V rómskej osade v Huncovciach Československý kastračný program (ČSKP) našiel v pondelok 18. 5. dvoch nemeckých ovčiakov, utýraných zvlášť krutým spôsobom.

 Obrovské utrpenie

"Jeden pes mal veľkú bodnú ranu v oblasti chrbta, ktorá bola pravdepodobne spôsobená sekerou. Druhý psík mal tiež hlbokú ranu, ktorá siahala od brucha až po semenníky. Rana bola značne zahnisaná a pes trpel výraznou podvýživou," informovala hovorkyňa Zvieracieho ombudsmana Natália Babicová. Obidva psy pracovníci ČSKP previezli na veterinárnu kliniku do Popradu. Počas vyšetrenia sa u druhého psa preukázala trieštivá zlomenina panvy. "Ovčiak, ktorý mal bodnú ranu v chrbte, uhynul počas operácie a druhý musel byť v dôsledku vážnych zranení eutanazovaný,"spresnila hovorkyňa.

Psík svojmu zraneniu podľahol pri operácii.
Psík svojmu zraneniu podľahol pri operácii.
Zdroj: archív ČKP

Kto je vinník?

Prípad už rieši polícia. "V predmetnej veci začalo trestné stíhanie vo veci prečinu týrania zvierat. Páchateľ doteraz nie je známy. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody až na dva roky," spresnil prešovský krajský policajný hovorca Igor Pavlik.

„Hoci sa sa s krutosťou páchanou na zvieratách stretávame často, prípad utýraných ovčiakov v Huncovciach považujeme za zvlášť brutálny,“konštatuje zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. Dodáva, že problém týrania zvierat musíme v spoločnosti riešiť komplexne. Základom je vzdelávanie a výchova detí v oblasti ochrany zvierat a prírody.

Účinné tresty!

Za mimoriadne kľúčové považuje aj zavedenie efektívnych trestov pre tyranov a ich uplatňovanie. Zdôraznila, že je dôležité nastaviť efektívne tresty, ktoré budú pôsobiť v rámci individuálnej prevencie a páchateľ i ďalší jemu podobní sa o tom dozvedia. Reakcia na to, čo sa stalo v Huncovciach, nedala na seba dlho čakať.

Mnohé zvieratá v osadách zažívajú neľudské týranie.
Mnohé zvieratá v osadách zažívajú neľudské týranie.
Zdroj: Jana Čavojská

Kritika i petícia

Okrem obrovskej kritiky Slovákov boli iniciované aj dve petície za zákaz chovu zvierat v osadách, ktoré aktuálne podporilo takmer 50 000 ľudí.  Zvierací ombudsman sa obáva, že znenie petícií, ktoré kolujú na internete, je protiústavné, a preto nedosiahne cieľ, ktorý sleduje. "Situácia vo vylúčených spoločenstvách si vyžaduje rázne, ale zákonné riešenie.  Nie je totiž možné chovateľom zakázať chovať zviera len na základe toho, kde majú bydlisko," uvádza Babicová.

Výzva štátu

S formuláciou obsahu petícií sa Zvierací ombudsman nestotožňuje, zdôrazňuje však, že situáciu súvisiacu s týraním zvierat v sociálne vylúčených komunitách je potrebné urgentne riešiť. "Chovateľom, ktorí spáchajú tyranské skutky, musia byť zvieratá okamžite zhabané a zároveň im musí byť nariadený zákaz chovu. Zvierací ombudsman vyzýva štát, aby v tejto veci neodkladne konal a navrhol opatrenia súvisiace s chovom spoločenských zvierat, ponúka pri tom odbornú podporu," uzavrela hovorkyňa Zvieracieho ombudsmana.

Viac foto k téme TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Ako by ste navrhovali riešiť problém týrania zvierat u nás?
  • 1%
  • 5%
  • 3%
  • 90%
  • 2%
  • 0%