zriedka. Často však psychiatrickú intervenciu odmietajú, necítia sa byť chorí, nedodržiavajú disciplinovanosť v liečbe, ale je to niekedy aj okolie, rodina, ktoré úplne neverí, že takáto osoba je naozaj psychicky chorá.

    ČO MÁ ROBIŤ OSOBA, KTORÁ JE PRENASLEDOVANÁ A AKO SA DÁ BLUDOVÁ PORUCHA LIEČIŤ? Dozviete sa na ďalšej strane »»»

    Dá sa táto porucha liečiť? Ako?

    - Porucha sa dá liečiť, možnosti modernej psychiatrickej liečby sú široké, ale docieliť, aby osoba trpiaca bludovou poruchou lieky naozaj pravidelne užívala, je ťažšie. Sú možnosti nedobrovoľnej hospitalizácie aj dlhodobej ústavnej či ambulantnej liečby. Liečba trvá niekoľko rokov.

    Čo môže spraviť prenasledovaná osoba? Ako sa má k nej správať? Je možné, že ak ju udá, tak situáciu ešte zhorší?

    - Nech už prenasledovaná osoba nadbiehanie odmieta a je jednoznačne odmietavá, alebo sa snaží „podobrotky" vysvetliť svoj nezáujem, má to rovnaký efekt. Nositeľ bludovej poruchy svojmu bludu bezvýhradne verí - to je veľmi dôležité, neviete ho presvedčiť, že sa mýli... Najmä ak má blud aké-také racionálnej jadro. V prípade nebezpečného prenasledovania má zľahčovanie korene podľa mňa v podivnom postoji, že asi mu dotyčná osoba dávala nejakú nádej, flirtovala sa ním/ňou, aspoň na počiatku, tak nech sa potom nečuduje. Treba skôr kontaktovať políciu a rodinu.

    Podľa čoho posudzoval znalec-psychiater jeho stav?

    - Znalec vychádza z viacerých zdrojov pri posudzovaní zdravotného - psychického stavu, má k dispozícii vyšetrovací spis, zdravotné záznamy - ak nejaké existujú, uznesenie o pribratí, a, samozrejme, osobne vyšetrí dotyčnú osobu. Znalec môže navrhnúť aj pozorovanie v ústavnom psychiatrickom zariadení. Znalcami bývajú skúsení odborníci. O výsledkoch vyšetrovania spracuje znalec písomný znalecký posudok o svojich zisteniach a navrhne ochranné opatrenia - liečenie.

    Špecializovaný trestný súd v Pezinku rozhodol, že Ján M., ktorý mal chladnokrvne dosekať mačetou 39-ročnú Andreu B., ide do väzby.

    Prečítajte si aj:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.