DOŽIVOTIE hrozilo Jozefovi za eutanáziu syna, nakoniec ho oslobodili: Chce od štátu odškodné!
31. 1. 2024, 6:00 (aktualizované: 19. 7. 2024, 13:36)

Zdroj: archív J.A.
Za osem rokov nezákonného trestného stíhania chce odškodné! Jozef Andrej (54) z Popradu si za tú dobu vytrpel potupu, osemmesačnú väzbu a ťahanice po súdoch! Preto žiada od štátu náhradu škody a nemajetkovú ujmu.
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Presne 107 162,50 eur žiada Jozef Andrej náhradu škody a nemajetkovú ujmu za nezákonné vznesenie obvinenia, vzatie do väzby na 8 mesiacov a 22 dní a vydanie nezákonného uznesenia Najvyššie súdu SR o odmietnutí odvolania. Podľa Zákona o zodpovednosti štátu „štát zodpovedá za škodu, ktorá bola spôsobená orgánmi verejnej moci, pri výkone verejnej moci nezákonným rozhodnutím.“

Až vďaka nálezu Ústavného súdu SR nastal zvrat v prípade osem rokov stíhaného Jozefa Andreja (54) z Popradu v kauze smrti jeho syna Dominika (†24). Polícia a potom prokuratúra ho vinili z toho, že úmyselne odpojil svojho ťažko chorého syna od prístrojov a ten zomrel. Opak bol však pravdou a dokázalo sa na to súdnych pojednávaniach nielen počas výsluchu znalcov, ale aj svedkov zdravotníkov.
Pred ôsmimi rokmi Jozef Andrej z Popradu žil s dnes už svojou bývalou manželkou Renátou usporiadaný život. Spoločne sa neúnavne a nepretržite s láskou starali o ťažko chorého syna, ktorý bol neskôr odkázaný na prístroje. Bdeli pri ňom aj v noci, pri jeho lôžku sa striedali. Pri diagnóze, ktorú ležiaci a imobilný Dominik (†24) mal - viacnásobné postihnutie mozgu, srdca, svalov i pľúc - sa ľudia dožívajú maximálne 13 rokov. No oni mu jeho život takmer dvojnásobne predĺžili iba vďaka tomu, že sa o neho neustále starali a keby mohli, tak by za neho aj dýchali. A okrem neho mali aj mladšieho syna.
V čase smrti Dominika bola Renáta hospitalizovaná v nemocnici a tak bol s ním Jozef sám. Tri dni predtým bol s ním na výmenu dýchacej kanyly v nemocnici, keďže mala prasknutý nafukovací balónik. V osudný deň sa chlapec dostal do kómy a zomieral. Keď si to J. Andrej všimol, okamžite začal Dominikovi Andrejovi pomáhať a snažil sa obnoviť dýchanie a odsávať mu pri tom hromadiace sa hlieny. Po takmer štvrťhodine resuscitácii iba zopár kíl vážiaci chlapček zomrel.
Lenže sused zalarmoval policajtov a tí si prišli po J. Andreja o dva dni a obvinili ho z obzvlášť závažného zločinu vraždy. Hrozilo mu až doživotie. Počas procesu sa preukázalo, že keď chcel resuscitovať dusiaceho sa syna, musel stroj opakovane vypínať a zapínať a vyťahovať a vkladať mu dýchaciu kanylu. Lebo dýchací prístroj neodsával sliny a hlieny automaticky a bolo to potrebné robiť ručne po odpojení.
Krajskí sudcovia mu v pôvodnom rozsudku vytýkali, že mal zavolať lekársku pomoc. No on sa pokúsil sa syna oživovať sám, tak ako viackrát predtým. Uznali ho vinného z prečinu usmrtenia a vymerali mu trest presne v takej výške, akú si odsedel vo vyšetrovacej väzbe.

No Andrejov súčasný obhajca Peter Kubina podal dovolanie na Najvyšší súd SR a keď tam neuspel, obrátil sa na Ústavný súd (ÚS) v SR. A ten skonštatoval, že boli porušené ľudské práva obžalovaného: “Súdy neodôvodnili, v čom spočíva nesprávnosť vyhodnotenia situácie.” Poukázal na pochybnosti o zavinení. Musel totiž konať v kritickom súboji s časom. Bol na pomoc sám a taký postup, aby telefonoval záchranke a dlhé minúty vysvetľoval zdravotný stav syna, neprichádzal do úvahy. Navyše, s oživovaním syna mal dlhoročné skúsenosti a viackrát sa mu takto podarilo zachrániť jeho život.
Nakoniec sa vec znova vrátila späť na prešovský krajský súd a ten musel postupovať v zmysle inštrukcií ÚS. Mal sa zaoberať otázkou, či J. Andrej nepostupoval v najlepšej viere tak, ako pri jeho oživovaní v minulosti. Obhajca ho navrhol oslobodiť: “V kritickej situácii išiel do rizika. Keby to neurobil, vystavil by sa stíhaniu aj preto, že mal s oživovaním skúsenosti.”
Senátu krajského súdu nakoniec nezostalo nič iné iba zrušiť napadnutý rozsudok a obžalovaného oslobodiť. Predseda senátu Ivo Maruščák v odôvodnení charakterizoval Jozefa Andreja a jeho manželku ako rodičov, "ktorí sa úplne v celom rozsahu obetovali pre svoju rodinu a dokázali nemožné, keď udržali syna pri živote v takom veku, ako udržali.”
J. Andrej neskrýva radosť z toho, že sa jeho osemročné stíhanie skončilo, no za osemročné príkorie chce odškodné: “Uplatňujem si nárok na náhradu majetkovej škody, ktorá pozostáva z ušlého zisku a vynaložených trov v jednotlivých štádiách trestného konania a nemajetkovú ujmu vo výške 105-tisíc eur. Vysúdené peniaze použijem na pomoc svojmu druhému synovi Borisovi."
POZRITE SI JEHO DOJÍMAVÉ VYJADRENIE PO OSLOBODENÍ VO VIDEU:
