Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

FOTO Drzosť ľudí nemá hraníc: Zlodej ukradol medené zvody z historického kaštieľa

Kaštieľ Strážky v meste Špišská Belá.

Zdroj: Adriána Hudecová

Reklama
Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

Vlastným očiam neverili ľudia zo Spišskej Belej, keď uvideli, aké škody napáchal neznámy zlodej na ich krásnom kaštieli. Priamo z historickej budovy ukradol až 40 metrov medených dažďových zvodov.

Ku krádeži v Strážkach, mestskej časti Spišskej Belej, došlo počas uplynulého víkendu. Informuje o tom prešovská krajská polícia na sociálnej sieti. Drzý zlodej tu vyliezol na historickú budovu, aby napáchal obrovské škody.

Páchateľ vošiel na pozemok kaštieľa a z budovy ukradol neuveriteľných 40 metrov medených dažďových zvodov. Ako pripomína polícia, strhol ich z národnej kultúrnej pamiatky.

Zdroj: registerkultury.gov.sk

Kaštieľ v Strážkach

Kaštieľ Strážky je národná kultúrna pamiatka v meste Spišská Belá, v miestnej časti Strážky na východnom Slovensku. Kaštieľ je skvostom renesančnej architektúry. Za kultúrnu pamiatku ho vyhlásili spolu s priľahlým parkom 30.10.1963. Kaštieľ bol postavený na základoch hradu z 13. storočia v rozmedzí rokov 1570 – 1590. Z pôvodne gotickej podoby ho prestavali v renesančnom duchu. Barokovo-klasicistickú podobu dostal v 18. storočí. Prevláda renesančný sloh. Pôvodne trojkrídlová budova bola po požiari v roku 1708 dobudovaná do štvorcového profilu s vnútorným nádvorím. V roku 1862 sa majiteľom stal barón Eduard Mednyánszky z Beckova. Z jeho, vtedy desaťročného, syna Ladislava (na fotke) sa stal maliar európskeho formátu.

Cena veľkoplošné dielo Ladislava Mednyánszkeho s názvom Večerná nálada (pozrite si ho v galérii) sa v roku 2016 stanovila na neuveriteľných 600 000 eur. Žiadny obraz v histórii slovenských dražieb sa drahšie ešte doteraz nepredal.

"Vo veci zločinu krádeže vedie vyšetrovanie okresný vyšetrovateľ v Kežmarku. Týmto konaním vznikla škoda vo výške cca 7000 eur," dodala polícia, ktorá sa prípadom zaoberá. Keďže ide o NKP, trestná sadzba pre páchateľa je zákonom stanovená na tri až desať rokov.

Anketa

Myslíte si, že tam mali byť zvody z iného materiálu ako je meď?

Hlasovanie bolo ukončené

Vyberáme pre vás niečo PLUS