Podpredsedníčka strany TIP Jana Vološinová zo Sniny sa po štyroch rokoch dozvedela trest za nezodpovedné konanie. Tri dni pred parlamentnými voľbami v roku 2016, v ktorých sa uchádzala o post v Národnej rade SR, ju prichytili šoférovať pod vplyvom alkoholu. Navyše sa pred policajnou hliadkou snažila ujsť.

Lenže dnes už bývalá politička to videla inak - napriek tomu, že podľa výpovedí službukonajúcich policajtov javila známky opitosti, bolo z nej cítiť alkohol a tackala sa. Tvrdila, že vypila tinktúru na žalúdok. A vraj preto ten alkohol v krvi.

V súčasnosti pôsobí J. Vološinová ako učiteľka základnej školy v Snine.
V súčasnosti pôsobí J. Vološinová ako učiteľka základnej školy v Snine.
Zdroj: archív J. V.

Podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa však spomínaná tinktúra obsahuje minimálne 60% alkoholu a pri štandardnom dávkovaní, ktoré je od 15 do 30 kvapiek, je to porovnateľné s nealkoholickým pivom.

No Vološinová tvrdila, že užila tri a pol fľaštičky. Dychovú skúšku odmietla, až približne o dve hodiny sa podrobila odberu krvi. Súdni znalci sa s takýmto niečím ešte nestretli, no prizvaná znalkyňa urobila test a podľa nej nič nenasvedčuje Vološinovej tvrdeniu. Znalec z odboru súdneho lekárstva pred súdom uviedol, že ak obžalovaná naozaj tinktúru užila krátko predtým, ako ju stopli policajti, tak v čase zastavenia mohla mať v krvi asi 0,10 promile. “V čase vedenia motorového vozidla mala obžalovaná v krvi 2 až 2,16 promile alkoholu. Pred jazdou konzumovala nielen kvapky, ale aj alkoholické nápoje,” uviedol pri odôvodňovaní rozsudku sudca humenského súdu Ivan Roháč.

Uložil Vološinovej peňažný trest vo výške 300 eur a ročný zákaz šoférovania. Prísnejší trest by vraj bol pre ňu neúčinný, lebo od spáchania skutku ubehla dlhá doba. Pritom súdne pojednávania boli viackrát odročené pre jej neprítomnosť alebo z dôvodu, že si neprevzala predvolanie, inokedy chýbala jej advokátka. 

 

Obžalovanej sa rozsudok okresného súdu nepáčil a podala odvolanie. Traja sudcovia zo senátu Krajského súdu v Prešove boli názoru, že si zaslúži prísnejší trest a zdvojnásobili jej ho. Musí zaplatiť pokutu vo výške 600 eur. “Zároveň senát uložil obžalovanej trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá všetkých druhov v trvaní dvoch rokov,” informovala hovorkyňa súdu Ivana Petrufová.

Odsúdená verdikt súdu nekomentovala. Počas procesu sa k prípadu opakovane odmietla vyjadrovať, nereagovala ani teraz. 

Pred spomínanými voľbami v roku 2016 vyplávala kauza v súvislosti s jej firmou Edelma, ktorú založila v roku 2009. Krátko na to jej vtedajší minister zdravotníctva Richard Raši poslal nenávratný príspevok vo výške 2,3 milióna eur. Kúpila za ne budovu polikliniky v Banskej Bystrici a drahé prístroje na testy na prítomnosť baktérií v tele. Podľa obchodného registra vo firme stále pôsobí ako konateľka.

Do parlamentu sa nedostala, pôsobí ako učiteľka v škole v Snine na prvom stupni. Jej nadriadený po vyhlásení rozsudku uviedol, že jednou zo štyroch neodpustiteľných podmienok zákona o pedagogických zamestnancoch je bezúhonnosť a preto budú musieť postupovať v zmysle zákona.

Mohlo by vás zaujímať: