Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Csatárymu, ktorý sa podieľal na deportáciách Židov, zrušili trest smrti

Dom v Budapešti, v ktorom sa ukrýval László Csatáry.

Zdroj: Profimedia.sk/the sun

Reklama

Niekdajšiemu policajnému šéfovi košického židovského geta Ladislavovi Csatárymu, ktorý sa na sklonku 2. svetovej vojny podieľal na deportáciách 11-tisíc židov z Košíc do koncentračných táborov, už nehrozí trest smrti.

Košický krajský súd ho totiž zmenil na doživotie. Rozsudok vtedajšieho Ľudového súdu v Košiciach z júna 1948, ktorým odsúdili vojnového zločinca na trest smrti, tak už neplatí.

„Nedávno bol zmenený, aby bol vykonateľný. Už nám ho doručili. Nič to však nemení na jeho aktuálnom trestnom stíhaní,“ potvrdil nám hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko. Trest smrti bol totiž na Slovensku už dávno zrušený.

László Csatáry bol v Československu odsúdený na trest smrti.
Foto: Profimedia.sk

Zodpovednosť odmieta

Ladislava Csatáryho, ktorý spravodlivosti po vojne dlho unikal, odsúdili v neprítomnosti. Až do roku 1997 žil ako obchodník s umením v Kanade.

Keď ho vypátrali, odišiel do Maďarska, ale aj tam ho britskí novinári našli. Dnes 97-ročný muž zodpovednosť za zločiny popiera. Vraj len vykonával rozkazy. Na svoj ďalší osud čaká v Budapešti v domácom väzení.

Bývalého šéfa polície zatiaľ odsúdili len za deportácie, ktoré sa udiali do nástupu fašistickej strany Šípových krížov k moci v Maďarsku, pod ktoré vtedy patrili aj Košice.

Deportácie a vraždenie sa však v meste diali aj potom. A práve pre jednu z nich, odvlečeniu vtedy 17-ročného mladíka na nútené práce do Nemecka v polovici januára 1945, stíhajú Csatáryho v súčasnosti. Trestné oznámenie podal syn spomínaného mladíka. Vyšetrovanie stále pokračuje.

Vyberáme pre vás niečo PLUS