SMRŤ 15-ročného CHLAPCA v Senci MÁ DOHRU: Do redakcie sme dostali takúto výpoveď
16. 8. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:40)

Desivé okolnosti smrti 15-ročného Tomáša, ktorý sa utopil počas basketbalového kempu na Slnečných jazerách v Senci. Záchranári boli na mieste do troch minút, mladý život sa však zachrániť nepodarilo. O bližších okolnostiach tragédie nám napísal anonymný svedok. Toto svedectvo redakcia postúpila polícii.
Zdroj: MARTIN DOMOK
Zdroj: MARTIN DOMOK
Zdroj: instagram/tomascseri
Galéria k článku
Tomáš, člen basketbalového tímu v Žiline, si užíval leto počas kempu, ktorý zorganizoval najlepší basketbalový reprezentant Slovenska v histórii, naturalizovaný Srb Nenad Miloševič.
K nešťastiu došlo v utorok 3. augusta. Operačné stredisko tiesňovej linky 112 volalo o 13.43 vodných záchranárov, že v jazere je stratená osoba. Ich čln bol na mieste do troch minút.
Telo chlapca našli pár metrov od brehu
„Ľudia, ktorí volali, už čakali na brehu pred hotelom Družba a ukazovali na miesto, kde sa chlapec stratil. Ja som išiel do vody hľadať, potom sa pridal ešte jeden potápač, lebo to nebolo jednoduché,“ povedal nám potápač Štefan Bordács.
Telo chlapca našli nakoniec len päť metrov od brehu. Pomohol im aj kamerový záznam z hotela, pri ktorom sa nešťastie stalo. Ten ukázal, že chlapec plával do stredu jazera, ale zrazu začal divne mávať rukami, otočil sa a plával späť k brehu. K tomu, aby ho dosiahol, mu chýbali 2 – 3 tempá.
Záchranári ho začali oživovať hneď, keď telo vytiahli z vody a resuscitovali ho 25 minút, ale už sa, žiaľ, nedalo nič robiť.
Anketa
Zažili ste už pri vode situáciu, keď došlo alebo mohlo dôjsť k tragédii?
Teraz sme do redakcie dostali mail od svedka udalosti, ktorý vysvetľuje, prečo z jeho pohľadu k tragédii došlo.
Vedúci vraj vedeli, že Tomáš nebol dobrý plavec
„Videl som záznam na kamerách a takisto som videl, ako sa vedúci v tábore správajú. Som rozhorčený tým, čo sa stalo a stále deje okolo utopenia chlapca, o ktorom ste písali aj vy,“ uvádza anonym.
Vedúci podľa neho vedeli, že chlapec nie je dobrý plavec. „Takisto sa mi nepáčilo už počas predchádzajúcich turnusov tohto tábora, že vedúci nestrážili deti, keď boli vo vode,“ píše ďalej a dodáva, že v ten osudný deň síce sedeli na brehu, ale rozprávali sa medzi sebou.
Čo robila zdravotníčka? Článok pokračuje na ďalšej strane.
„Vo vode nebol nijaký dospelý. Zdravotníčka a zároveň oddielová vedúca, Zuzana I. sa podľa kamerových záznamov dokonca v tom osudnom čase hrala so svojimi psami, namiesto toho, aby robila dozor. Takže síce bola od topiaceho sa chlapca tri metre, ale bola mu otočená chrbtom! Je to na kamerovom zázname!“ zdôraznil náš zdroj.
Hodinu bol stratený
„To, že im chýba chlapec, zistili až zhruba po hodine. Keď všetky deti boli naobedované, zdravotníčka zistila, že jedno jedlo ostalo nedotknuté. Ďalšiu polhodinu sa prechádzala po hoteli a ostatní vedúci sa v pohode rozprávali v jedálni. Až keď zdravotníčka išla na breh a našla tam opustené veci utopeného chlapca, začala telefonovať na 112,“ popisuje mail.
V emaili boli aj priložené telefónne čísla na osoby, ktoré boli pri tragédii. Nenad Miloševič na naše mejlové a ani telefonické otázky neodpovedá. „Nemám k tomu, čo povedať,” reagovala zdravotníčka Zuzana I.
Odkazy kamarátov Tomášovi do neba nájdete v GALÉRII
Na to, či sa takéto anonymné udania vyšetrujú a čo by to mohlo znamenať pre organizátorov tábora, sme sa spýtali bývalého kriminalistu a experta na profilovanie páchateľa Mateja Snopka.
Väčšinou sa človek utopí osamote a potichu
„Nie som vyšetrovateľ ani právnik, takže sa nebudem púšťať do úvah, čo by znamenalo, keby to bola pravda. Kvalifikovať to musí vyšetrovateľ, musí to ísť cez prokurátora a podá sa obžaloba, ak sa vôbec podá,“ hovorí Snopko s tým, že mohlo ísť o nedbanlivosť, ale to treba podľa neho najskôr vyšetriť. A k tomu by došlo v prípade, ak by polícii niekto oznámil, že sa to stalo, hoci aj anonymne.
Samotná smrť utopením je podľa neho kriminalisticky veľmi zložitou záležitosťou, kde treba zapojiť všetky hraničné vedné odvetia, aby sa zistilo, čo sa presne stalo. „Treba okrem iného preskúmať pľúca utopeného, zistiť okolnosti aj vypočuť záchranárov. Väčšinou sa človek utopí osamote a potichu,“ dodáva skúsený kriminalista s tým, že v tomto prípade visí vo vzduchu vlastne iba jedna otázka: Či išlo o nedbanlivosť alebo nie.