Reklama

Pozor, komu dávate peniaze: Aj na Slovensku fungujú otrokári, ktorí násilím nútia obete žobrať!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Žobrajúce deti terorizujú ľudí! Ak im odmietnete dať peniaze, napľujú vám do tanierov
    Reklama

    Juliána Bieliková

    Vedúca oddelenia Slovensko

    V neľudských podmienkach držala dvojica otrokárov hendikepovaného 67-ročného muža. Od skorého rána do noci ho vozili po rôznych lokalitách a nútili žobrať.

    Podozrivé konanie neuniklo pozornosti polície. "Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru obvinil dve osoby zo zločinu obchodovania s ľuďmi," informovala polícia.

    To, čo úbohý zdravotne ťažko postihnutý muž (67) zažíval doslova šokuje. Obvinená 54-ročná žena a 35-ročný muž ho mali nútiť do žobrania a bez ohľadu na počasie ho od rána do večera vozili po rôznych miestach v Bratislave.

    "Finančnú hotovosť, ktorú týmto spôsobom získal mal denne odovzdávať dvom obvineným osobám. Agresívnym a hrubým správaním, bitkami, najmä fackami do oblasti tváre, údermi zovretou päsťou do oblasti trupu a kopaním si obvinené osoby žobranie od muža sústavne vynucovali," informujú muži zákona.

    Išlo o jasný prípad otrokárstva, keďže obvinené osoby mali obeti zobrať doklad totožnosti aj platobnú kartu a tak ho mali úplne pod kontrolou. "Muž žil v neľudských podmienkach a počas agresívneho a hrubého správania utrpel zranenia. Vyšetrovateľ PZ predložil prokurátorovi podnet na podanie návrhu na vzatie obvinených do väzby. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom trest odňatia slobody na sedem až dvanásť rokov," dodala polícia.

    Otrokárske gangy u nás operujú už dlho. O tom, ako nás klamú, si prečítajte na ďalšej strane.

    Najmä počas letného obdobia môžu obyvatelia hlavného mesta vidieť v uliciach žobrákov často. Nechýbajú medzi nimi zhrbené ženy v šatkách či muži s krátkymi barlami, ktorí sa ťažkopádne pohybujú.

    Až pokým nezájdu niekam za roh, kde odrazu barle nepotrebujú. Takto nachytala v roku 2021 známa reportérka Kristína Kövešová žobráka priamo v centre Bratislavy. Keď chcela, aby s ňou počkal na políciu, pustili sa do nej ženy v šatkách a rýchlo nasadli do električky a ufujazdili.

    Reportérka po nich pátrala a objavila ich v časti mesta známom ubytovňami. Muž bol potom pred ňou schopný zázračne aj utekať.

    Na gangy už pred ňou upozorňoval aj analytik Radovan Bránik. Ten jeden pozoroval v uliciach Bratislavy dlhšiu dobu a opísal ich činnosť. V uliciach Bratislavy operuje gang zneužívajúci postihnuté bytosti na otrockú prácu. Je zložený z cudzincov a je schopný zabezpečovať potreby pre viac ako 50 osôb. Najnižšiu kastu tvorí niekoľko znetvorených otrokov, tú vyššiu tí, ktorí sa na postihnutých hrajú, povedal v roku 2012 Novému Času. Podľa neho počas dňa často menili miesto a presúvajú sa. Na noc sa sťahovali do ubytovne na okraji mesta. Na prácu využívali aj malé deti, ktoré by mali byť v škole.

    Ak dáte rumunskému žobrákovi peniaze, najneskôr o hodinu mu ich niekto vezme. Keď sa v pohárikoch objavia mince, strážcovia si ich vysypú do vrecák a odchádzajú. Z vyžobraných peňazí im neostáva nič, všetko im berú. Kým sa zotmie, prejdú vaše peniaze niekoľkými rukami a končia na jedinom mieste, vysvetlil vtedy Bránik.

    Anketa

    Stretli ste sa s podozrivo vyzerajúcimi žobrákmi? Dali ste im peniaze?

    • Áno, pôsobili naozaj podozrivo a tak som im nič nedal/a62%
    • Nie, nikdy som nevidel/a niečo také6%
    • Áno, ale aj tak som sa nad nimi zľutoval/a 31%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Autor článku

    Juliána Bieliková

    Vedúca oddelenia Slovensko
    Vyštudovala filozofiu a právo. Novinárčine sa začala venovať v roku 2005. Od roku 2014 pôsobila v týždenníku PLUS 7 DNÍ ako politická a investigatívna reportérka. V súčasnosti vedie regionálne oddelenie a pripravuje podcast Svet zločinu.