Des v Čadci: Vrtuľník letel po malé bábätko, stala sa mu hrôzostrašná vec
20. 2. 2025, 6:47 (aktualizované: 22. 2. 2025, 9:52)
Obarenia patria k najčastejším domácim úrazom, pričom najohrozenejšou skupinou sú deti. Ako uvádza portál lekar.sk, čím je dieťa mladšie, tým môžu byť následky závažnejšie. Prevencia je preto kľúčová, no ak už k úrazu dôjde, rýchla a správna prvá pomoc môže zmierniť jeho následky.
Intenzitu obarenia ovplyvňuje vek, čas pôsobenia tepla, rozsah poranenia, teplota tekutiny a lokalizácia popáleniny. U detí do troch rokov sa už pri piatich percentách popáleného povrchu tela hovorí o ľahkej popálenine, pri desiatich percentách o ťažkej a ak popálenina presiahne dvadsať percent, ide o život ohrozujúci stav. U detí do jedného roka môže byť kritická hranica už desať percent.
Aká je prvá pomoc pri obarení?
Ak dôjde k obareniu horúcou vodou, odporúča sa postihnuté miesto okamžite chladiť pod slabým prúdom vlažnej vody po dobu 20 minút. U malých detí je však potrebné tento čas skrátiť, aby sa predišlo podchladeniu. Rana sa nesmie trieť ani dotýkať, je potrebné ju sterilne prekryť a čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.
V prípade, že sa človek poleje vriacou tekutinou, je dôležité čo najrýchlejšie odstrániť oblečenie, ak to nie je možné, je nutné obarené miesto sprchovať aj cez odev. Naopak, dieťa by sa nikdy nemalo sprchovať v studenej vode, pretože hrozí šok a podchladenie. Rana sa nesmie dezinfikovať, natierať masťami, sprejmi ani inak ošetrovať. Vzniknuté pľuzgiere sa nesmú prepichovať.