Reklama

Horskí ZÁCHRANÁRI V ŠOKU: Lyžiar na skale a bábätko v lavínovom pásme! TO sú TURISTI!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pod lavínou vo Vysokých Tatrách zomreli dvaja turisti: Záchranári zdieľali hrozivé video
    Zdroj: HORSKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA
    Reklama

    Neodradia ľudí ani desivé štatistiky úmrtí? Vlani v slovenských horách zomrelo 56 turistov. Často podcenili terén, počasie alebo svoje schopnosti. Aj preto skúsení dlhoroční horskí záchranári ostali v šoku, keď museli ratovať rodičov s ročným (!) bábätkom z nebezpečného chodníka vo Vysokých Tatrách.

    Veľmi smutný rekord! V roku 2022 zomrelo v slovenských horách 56 turistov. Predtým ich ročne zahynulo okolo štyridsiatky, takže posledné číslo je naozaj alarmujúce. Je pred nami víkend, o týždeň sa začínajú jarné prázdniny, mnohí pôjdete na hory. Takže predtým si poriadne skontrolujte výstroj a overte predpoveď počasia. Na kopcoch nepodceňujte terén a nepreceňujte svoje sily a schopnosti.

    Čísla za rok 2022 varujú

    56 mŕtvych bolo spolu v horách 23 zahynulo vo Vysokých Tatrách 5 turistov zabili lavíny, ktoré spustili aj sami

    Už tradične najviac turistov zomiera vo Vysokých Tatrách – z celkového počtu 56 ich v našich veľhorách zahynulo 23. Vzhľadom na tamojšie náročné terény a poveternostné podmienky je to pochopiteľné. Lenže záchranárom stále vyráža dych prístup turistov: sú ľahkovážni, podceňujú terén či počasie, nerešpektujú vyznačené trasy. A potom stačí málo, aby sa pátracia akcia neskončila tragicky.

    Takto v utorok šokovalo záchranárov správanie rodičov s ročným bábätkom. Zaráža už to, že sa s ním v mrazoch a vo vysokom snehu vydali na túru k Popradskému plesu. A je úplne nepochopiteľné, že ignorovali drevenú závoru zakazujúcu vstup a pokojne vykročili na letný chodník, ktorým sa v zime chodiť nesmie a kde hrozia lavíny. Navyše otec dieťatka váži 150 kilogramov, takže v hlbokom snehu čoskoro uviazol, zabáral sa doň a veľmi rýchlo vyčerpal svoje sily. Na pomoc im museli vyraziť horskí záchranári na skútri a na lyžiach. A to vraj mali turisti šťastie, že sa im vôbec dovolali, pretože v tejto oblasti je problém so signálom.

    Najsmutnejšie tragédie v horách: Čítajte na ďalšej strane!

    Pritom práve teraz, v zimnom období, hrozí na horách tragédia aj po jedinom neopatrnom kroku. Veď aj vlani zapríčinili smrteľné zranenia pošmyknutia na snehu a ľade. Horská záchranná služba v Hornom Smokovci nám potvrdila, že viaceré takéto nešťastia sa odohrali nielen vo Vysokých Tatrách, ale napríklad aj pod Malým Rozsutcom v Malej Fatre alebo pod Jakubinou v Západných Tatrách. Pre pošmyknutie na ľade pomáhali záchranári 56 turistom.

    Lavíny vedia prekvapiť

    V zime sú najväčšou prírodnou hrozbou na horách lavíny. V roku 2022 si vyžiadali 5 obetí. Žiaľ, turisti veľmi často podcenia ohlásené lavínové nebezpečenstvo a vyberú sa do hôr napriek varovaniu horskej služby. Alebo sa vydajú do terénu, na ktorý im nestačia schopnosti, skúsenosti ani kondícia. Takto 20. januára 2022 zahynul mladý skialpinista. Po tragédii sa ukázalo, že terén nepoznal a vybral si nevhodné miesto vzhľadom na aktuálne poveternostné podmienky.

    Zdroj: Facebook/ Horská záchranná služba

    Záchranári často musia vyraziť na pomoc turistom aj v noci.

    Výnimočným prípadom bola podľa záchranárov tragédia turistov v septembri 2022, počas ich výstupu na vysokotatranskú Bradavicu. Extrémne chladné počasie so silným snežením spôsobilo lavínové nebezpečenstvo ešte počas astronomického leta. „Vtedy zahynul aj horský vodca s manželkou. Táto nehoda nás tragicky upozornila, že niekedy ani skúsenosti a vedomosti nestačia. Hory môžu prekvapiť aj ľudí, ktorí sa tam pohybujú často,” upozornili záchranári. O to väčší pozor si musia dať bežní turisti.

    Typickým príkladom lavínového nešťastia je dráma, ktorá sa odohrala 10. 12. 2022 pod Priečnym sedlom. Turisti sa vybrali na túru bez lavínovej výbavy. Keď odtrhli masu snehu, už sa nedokázali spod nej dostať.

    Pozor na výstroj a terén

    Ďalším smutným príkladom je trojica Poliakov, ktorá sa 7. januára 2023 vydala do horolezeckého terénu pod Kotlovým štítom. „Mali síce zimný výstroj, no ten nebol v dobrom stave. A pohybovali sa mimo klasickej zostupovej trasy, čo malo fatálne následky,“ potvrdila Horská záchranná služba v Hornom Smokovci.

    Zdroj: Facebook/ Horská záchranná služba

    Záchranári varujú: nikdy nepodceňujte terén, nepreceňujte svoje sily a sledujte predpoveď počasia.

    Treba si uvedomiť aj ďalšiu hrozivú štatistiku: lavíny v posledných rokoch zasiahli skôr skialpinistov, no čoraz viac sú reálnym rizikom aj pre peších turistov a horolezcov.

    Ktorá národnosť je najčastejšou obeťou tragédií v našich horách? Budete prekvapení! Čítajte na ďalšej strane!

    Prvá pomoc v horách

    V prípade úrazu alebo núdzovej situácie, s ktorou si neviete poradiť, volajte NONSTOP dispečing HZS 18300. Veľmi užitočnou pre každého návštevníka vysokohorskej oblasti je Aplikácia HZS.

    Zdroj: Facebook/ Horská záchranná služba

    Pri hrebeňovej túre v oblasti Hromového sedla stratili pre zlé poveternostné podmienky a slabú viditeľnosť orientáciu a nevedeli samostatne pokračovať.

    Najneopatrnejší turisti

    Pri štatistike smrteľných úrazov podľa národností je smutné, že najviac obetí je medzi Slovákmi, ktorí by mali domáce hory poznať najlepšie. Tu sú konkrétne čísla podľa Horskej záchrannej služby v Hornom Smokovci: Slováci 31 smrteľných úrazov, Poliaci 17, Česi 5, Ukrajinci 1, Rumuni 1, Litovčania 1.