Info o tom zverejnila TV Markíza, ktorej svedok udalosti poslal video. Na zázname je vidieť, ako jeden z policajtov päsťou zrazil na zem mladého muža, ktorý v danom momente nerobil nič nezákonné. Vo videu nie sú počuť žiadne slovné narážky, či vulgarizmy.

Muž ostáva ležať na zemi a policajti mu nasadzujú putá. Svedkovia pre televíziu uviedli, že zákrok pripomínal v niektorých momentoch zásah amerických policajtov voči  Afroameričanovi Georgemu Floydovi alebo belgických strážcov zákona voči Slovákovi Jozefovi Chovancovi. Obaja po zákroku zomreli, čo vyvolalo obrovský škandál.

Polícia vidí zásah v metropole východu inak. Košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová vo svojom vyjadrení pre Plus JEDEN DEŇ uviedla že video, na ktorom je zaznamenaný krátky časový úsek celého služobného zákroku, je vytrhnuté z kontextu.

Bujaré víkendy

Podľa polície ide o problémovú lokalitu v centre Košíc, kde sídli niekoľko nočných podnikov aj preto tam dochádza k častým incidentom medzi podguráženými mladými ľuďmi. "Vzhľadom na ataky osôb pod vplyvom alkoholu na zasahujúcich príslušníkov PZ je v tejto lokalite zvýšený výkon služby, posilnený príslušníkmi pohotovostnej motorizovanej jednotky KR PZ Košice. Aj uplynulý víkend sa niesol v tomto duchu. Policajti PMJ realizovali v danú noc rôzne roztržky, ktoré vyriešili na mieste, ale aj predviedli niekoľko osôb na oddelenie," informuje Mésarová.

Incidentu predchádzala iná udalosť

Spresnila, že zásahu policajtov 30.8.2020,  predchádzal iný služobný zákrok, ktorý sa týkal osoby s prejavmi extrémizmu aj preto tejto osobe bola obmedzená osobná sloboda. "Do tohto služobného zákroku zasahoval agresívny mladík, ktorý bol zjavne pod vplyvom alkoholu. Na opakované výzvy policajtov, aby nemaril služobný zákrok, nereagoval. Jeho agresivita sa stupňovala, policajtom sa vyhrážal fyzickým útokom a vo svojom správaní pokračoval. Vzhľadom na to, že opakované výzvy nerešpektoval a snažil sa zaútočiť na jedného zo zakročujúcich, policajti rozhodli o zaistení osoby," tvrdí hovorkyňa.

Postup mužov zákona preveruje kontrola

Uviedla, že počas zásahu muž kládol aktívny odpor, preto boli voči nej použité donucovacie prostriedky. "Počas služobného zákroku k zraneniu osoby ani ku škode na majetku nedošlo. Tohto mladého muža, ktorý sa dopustil priestupku proti verejnému poriadku, policajti následne predviedli na oddelenie na ďalšiu realizáciu. Použitie donucovacích prostriedkov bolo zo strany nadriadeného vyhodnotené ako oprávnené," zdôraznila.

Vecou sa už zaoberajú, a postup policajtov vyhodnocujú kontrolné orgány.

Viac foto TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Stretli ste sa s prípadom neprimeraného zákroku polície voči občanom?
  • 22%
  • 73%
  • 2%
  • 3%