Reklama

Hrôzostrašné detaily popravy horolezcov v Pakistane: K hlave im priložili kalašnikovy

PLÁN SLOVENSKEJ  VÝPRAVY: Takto mali  ísť na vrchol, zahynuli už  v základnom tábore. Vpravo Peter Šperka, vľavo Anton Dobeš.

Zdroj: infografika Marek Kováčik/Plus JEDEN DEŇ, STANISLAVA VDOVCOVÁ/Plus JEDEN DEŇ, tribune.com.pk,

Reklama

Bola to nechutná poprava! Inak sa ani nedá nazvať vyvraždenie desiatich horolezcov a šerpu pod pakistanským vrchom Nanga Parbat. Teroristi mali bez milosti zastreliť aj Slovákov Petra Šperku (57) a Antona Dobeša (50). Predtým im vzali doklady, mobily a peniaze.

Krutý osud zasiahol horolezcov v základnom tábore 4 600 metrov nad morom v noci na nedeľu okolo jednej hodiny. Asi 20 talibancov v uniformách polovojenských jednotiek vtrhlo k spiacim turistom do chatiek.

S kalašnikovmi pri hlavách ich nútili kľačať na kolenách, kým im z batožiny neukradli peniaze, mobily aj doklady. Potom ozbrojenci s nožmi a samopalmi vytiahli horolezcov z troch rôznych výprav do stredu tábora a brutálne popravili.

Svoj koniec pod Horou smrti, ako sa Nanga Parbat nazýva, našli podľa všetkého Slováci Peter Šperka a Anton Dobeš, traja horolezci z Ukrajiny, dvaja Číňania, jeden občan USA čínskeho pôvodu, jeden Litovčan a jeden Nepálčan.

Neušetrili ani miestneho sprievodcu. Slovenské úrady zatiaľ totožnosť mŕtvych Slovákov oficiálne nepotvrdili. Po útoku policajti uzavreli celú oblasť a evakuovali ďalších 51 horolezcov z 18 krajín.

Obete popravy horolezcov v Pakistane:


Zľava: Yang Chunfeng, Rao Jianfeng, Honglu Chen, Sona Šerpa, Ernestas Marksaiti


Bodavi Košajev Dmitrij, Bodavi Košajev, Anton Dobeš
Foto: archív


Peter Šperka
Foto: archív

Telá obetí odviezli vojenským vrtuľníkom do Islamabadu. Podľa niektorých informácií sú také znetvorené, že môže byť problém identifikovať ich.

Uniesli sprievodcov

Útočníci museli byť dobre vycvičení a museli to plánovať dlhšie. Do oblasti totiž nevedú žiadne cesty, dopravu zaisťujú len muly. Najbližšie osídlené miesto je vzdialené 20 hodín.

Radikáli uniesli dvoch miestnych sprievodcov a donútili ich, aby ich zaviedli k zahraničným turistom. Jedného zo sprievodcov usmrtili, druhý ušiel a neskôr ho zadržali.

„Toto je najpokojnejšie miesto Pakistanu. Takéto niečo sa tu nikdy predtým nestalo. Vyšetrujeme aj miestnych obyvateľov,“ povedal policajný dôstojník Mohammed Naveed.

Čítajte viac:

Zatýkajú vo veľkom

K útoku sa prihlásila pakistanská odnož Talibanu, skupina Džundulláh. „Títo cudzinci sú naši nepriatelia a my sa hrdo hlásime k zodpovednosti za ich zabitie. V útokoch budeme pokračovať,“ odkázali teroristi.

Polícia už zadržala 20 podozrivých. Hovorca pakistanského ministerstva vnútra Umar Hamíd Chán povedal, že sa očakáva ďalšie zatýkanie.

Štyri dni pred teroristickým útokom: Všetci sme v poriadku

Všetko išlo podľa plánu. Výprava sa dostala minulý štvrtok pod Nanga Parbat. Vyčasilo sa a horolezci sa chystali rozložiť druhý tábor... Pozrite sa, čo členovia výpravy zaznamenali do denníka.

Štvrtok, 13. 6. 2013: „Slovensko-ukrajinská expedícia prišla do základného tábora. Všetci sú v poriadku.“
Nedeľa, 16. 6. 2013: „Chlapci dnes prišli do prvého tábora. Sú v poriadku.“
Streda, 19. 6. 2013: „Po troch dňoch sneženia konečne pekné počasie. Zajtra budú všetci pracovať nad výškou 5 300 m na dosiahnutí druhého tábora. Všetci sú v poriadku.“ V noci zo soboty na nedeľu horolezcov vyvraždili.

Posledný rozhovor s Petrom Šperkom pred výpravou

Skúsený horolezec a horský vodca Peter Šperka poskytol tesne pred odjazdom do Pakistanu rozhovor Tatranskému dvojtýždenníku. Je z neho zrejmé, že sa na Nanga Parbat tešil.

