Spišiakov začiatkom mája nahnevala i pobavila správa o podnapitom rímskokatolíckom farárovi z Hnilčíka Ľubomírovi N. (63). Svedkovi sa nepozdávala vodičova jazda od jedného kraja cesty k druhému. Vozidlo neskôr skončilo v priekope, lenže šoférovi sa podarilo vyjsť späť na cestu a pokračoval v jazde. Neskôr narazil do značky autobusovej zastávky.

Kto čakal, že to vodiča zastaví, mýli sa. Vozidlo znovu naštartoval a smeroval do cieľa - na faru v Hnilčíku. To už mu však boli v pätách privolaní muži zákona.

Únava z odslúžených omší...

Tí nevychádzali z údivu, keď po zhruba dvoch kilometroch našli odstavené nepojazdné auto a vedľa neho vodiča, ktorý javil znaky opitosti. Podrobili ho preto dychovej skúške. Jej výsledok bol 0,83 promile.

Ako dôvod tohto stavu farár uviedol, že slúžil v ten deň viac bohoslužieb. O alkohole nehovoril, ale tvrdil, že pod nehodu sa podpísala únava.

Aj v kostole treba myslieť na to, že po omši sadne farár za volant...
Aj v kostole treba myslieť na to, že po omši sadne farár za volant...
Zdroj: Mary Altaffer

Omšové to nebolo

Ďalší farár, ktorý kontaktoval redakciu Plus JEDEN DEŇ, však hovorí, že od omšového vína nemohol toľko nafúkať, aj keby slúžil päť bohoslužieb po sebe. „Bežné omšové vína, ktoré používame u nás, majú zhruba desať percent alkoholu. Ja sám som slúžil raz tri omše za sebou a náhodou ma zastavili policajti a nenafúkal som. Bežne sa do kalicha leje poldeci vína, ktoré riedime vodou. Ja osobne si dávam ešte menej. Ak zoberiem, že medzi jednotlivými omšami je rozdiel zhruba hodina, nie je možné, aby kňaz mal pozitívny test na alkohol. Určite pil niečo tvrdšie alebo viacstupňové pivá,“ vysvetľuje duchovný.

Dodáva, že sú aj drahé omšové vína, tzv. likerózne, ale tie si môže dovoliť len máloktorý správca farnosti u nás, keďže rozdiel v cene je značný. „Užívajú sa pri výnimočných slávnostných omšiach a obsah alkoholu je zhruba 15 percent. Ich cena je od 30 eur vyššie, zatiaľ čo bežné omšové víno stojí 12 eur."

Pán farár asi zabudol, že s alkoholom sa za volant nesadá!
Pán farár asi zabudol, že s alkoholom sa za volant nesadá!
Zdroj: Pixabay

Na koberčeku pred vrchnosťou

Ľubomíra N. rieši nielen polícia, ale aj jeho nadriadení. „O nehode nás ihneď telefonicky informoval. Prejavil ľútosť a úprimne sa ospravedlnil za svoje nevhodné konanie. Rovnako sa ospravedlnil za svoje zlyhanie aj veriacim. Teraz podstupuje všetky procedúry vyplývajúce z civilného zákona,“ informoval Peter Majcher, kancelár a hovorca Spišskej diecézy.

Dodal, že konanie farára ich mrzí o to viac, že spôsobil nielen dopravnú nehodu, ale aj pohoršenie vzhľadom na svoje povolanie. „Diecézny biskup sa s ním stretol a riešili vzniknutý problém. Nakoľko je situácia zložitejšia, konečné rozhodnutie ohľadom budúceho pôsobenia kňaza diecézny biskup spraví v najbližších dňoch,“ uzavrel Majcher.

V určitých prípadoch sa nemožno vyhovárať na službu Bohu.
V určitých prípadoch sa nemožno vyhovárať na službu Bohu.
Zdroj: Milan Kapusta

Majú v tom jasno

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara vie o nepríjemnej udalosti na Spiši. „Každý kňaz si musí uvedomiť, že tolerancia alkoholu za volantom je u nás nulová, a platí to pre všetkých. Ak musí po svätej omši šoférovať, môže požiť iba minimálne množstvo Eucharistie pod spôsobom vína. Hoci neexistuje presná číselná norma, je na zodpovednosti kňaza, aby svojím konaním následne neporušil zákon,“povedal hovorca KBS.

Dodal, že ak má farár pochybnosť, musí so šoférovaním počkať, prípadne požiadať niekoho, aby ho odviezol.

Zadržaný vodičák

Polícia zatiaľ prípad neuzavrela. „Vodičovi bol na mieste zadržaný vodičský preukaz a zakázaná ďalšia jazda. Presnú príčinu i jej bližšie okolnosti sú predmetom ďalšieho vyšetrovania. Predbežná škoda bola vyčíslená na 6 600 eur,“ informovala košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

Viac fotografií z miesta nehody TU

Vyjadrite svoj názor v  komentároch i ankete od článkom!

Anketa
Aký je váš názor na počítanie farára z obce Hnilčík?
  • 11%
  • 73%
  • 8%
  • 3%
  • 4%
  • 1%

Mohlo by vás zaujímať: