Grófka Zemplína Rošková má obrovský problém: Príde o strechu nad hlavou?
26. 9. 2019, 10:01 (aktualizované: 11. 7. 2024, 14:27)

Zdroj: archív
Michalovčanka Ľubica Rošková, známa medzi domácimi ako grófka, čelí od decembra 2018 obvineniu zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečinu subvenčného podvodu.
Zdroj: Daniela Pirschelová
Zdroj: TASR
Zdroj: RUDOLF FELSOCI
Galéria k článku
Trestné stíhanie sa začalo po tom, keď v roku 2017 Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) uskutočnila kontrolu vo firme Agro Porúbka (predtým Gard – poznámka redakcie) a zistila, že firma si na základe žiadosti neoprávnene uplatnila vyplatenie platieb nie na reálnu pôdu vo svojom vlastníctve, ale na fiktívne či dokonca cudzie pozemky a pôdu. Napríklad na parkovisko, vinicu cudzej osoby, plochu letiska a ďalšie nespôsobilé plochy.
PPA vyčíslila škodu za roky 2016 a 2017 na viac než 150-tisíc eur. A chystá sa vymáhať aj ďalších 54-tisíc eur z inej podpornej schémy. Svojich peňazí sa domáha aj EÚ.
Zdroj: archív
Ilustračný záber.
Ide po nej exekútor
V snahe vymôcť od Roškovej jej dlh voči štátu PPA požiadala o pomoc exekútora. Výsledok na seba nedal dlho čakať a na liste vlastníctva rodinného domu na Brezovej ulici v Michalovciach a k nemu patriacich pozemkov svieti exekútorská plomba. „Dôvodom môže byť obava z účelového zbavovania sa majetku napríklad predajom pod jeho reálnu trhovú hodnotu alebo darovaním s úmyslom ukrátiť uspokojenie pohľadávok veriteľov,“ povedal právnik Emil Molnár.
Vraj nechápe, čo sa to deje
Oslovili sme aj Ľubicu Roškovú. „Nerozumiem tomuto kroku exekútora, zdá sa mi veľmi neštandardný a neadekvátny. Spolupracujem a som nápomocná všetkým orgánom činným v trestnom konaní. Preto neviem, načo bolo potrebné blokovať môj majetok,“ povedala Rošková. „Informácie o tom, že sa zbavujem majetku, ktoré sa so železnou pravidelnosťou objavujú v médiách, nie sú pravdivé. Nič na nikoho neprevádzam ani nepredávam. Zrejme to vyplynulo z vyrovnania staršieho dlhu z roku 2013 medzi mojou vtedajšou firmou Agro Porúbka a firmou Petra Nízkeho tým, že došlo k prepisu poľnohospodárskeho dvora v Porúbke na jeho firmu,“ vysvetľuje exposlankyňa Rošková.
Zdroj: archív
Na archívnej fotografii bývalá poslankyňa Smeru-SD Ľubica Rošková pri skladaní poslaneckého sľubu.
Trpí celá rodina
So smutným hlasom hovorí, že fakt nerozumie dianiu okolo seba. „Najhoršie je, že najviac trpia nevinní, a to celá moja rodina. Mama, ktorá má 86 rokov a býva so mnou v spoločnej domácnosti, to prežíva obzvlášť citlivo,“ uzavrela Ľubica Rošková.
Získala náskok, ktorý využila
Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov tvrdí, že prípad Roškovej celý čas ukazuje, že v tomto štáte sú rovní a rovnejší. „Voči ,našim’, ľuďom zo Smeru je štát oveľa zhovievavejší, ako keď ide o bežného občana. Pani Roškovej štát daroval skoro jeden celý rok pred zablokovaním jej majetku, aby sa mohla pozbavovať všetkého, čo sa len dá. Bežnému človeku by bol zablokovaný majetok expresne, takto sa pani grófke podarilo právnymi kľučkami previesť množstvo majetku na iné firmy a osoby. Nie je farmár ako farmár,“ dodal.