Skúsení športovci sa rozhodli pre Kinshoferovu cestu. „Je to taká rýchla cesta na vrchol, ostatné sú dosť dlhé, najmä tá naša československá. Najťažšie miesto je vo výške okolo šesťtisíc metrov, kde sa zo strmého ľadu prechádza skalnou platňou s horolezeckou obtiažnosťou štyri až päť,“ opisuje Šperka nástrahy cesty na himalájsku osemtisícovku.

Šperka a Dobeš plánovali ísť do ukrajinského Kyjeva vlakom, odtiaľ lietadlom do Taškentu a vzápätí do Islamabadu. Tam sa chceli zdržať len krátko.

„Bude to veľmi rýchle, nie ako keď sme išli do Karakoramu, kde bolo treba ísť sedem-osem dní pešo pod kopec. Má to však aj svoje nevýhody, že hneď vhupneme do takých výšok,“ tvrdil vtedy horský vodca a záchranár.

(r)

Zrušili všetky letné výpravy

Pakistanské úrady zrušili všetky výstupy na Nanga Parbat tohtoročnej letnej sezóny. O zimnej sa rozhodne neskôr. Expedície na ostatné pakistanské osemtisícovky obnovia, ale tábory bude strážiť armáda. Najkrvavejší útok v Pakistane za posledné roky dostal do ulíc ľudí, ktorí za obete zapaľujú sviečky a protestujú s transparentmi „Teroristi napadli moju krajinu“.

(pfk)

Peter Šperka

  • Narodil sa 28. októbra 1955. Študoval na Gymnáziu v Sabinove, potom si spravil nadstavbové štúdium zamerané na cestovný ruch.
  • Bol dvakrát ženatý a mal 4 dcéry.
  • Od roku 1984 bol dobrovoľným členom Tatranskej horskej služby, v roku 1997 ho zvolili do rady Dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby. Bol metodikom a mal na starosti odbornú pripravenosť členov. Udelili mu Strieborný odznak Tatranskej horskej služby za zásluhy o jej rozvoj a propagáciu v zahraničí.
  • Od roku 2003 až doposiaľ bol v Horskej záchrannej službe.
  • Sprevádzal turistov po slovenských i svetových pohoriach. Práve tento rok turistom spolu s kolegami ponúkal výstupy na svetové sopky. Patril k najaktívnejším organizátorom skialpinistických podujatí vo Vysokých Tatrách.
  • Šperkove osemtisícovky: v roku 1997 Šiša Pangma (8 046 m), v roku 1997 Manaslu (8 163 m), v roku 1998 Broad Peak (8 047 m), v roku 2007 Gasherbrum I. (8 047 m) a Gasherbrum II. (8 037 m), v roku 2009 Cho-Oyu (8 201 m). Za najťažší považoval výstup na vrchol Manaslu, veď z trojice, ktorá vyšla sa vrchol, sa vrátil sám.

Anton Dobeš

  • Narodil sa 10. apríla 1963 v Rajeckých Tepliciach, istý čas býval v Bánovciach nad Bebravou. Momentálne žil v Uhrovci.
  • Vyštudoval SVŠT – elektrotechnickú fakultu a pracoval ako manažér. Bol ženatý, mal dve dcéry.
  • Horolezectvu sa venoval už ako stredoškolák.
  • Dobešove hory: v roku 1989 päťtisícovky vo Fanských horách, v roku 1997 himalájsky Kedardom (6 831 m) , v roku 2000 Aconcaqua (6 959 metrov), v roku 2006 Pik Komunizmu (7 494 m), v roku 2009 Cho-Oja (8 201 m) a pokus o zdolanie Mount Everestu, kde dosiahol výšku 8 200 metrov nad morom.

Mount Everest spolu nedobyli

  • Slovenská expedícia v zostave Peter Šperka, Anton Dobeš a Milan Džugan strávila v roku 2012 dva mesiace pod Mount Everestom. Na ceste k vrcholu ich zastavila zlomená ruka a nepriaznivé počasie.
  • Slováci sa na výstup pripravovali individuálne dva roky. S myšlienkou vyjsť na horu na počesť Jozefa Psotku prišiel Milan Džugan. Pred tretím táborom práve jeho zasiahla do predlaktia padajúca skala. Po základnom ošetrení sa musel vrátiť späť a podstúpiť operáciu v nemocnici. Milan Džugan však nestratil nádej a po trojdňovom oddychu, keď sa ako-tak zotavil, sa vydal sám za svojimi kolegami.
  • Lenže počasie v Himalájach sa náhle zhoršilo a pokus o výstup na vrchol by bola samovražda. Preto sa trojica slovenských horolezcov vrátila naspäť.

(pb)