Mojmír bol od rána v práci v jednej z prešovských škôl, keď mu na telefón prišlo upozornenie, že v kotolni bytovky je porucha. Keď nasledovali sťažnosti obyvateľov na zápach plynu, domovník išiel osobne overiť situáciu.

Keď o 15 minút dorazil k paneláku na Mukačevskej ulici, kotolňa už bola podľa jeho slov nefunkčná. Automatický systém zaznamenal únik plynu a odpojil ju. Aj tak ho však zarazilo, že zápach plynu cítil všade.

„Pravdepodobne došlo k prerazeniu potrubia, buď prípojky alebo hlavného rádu, pri tom prekopávaní elektrickej prípojky, ktorú tam robia," povedal pre TV Markíza domovník.

O pár minút nasledoval výbuch, domovník sa vtedy nachádzal priamo pred panelákom asi meter od kotolne. Život mu zachránili vysunuté betónové stĺpy a podlažia nad ním.

„Zatmelo sa a potom bola na zemi hromada sutiny a tri ženy, s ktorými som sa pred domom rozprával. Jednej som pomohol, jedna javila ešte známky života, tú tretiu som už nevidel, neviem, čo sa stalo. Musel som už odísť preč, policajti nám tam nedovolili byť," opísal reportérom TV Markíza prvé momenty hrôzy. Pri výbuchu tiež prišiel o strechu nad hlavou.

Podľa našich informácií sa vystrašení ľudia napoludnie snažili nahlásiť únik plynu, na poruchovú službu plynární sa im však ani opakovane nepodarilo dovolať.

Plyn unikal aj v novembri

Podľa obyvateľov ulice, ktorú zničil piatkový výbuch, však mali problémy s plynom už aj predtým. „Posledné hlásenie zaznamenané z predmetnej ulice bolo 21. novembra 2019. Išlo o bežný malý únik po revízii plynového zariadenia na Mukačevskej 17. Nasledujúce bolo až 6. decembra o 12,12, keď nám bol nahlásený zápach plynu na ulici v blízkosti kotolne. Preverili sme všetky hlásenia od 1. 11. do 6. 12," povedal pre portál sme.sk hovorca SPP-distribúcia Milan Vanga.