Nešťastná matka má veľmi ťažké srdce na bardejovských lekárov. Dlhé roky sa snažila mať deti a po dlhých útrapách sa jej to aj podarilo. Narodili sa jej dvojičky Filip a Fero. Lenže pred dvomi rokmi o Filipa prišla. A je presvedčená, že za tragédiou sú lekári z bardejovskej nemocnice. 

Po bolestiach v bruchu skončil v ich starostlivosti, hospitalizovali ho na internom oddelení pred takmer rokmi 29. februára. Mal krvavé hnačky, zvracal, chudol. Nasadili mu lieky a diétu. Lekári sa rozhodli na druhý deň urobiť mu kolonoskopiu. “No odvtedy ho začalo brucho bolieť ešte viac. Stále mi vravel, že je to teraz iná bolesť. Ja som presvedčená, že mu prepichli črevo,” vraví jeho smútiaca matka Svetlana.

Filip (†20) krátko pred hospitalizáciou. Dovtedy bol zdravý, pracoval.
Filip (†20) krátko pred hospitalizáciou. Dovtedy bol zdravý, pracoval.
Zdroj: Ingrid Timková

Lekári jej oznámili, že jej syn má Crohnovu chorobu. Mikroskopický obraz ju nevylúčil, no ani nepotvrdil. Lenže Filipovi sa ani napriek liečbe jeho zdravotný stav nezlepšoval, ale bolo mu čoraz horšie. Nezaberali antibiotiká ani transfúzia. Až 10. marca mu urobili ultrazvukové vyšetrenie ráno a až večer o deviatej aj RTG brucha. Vyšetrenia potvrdili zápalový proces v oblasti čriev a večer aj črevnú nepriechodnosť a výrazné rozšírenie dvanástnika s okolitými vzduchovými kolekciami, zápalové zmeny, tekutinu v bruchu. Lekár do správy napísal: “Nevylučujem perforáciu (prederavenie) v tomto teréne.”

Svetlana je presvedčená, že jej synovi pri kolonoskovi prederavili lekári črevo a neprišli na to. A to sa mu stalo osudným. Vychádza z toho, že už o hodinu neskôr ho museli  preložiť na Jednotku intenzívnej starostlivosti. “Už ledva dýchal, brucho mal naliate. Nikdy som nevidela nikoho umierať, ale vtedy som bola presvedčená, že môjmu dieťaťu odbíjajú posledné minúty,” opísala nám pred rokov chvíle hrôzy nešťastná Svetlana. Keď trvala na jeho prevoze do Košíc, lekár jej pred synom povedal, že transport neprežije. Nasledujúci deň ho operovali a odstránili mu časť čreva a urobili vývod. “Vyrezali mu presne ten kus čreva, ktorý mu prepichli. Som o tom presvedčená,” dodáva. Filip už v tej chvíli tušil, že jednou nohou v hrobe: “Mama, ja sa už nikdy nedostanem domov.”  Vážny stav pacienta si vyžiadal prevoz na chirurgickú a neskôr na internú kliniku do Košíc. 

Košickí lekári spísali šokujúcu správu.