Reklama

FOTO domu hrôzy, kde mali rodičia týrať svoje štyri deti: Bitky reťazami a zamknutá chladnička

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Krkavčí rodičia od Trnavy? Deti mali vraj mlátiť reťazou
    Reklama

    Prípad týrania detí ich vlastnými rodičmi šokoval celé Slovensko. Štyroch súrodencov úrady z rodiny zobrali a rodičia putovali rovno do väzby. Čo na týranie detí hovorí psychológ?

    Informácie o týraní detí sa dostali na verejnosť v pondelok. Rodičov, Milana (47) a Jaroslavu (32) však súd vzal do väzby už v sobotu. Prípad sa prevalil potom, čo sa ich najstarší 12-ročný syn zdôveril triednej učiteľke, že ich má otec surovo mlátiť a trestať napríklad hladom. Škola okamžite zalarmovala sociálku aj políciu.

    Podľa našich informácií malo byť chlapča niekoľko dní utiahnuté. Učiteľke sa to zdalo zvláštne, tak sa o neho začala viac zaujímať. Žiak jej potom opísal, čo sa malo diať doma a ukázal jej aj desivé rany. Cez telíčko mal mať napríklad modrinu v tvare reťaze. O tom, že ich otec ňou vraj mláti, vypovedal potom aj pred mužmi zákona.

    „Pri výsluchu policajti zistili, že k bitkám malo dochádzať dlhšie, minimálne od roku 2020 a otec ich mal biť aj trikrát do týždňa,“ informovala polícia.

    Zdroj: FB M. L.

    Milan má na krku obvinenie z týrania blízkej a zverenej osoby.

    Ako muži zákona dodali: "Za trest ich mal biť reťazou, remeňom, rukou, zamykať spolu s ostatnými súrodencami vo veku 8, 5 a 3 roky v izbách na zámok a zámky našli policajti aj na chladničke."

    Ak deti neposlúchali, mali byť údajne aj 24 hodín hladné a počas tohto času mali zažiť aj to, že kým ony hladovali, rodičia pred nimi vraj jedli a provokovali ich. "Hoci k bitkám malo dochádzať najmä zo strany otca, mama detí v tejto výchove otcovi údajne nebránila. Konanie rodičov sa na deťoch malo podpísať nielen na fyzickom, ale aj psychickom zdraví," uvádza polícia.

    Deti úrady rodičom odobrali. Bez otca však boli už aj predtým. Čo sa stalo, sa dočítate na ďalšej strane.

    Ako sme sa dozvedeli priamo v obci, kde rodina žila, Jaroslava aj s deťmi trávili v minulosti čas bez Milana. Viackrát boli umiestnení v azylovom dome.

    Pedagógovia školy boli aj preto šokovaní tým, čím si deti mali prechádzať. Učitelia boli totiž presvedčení, že rodina je pod dohľadom úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

    Podľa starostky obce Juliany Belicovej bol však otec Milan robotný muž a neverí, že by deti týral. "Boli sociálny prípad, jednoduchá, obyčajná rodina, ktorá žila z minimálnej mzdy," povedala nám. A dodala, že vedenie obce je pozvané na rokovanie na úrad práce, kde budú prípad riešiť. Doplnila, že celá obec je doslova hore nohami.

    Aj Milanov Facebook je plný fotografií jeho detí, ku ktorým písal láskyplné komentáre.

    Zdroj: Polícia Trnavský kraj

    Zámok našli policajti aj na chladničke!

    Nesmierne šokujúce sú však najmä fotografie, ktoré polícia z domu "hrôzy" zverejnila. Zámky boli na dverách do izieb detí a dokonca aj na chladničke.

    Ten šokujúco zdôvodnila príbuzná obvineného Milana. Tá tvrdí, že svoje deti netýral, staral sa o ne a pravidelne chodil do práce. „On tie deti miloval. Síce je jednoduchý chlap, ale miluje ich. Zámky na chladničku dával len z dôvodu, aby najmladšie deti stále nebrali jogurty, z ktorých odjedli lyžičku a zahadzovali ich do koša. Staral sa o ne, robil im hračky z dreva, mali všetko, čo potrebovali,“ povedala pre Nový Čas.

    Okolie podľa všetkého vôbec nezaregistrovalo, že by sa s deťmi malo diať niečo zlé. Čo si treba na deťoch všímať, aby sme vedeli zistiť, že môžu byť obeťami týrania?

    Podľa psychológa Dušana Kešického sa nedá od detí očakávať, že by samé vedeli oznámiť, že sa s nimi deje niečo veľmi zlé.

    „Dieťa je silno závislé od prostredia, v ktorom žije. Čiže má skreslené vnímanie, keď sa niečo deje. Na jednej strane tu máme vzťah k otcovi a mamke v rodine a druhej strane tu máme niečo, čo mu spôsobuje zle. Tento rozpor mu bráni, aby ono konalo tak, ako my považujeme za racionálne. Teda, že by to mal ísť človek oznámiť. My nemôžeme očakávať, žeby dieťa niečo takéto išlo oznámiť," vysvetľuje Kešický.

    Dodáva, že chlapcovo zdôverenie sa v škole je skôr výnimkou ako pravidlom. „Ak sa na takéto niečo príde, je to skôr šťastie, ako výsledok nejakej systematickej snahy pomáhať. Ide skôr o náhodu, lebo dieťa nie je nastavené tak, aby vystúpilo proti svojim rodičom. A iní ľudia sú zas primárne nastavení tak, aby nezasahovali do cudzích vecí," hovorí.

    Zdroj: archív

    Psychológ Dušan Kešický hovorí, že bežní ľudia môžu modriny pripisovať napríklad následkom športu alebo hry.

    Podľa neho si bežné okolie trápenie dieťaťa všimnúť nemusí. „Môžu považovať aj tie modriny za dajaký následok nejakého úrazu pri športovaní," hovorí a dopĺňa, že iné je to pri ľuďoch, ktorí s deťmi pracujú. Tí majú väčšiu šancu všimnúť si aj menej nápadné signály. „Takými sú, že sa niečo zmení. Napríklad sa prudko zhorší prospech dieťaťa, vždy je dôležité si zmeny všimnúť a treba sa pýtať, čo sa deje," vysvetľuje psychológ.

    Súrodencov rodičom odobrali a rozdelili ich. Ktorá poslankyňa bojuje za to, aby boli detičky spolu sa dočítate na ďalšej strane.

    Všetky deti boli podľa polície rodičom odobraté. "Staršie tri deti skončili v detskom domove a najmladšie z nich, 3-ročný chlapček, bude pravdepodobne umiestnený do profesionálnej rodiny," uviedla polícia.

    Zdroj: Vladimíra Marcinko

    Poslankyňa Vladimíra Marcinko chce zistiť, čo sa dá urobiť, aby deti mohli ostať spolu.

    Práve rozdelenie už tak dosť traumatizovaných detí šokovalo poslankyňu Vladimíru Marcinko. „Prečo je najmladší súrodenec oddelený od starších? Aj súrodenci sú rodina, poskytujú istý typ bezpečia, naozaj ich nedokážeme ako rodinu umiestniť do profesionálnej rodiny spoločne? Veď to je ďalšia bolesť do ich životov, keď ich rozdelia," zverejnila na Instagrame Marcinko s tým, že sa pokúsi zistiť, ako zabezpečiť, aby deti ostali spolu.

    Prečítajte si aj: