Hlavný obžalovaný v kauze Dobrovič na súde: Koho poobviňoval?
16. 8. 2014, 12:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 20:30)

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Ingrid Timková
Šokujúce obvinenia pred súdom! Prípad bitky exnámestníka daňového riaditeľstva Jána Dobroviča sa ťahá od novembra 2009. Obžalovaných je viacero mužov, v piatok pred okresným súdom znova vypovedal Milan Chovanec zo Sabinova. Ten je podľa prokuratúry objednávateľom bitky a hlavným organizátorom útoku. Z brania úplatku a ovplyvňovania vyšetrovania obvinil politické špičky, policajtov, sudcov i prokurátorov!
Dobrovič trdí, že ho odhalil podvodníkov s DPH a bitkou ho chceli vyradiť z práce, aby si uplatnili nadmerné odpočty dane. Mal zadržiavať tri faktúry zahraničných firiem, na základe ktorých mali zinkasovať od šťátu 6,6-miliónov eur. Chovanec zas vraví, že Dobrovič ako námestník daňovákov pre medzinárodné vzťahy profitoval z toho kšeftu.
A keď mu prestali vyplácať podiely, začal im robiť problémy. Podľa prokuratúry Chovanec objednal a zorganizoval bitku Dobroviča. On sa však bráni, že ho chcel len postrašiť a snažil sa iba ovplyvňovať vtedajšie politické špičky, ktoré exnámestníka do funkcie dosadili. V bitke, do ktorej je zapojených ďalších šesť obžalovaných, vraj palce nemal. Priznal sa iba k ekonomickej trestnej činnosti viacerých firiem, ktoré vlastnil, a obvinil ďalšie vplyvné osoby z prostredia vládnej strany.
Dobrovič mal podľa Chovanca dohliadnuť na “kladné medzinárodné daňové dožiadania a bezproblémové vyplácanie nadmerného odpočtu DPH.” Za čo Dobrovič získaval provízie. Z týchto peňazí mali byť vyplácané aj ďalšie osoby.
Dodal, že z prostredia daňového riaditeľstva a od niektorých osôb v Smere získaval informácie poslanec Národnej rady a krajský šéf Smeru Stanislav Kubánek a jemu informácie posúval aj bývalý policajný viceprezident a štátny tajomník ministerstva vnútra.
“Všetky tieto osoby napomáhali a profitovali na nadmernom odpočte DPH. Nie som jediný, kto im vyplácal 8-percent. O aktivitách Dobroviča komunikoval aj s krajským šéfom HZDS, lebo Dobroviča nominovalo. Aj Kubánkov šofér potvrdil, že Kubánek z tohto čo získa, vypláca ďalšie osoby,” vyhlásil Chovanec.
Zdôraznil, že obvinenia z ekonomickej trestnej činnosti voči Dobrovičovi neboli zastavené z objektívnych príčin, ale pre agitáciu bývalého generálneho prokurátora. Prokurátorku obvinil z toho, že koná na základe toho, čo jej povie istý sudca Najvyššieho súdu, ktorého syn bol Chovancovým bývalým tichým spoločníkom vo firmách, ktoré žiadali o nadmerné odpočty DPH.
“Bol členom senátu, ktorý rozhodoval o obzvlášť závažných ekonomických prípadoch, kde figuroval aj sudcov syn. “ Zarážajúci je podľa neho aj fakt, že o ovplyvňovaní odvolacím súdom má vedomie aj generálny prokurátor SR: “Pričom všetko, čo urobili je, že po medializácii časti spisu v ekonomickej trestnej činnosti musel odísť do civilu hlavný vyšetrovateľ i hlavná koordinátorka finančnej správy, keďže si dovolila sprístupniť vyšetrovací spis príslušným orgánom finančnej správy, aby na základe toho mohli uzatvoriť daňové kontroly v päťsto prípadoch v prospech štátu.”
Čítajte viac:
Dodal, že prokurátorka sa nechala počuť, že sa odvolala voči prepusteniu Chovaneca z väzby: “A navrhla zmenu obžaloby na zločin vydierania preto, aby som neobviňoval osoby z jej osobnej a pracovnej sféry. Som si plne vedomý toho, že mi môže hroziť pre krivú výpoveď stíhanie. Toto nie sú moje výmysly, viem to od policajtov, ktorí nemajú problém to potvrdiť a môžu to urobiť aj na detektore lži. V porovnaní s výškou trestu za legalizáciu príjmov z trestnej činnosti nemám dôvod vypovedať účelovo vo veci útoku na Dobroviča, kde mi hrozí oveľa vyšší trest.”
Žiadal, aby bola z procesu vylúčená. Prokurátorka Generálnej prokuratúry Mária Sokirková vyhlásila, že sa necíti vo veci zaujatá. O stanovisko sme sa pokúšali požiadať aj S. Kubánka. V práci sme ho nenašli. Jedno telefónne číslo mal vypnuté, druhé nedvíhal, na esemesku nereagoval. Proces sudca odročil na 27. augusta.
Exnámestník Ján Dobrovič bol jedným zo 43 obvinených za obvinených za zosnovanie zločineckej skupiny a neodvedenia dane a poistného, štát mali obrať o viac ako 20 miliónov eur.
Obchodovať mali so zlatom, platinou, potravinami, autosúčiastkami, stavebninami. Cez tzv. biele kone mali nakupovať lacný tovar zo zahraničia, následne ho znova exportovať a pýtať si vrátku na dani z pridanej hodnoty. V kauze figurujú aj firmy Milana Chovanca.