Reklama

Bývalého kňaza vinia jeho klienti z viacerých kútov Slovenska z podvodov: Polícia to vidí inak!

Základy domu Pavla Stašáka. Dal si na nich vypracovať znalecký posudok, suma deklarovaná stavbenou firmou sa mu zdala privysoká.

Zdroj: archív P. S.

Reklama

Ingrid Timková

Redaktorka

Ľudia z viacerých kútov Slovenska podali trestné oznámenie na bývalého farára z Holumnice pri Kežmarku. Tvrdia, že ich podviedol pri výstavbe domu a dlhuje im peniaze. Ich trestné oznámenia polícia odmietla. Kňaz všetky obvinenia popiera a vraví o zaujatosti.

Ľudia zúria, polícia ich podania hádže pod koberec. Medzitým bývalý kňaz František požiadal súd o oddĺženie a podniká ďalej vo firme svojej partnerky. Najprv totiž začal podnikať na svoje meno, nazval firmu vznešene. Jeho stolárska firma niesla názov svätého Jozefa. Neskôr zakladali firmy jeho partnerka a syn, no pred zákazníkmi vystupoval František.

Iné priezvisko

Keď pribúdali nespokojní klienti, začal sa vraj predstavovať iným priezviskom. Vyšetrovatelia sa nezaoberali ani tým, či niekdajší farár eviduje príjem od svojich zákazníkov v účtovníctve.

Príbeh viacerých podvedených začal rovnako. Oslovili bývalého farára, majiteľa stolárskej firmy z Holumnice (okres Kežmarok), pod vidinou bývania vo vlastnom dome. Vyplatili zálohu a verili, že čoskoro budú bývať v kvalitnej stavbe. Šokovaní sa však dočkali buď nekvalitne odvedenej práce alebo žiadnej! Tvrdia to viacerí klienti, s ktorými sme sa rozprávali. Keď pýtali peniaze späť, zostali im iba oči pre plač.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Konfrontácia zákazníkov s prácami, ktoré dodala firma blízka bývalému kňazovi z Holumnice
    Zdroj: archív A. K.

    Najhoršie však znášajú to, že sa pomoci nedočkali ani na polícii. Tá ich trestné oznámenia vyhodnotila ako nedôvodné. Vraj nejde o podvod a trestnoprávnu problematiku, lebo sa nepotvrdilo, že v čase uzatváranie dohody konal s podvodným úmyslom. Podľa vyšetrovateľov ide iba o obchodný vzťah. “Pritom ten človek sa predstavuje pod iným menom, o čom máme rukolapné dôkazy. A zálohy, ktoré som mu dal v hotovosti, vôbec nezaevidoval do účtovníctva. No nikto sa tým nechce zaoberať,” krúti nahnevane hlavou nad postupom polície Pavol Stašák z Kežmarku.

    Podľa jednej z odmietnutých sťažností kežmarským prokurátorom na postup polície, ktorý podala poškodená Anna z obce v okrese Kežmarok, musí byť na naplnenie zákonných znakov podvodu v tomto prípade úmysel páchateľa, že zálohu za vykonanie diela od objednávateľa prevezme, no dielo vôbec nevykoná. Dlžnú čiastku Anna vyčíslila na 35-tisíc eur s tým, že prišla o zdravie a už o tejto veci nechce ani počuť.

    “To, že urobí iba časť prác a potom ďalšie nedodá, alebo ich odflákne, predstavuje sa iným menom, to nie je podvod,” pýta sa Stašák, ktorého trestné oznámenie sa polícia pokúša tiež hodiť do koša. Na jeho sťažnosť prokurátor napísal, že podvodu sa dopúšťa ten, kto uvedie niekoho do omylu a spôsobí tak na cudzom majetku škodu. Musí však byť preukázané, že už v čase uzatvorenia zmluvy o dielo a zaplatenia zálohy vykazovalo konanie páchateľa znaky podvodu a nie až v čase existencie zmluvy. “Zobral odo mňa zálohy a práce nedodal. Dodnes mi dlhuje minimálne 53-tisíc eur,” vraví Stašák.

    Ďalším sťažujúcim sa je Košičan Atilla Kardoš. Ten dlžnú sumu vyčíslil na 80-tisíc eur za škody a nedokončené práce. Jeho vyjadrenie si pozrite vo videu nižšie:

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Atilla Kardoš z Košíc o problémoch pri výstavbe rodinného domu

      Zatelefonovali sme na telefónne číslo, ktoré používa František a pýtali sme sa, či sa rozprávame s pánom Kandráčom. Odpovedal kladne aj na otázku, či sa ešte zaoberá výstavbou rodinných domov. Na otázku, prečo používa iné priezvisko, keď jeho je Perichta, povedal: “Som suspendovaný kňaz. A to niektorým strašne silno veriacim katolíkom prekáža. A musia urobiť všetko pre to, aby sa mi nedarilo.” Práve preto sa musí, podľa jeho vlastných slov, predstavovať iným menom: “Lebo mi nikto nedá robotu. O mne klamú."

      Problémy s klientmi odmietol. Vravel, že doposiaľ on a rodinné firmy postavili vyše 50 domov: "No medzi nimi nájdete aj ľudí, ktorí sú proti vám. A chovajú sa tak, že im prekáža, keď prídu vykopať základy Rómovia. A potom hľadajú chyby a zverejňujú ich.” Poprel, že by niekomu dlhoval peniaze a dodal, že on sám sa dostal do druhotnej platobnej neschopnosti a nezaplatili mu za dodané práce. Pred niekoľkými mesiacmi vyhlásil osobný bankrot. O sťažovateľoch povedal, že nemali právo ukončiť s ním spoluprácu a najať si iných stavbárov.

      Zdroj: archív A. K.

      Chyby na stavbe Atillu Kardoša z Košíc v Starej Ľubovni.

      Neskôr dodal, že on už nepodniká a že v tom pokračuje jeho syn. A že sa nikomu nikdy nepredstavoval ako Kandráč: “Keď si predstavíte, že ešte aj moje deti v škole šikanovali za to, že - farárov syn. Preto som prestal vysvetľovať, že som farár a deti sa volajú inak ako ja.” Jeho päť potomkov má priezvisko po mame: “Keď sa mi narodil druhý syn, tak ma suspendovali.”

      Obáva sa, ako uživí rodinu a vraví o prenasledovaní: “Nevravím, že som vždy všetko dobre urobil. Ale keď som niečo pokazil, tak som to opravil. Ale keď mi niekto povie, že vypadnite preč, lebo ste obyčajný skrachovaný farár...” Posťažoval sa aj na to, ako ho ľudia ako bývalého kňaza podceňujú. Pritom po vysokej škole sa vyučil za stolára i tesára: “Mám k tomu aj certifikáty."

      Zdroj: archív P. S.

      Pavol Stašák z Kežmarku podal na políciu vlani v októbri trestné oznámenie.

      Na exkňaza podali trestné oznámenia viacerí, čo nám potvrdil. No zatiaľ boli všetky zmietnuté zo stola. Policajti oznámenia nespájali, nepreverovali ďalšie oznámenia nad rámec obsahu jednotlivých trestných podaní. Podľa hovorkyne prešovskej krajskej polície Jany Ligdayovej v prípade P. Stašáka nebolo preukázané naplnenie skutkovej podstaty prečinu podvodu a preto trestné oznámenie odmietli. Dodala, že podľa polície ide o civilný spor.

      Niečo tu nesedí

      Na dodatočnú otázku, či sa polícia zaoberala aspoň tým, že bývalý duchovný sa nepredstavuje vlastným priezviskom, čo môže naznačovať znaky podvodu, odpísala: "Pôvodne trestné oznámenie neobsahovalo túto informáciu. Je to uvedené v sťažnosti voči uzneseniu vyšetrovateľa.”

      Hovorkyňa polície doplnila, že uvedené odstúpia na kežmarskú kriminálku ako poznatok o "podozrení z páchania ekonomickej trestnej činnosti.” P. Stašák nám však poslal pôvodné podanie z vlaňajšieho októbra, kde táto informácia uvedená bola.

      Hovorca prešovskej prokuratúry Michal Sovič však prekvapivo uviedol, že touto skutočnosťou sa vyšetrovateľ zaoberal: “Takéto konanie však neznamená uvedenie do omylu v úmysle spôsobiť inému škodu, ktoré by pokrývalo subjektívnu stránku trestného činu a teda úmysel oboch podozrivých v čase uzatvorenia zmluvy spôsobiť oznamovateľovi škodu uvedením do omylu."

      Podľa Soviča vo vzťahu k evidencii účtovníctva nebol dôvod na preverovanie či bol príjem zálohy zaevidovaný: “Osoby podozrivé pri prevzatí finančných prostriedkov riadne vystavili príjmový pokladničný doklad, obdobne tomu tak bolo pri vrátení finančnej sumy.” Na záver však dodal, že zákonnosť postupu a rozhodnutia je predmetom preskúmania nadriadeným prokurátorom.

      Autor článku

      Ingrid Timková

      Redaktorka
      Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.