„Vo vode nebol nijaký dospelý. Zdravotníčka a zároveň oddielová vedúca, Zuzana I. sa podľa kamerových záznamov dokonca v tom osudnom čase hrala so svojimi psami, namiesto toho, aby robila dozor. Takže síce bola od topiaceho sa chlapca tri metre, ale bola mu otočená chrbtom! Je to na kamerovom zázname!“ zdôraznil náš zdroj.

Hodinu bol stratený

„To, že im chýba chlapec, zistili až zhruba po hodine. Keď všetky deti boli naobedované, zdravotníčka zistila, že jedno jedlo ostalo nedotknuté. Ďalšiu polhodinu sa prechádzala po hoteli a ostatní vedúci sa v pohode rozprávali v jedálni. Až keď zdravotníčka išla na breh a našla tam opustené veci utopeného chlapca, začala telefonovať na 112,“ popisuje mail.

V emaili boli aj priložené telefónne čísla na osoby, ktoré boli pri tragédii. Nenad Miloševič na naše mejlové a ani telefonické otázky neodpovedá. „Nemám k tomu, čo povedať,” reagovala zdravotníčka Zuzana I.

Odkazy kamarátov Tomášovi do neba nájdete v GALÉRII

Na to, či sa takéto anonymné udania vyšetrujú a čo by to mohlo znamenať pre organizátorov tábora, sme sa spýtali bývalého kriminalistu a experta na profilovanie páchateľa Mateja Snopka.

Väčšinou sa človek utopí osamote a potichu

„Nie som vyšetrovateľ ani právnik, takže sa nebudem púšťať do úvah, čo by znamenalo, keby to bola pravda. Kvalifikovať to musí vyšetrovateľ, musí to ísť cez prokurátora a podá sa obžaloba, ak sa vôbec podá,“ hovorí Snopko s tým, že mohlo ísť o nedbanlivosť, ale to treba podľa neho najskôr vyšetriť. A k tomu by došlo v prípade, ak by polícii niekto oznámil, že sa to stalo, hoci aj anonymne.

Samotná smrť utopením je podľa neho kriminalisticky veľmi zložitou záležitosťou, kde treba zapojiť všetky hraničné vedné odvetia, aby sa zistilo, čo sa presne stalo. „Treba okrem iného preskúmať pľúca utopeného, zistiť okolnosti aj vypočuť záchranárov. Väčšinou sa človek utopí osamote a potichu,“ dodáva skúsený kriminalista s tým, že v tomto prípade visí vo vzduchu vlastne iba jedna otázka: Či išlo o nedbanlivosť alebo nie.

Prečítajte si tiež: