Tomáš (†34) ukončil svoje trápenie skokom z kostolnej veže: Bol obeťou podlých gaunerov!
2. 3. 2023, 11:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:53)
Mladý muž, ktorý v sobotu večer vyskočil zo 71-metrov vysokej kostolnej veže v Prešove, sa boril s obrovským trápením. Vieme, čo ho ťažilo a aký mal smutný osud. Dokonca sa stal aj obeťou podlých gaunerov!
Zdroj: Milan Kapusta
Zdroj: tim
Zdroj: archív obce Hromoš
Galéria k článku
Tragédia, ktorá sa stala v Prešove v sobotu popoludní sa stala v meste témou číslo jeden. Z kostolnej veže Konkatedrály svätého Mikuláša, z výšky 71 metrov, vyskočil 34-ročný Tomáš. Jeho telo zostalo ležať na frekventovanom chodníku pri bočnom vchode do chrámu, vedúcom k farskému úradu. Pri jeho hlave bola škatuľka cigariet. “Vo veci bolo začaté trestné stíhanie pre prečin usmrtenia,” informoval prešovský policajný hovorca Daniel Džobanik.
Tomáš (†34) mal síce trvalý pobyt v Bratislave, hoci pochádzal zo stredného Slovenska. No býval v Prešove, kde dokončieval resocializačný pobyt v Gréckokatolíckej charite. Tá zverejnila o jeho smrti status na sociálnej sieti. Uviedli v ňom šokujúce informácie. Čítajte TU >>>
V osudný deň prišiel ku konkatedrále v sobotu popoludní okolo 16-tej hodiny. Pri vstupe na vežu, ktorá je prístupná verejnosti, zvykne byť v čase turistickej sezóny zabezpečená dobrovoľnícka služba. Tá koordinuje vstup na vežu, ktorá slúži ako vyhliadka. Svoj zúfalý čin plánoval niekoľko dní, čo naznačuje fakt, že o výstupe na vežu rozmýšľal niekoľko dní. “Pravda je taká, že počas týždňa asi trikrát volal na linku koordinátora, ktorý má na starosti vežu a pýtal sa, či je veža otvorená,” povedal nám dekan farnosti Jozef Drondzek. Vežu ročne navštívi podľa štatistík približne 20-tisíc turistov.
“Ja som bol vtedy doma, pripravoval som si veci na počítači na nedeľnú omšu, sedel som chrbtom k oknu. Počul som silnú ranu, pomyslel som si, či bola vonku vypálená nejaká salva. Pozrel som cez okno, už tam ležal a dvaja ľudia mu dávali prvú pomoc. Pomodlil som sa za neho a cez okno som mu dal rozhrešenie. Bol som v tom, že odpadol, že dostal nejaký infarkt. Nenapadlo by mi, že skočil z veže,” dodal Drondzek. Videl však, ako vyšiel z fary kaplán a šiel k telu. “Ešte žil, po troch minútach skonal. Keď prišli policajti, už ho iba zakryli čiernou plachtou,” opísal dekan s tým, že mu je tejto tragédie ľúto a bude sa za dušu nebohého modliť. Kaplán mu stihol udeliť sviatosť posledného pomazania.
Tomáš prežil ťažké detstvo. Otca nepoznal, jeho mamka sa zabila a on skončil v pestúnskej starostlivosti. Zrejme aj táto zložitá životná situácia spôsobila, že sa dostal do nezávideniahodného psychického stavu. A okrem toho ešte upadol do závislosti od drog.
A to nebolo všetko! To najhoršie ešte len prišlo potom. Stal sa do rúk podlých gaunerov. Osem rokov bol obeťou obchodníkov s ľuďmi.
Z Tomáša si grázli, ktorí ochodujú s ľuďmi, urobili otroka. Osem rokov pracoval v Británii iba za jedlo a ubytovanie, bol svojimi otrokármi zneužívaný. Sám si nedokázal pomôcť. No podarilo sa mu vyslobodiť sa odtiaľ a dostal sa do rúk pracovníkov katolíckej charity, ktorí sa mu snažili pomôcť. O jeho tragickej smrti aj zverejnili status na sociálnej sieti, no zakrátko ho stiahli. Prečítajte si ho v popise fotky v GALÉRII tu >>>
Mladý muž býval v charite na Jarkovej ulici, pár krokov od IPčka, kde poskytujú psychologickú krízovú intervencia pre mladých ľudí. Pomoc pred zúfalým činom mal na skok. Psychológ a terapeut z IPčka Vladimír Čema vraví, že pomoc existuje vždy, aj v najťažších chvíľach. “Najzákladnejšou je vytvorenie prijatia, bezpečia a opory. Niekedy naozaj stačí, že človek nie je v danej chvíli sám, že má pri sebe niekoho, kto mu pomôže, hoci aj niekoho na telefóne či čete, komu môže zavolať alebo napísať. Najdôležitejšie je, aby v takýchto chvíľach, keď sa cítime veľmi zle a nevieme ako ďalej, aby sme neostali sami. A keď nemáme nikoho z nášho okolia, koho by sme vyhľadali, nemáme žiadneho kamaráta, všetci sa na nás vykašľali, nikto nás nemá rád, stále je tu niekto, kto nám dokáže pomôcť,” dodáva Čema a poukazuje na činnosť IPčka, ktoré psychologickú pomoc poskytuje nonstop, bezplatne a anonymne prostredníctvom chatu a emailu.
