Reklama

Bombových hrozieb bolo vyše tisícky: Psychologička radí ako na deti, ktoré zažili šok

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bombových hrozieb bolo vyše tisícky: Psychologička radí, ako na deti, ktoré zažili šok
    Reklama

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Celú krajinu doslova paralyzoval rozsiahly útok vo forme šírenia bombových hrozieb! Polícia bola v utorok v pohotovosti, preverovala bezpečnosť na stovkách škôl vo všetkých krajoch. Podľa odborníkov išlo o dlho pripravovaný útok zločineckej skupiny! Psychologička radí, ako na deti, ktoré zažili šok.

    Spolu až 1544 vyhrážok bombovými útokmi zaevidovali policajti, z toho väčšia časť smerovala školám. Dostali email, v ktorom sa anonym vyhrážal bombami a smrťou v mene islamu. Ihneď prerušili vyučovanie, informovali rodičov, učitelia deti vyprevadili pred školy a čakali s nimi na príchod ich zákonných zástupcov. Hrozby dostali aj pobočky VÚB banky, univerzity v Žiline, Prešove a Bratislave, supermarket či obchody s elektronikou. Podľa predbežných zistení polície išlo o kybernetický útok, respektíve indikátor hybridnej hrozby. Deti však do školy dnes idú!

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO Evakuovaná bola aj Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre!
      Zdroj: mf

      „Pracujeme na identifikácii páchateľa,“ informovali policajti na sociálnej sieti. Rozsah hrozieb je podľa polície extrémny. Prípad posudzujú ako obzvlášť závažný zločin teroristického útoku, za ktorý hrozí trest 20 až 25 rokov alebo doživotie. Vyšetrovanie má na starosti Národná kriminálna agentúra. Spolupracuje aj s ďalšími bezpečnostnými službami a zahraničnými partnermi. Vyšetrovateľ na základe zhromaždených dôkazov začal trestné stíhanie vo veci.

      „Žiadna hrozba nie je a nebola braná na ľahkú váhu,“ uviedol hovorca PPZ Roman Hájek. Okrem príslušníkov NAKA nasadili aj ďalšie zložky polície – pyrotechnikov, psovodov so špeciálne cvičenými služobnými psami a jednotky poriadkovej polície jednotlivých krajských riaditeľstiev.

      Podľa predbežných zistení polície išlo o kybernetický útok, respektíve indikátor hybridnej hrozby. Vyšetrovanie naďalej pokračuje. V utorok ešte bezpečnostné zložky zvažovali možnosť zatvorenia škôl po tom, ako na všetky stupne škôl prišli hrozby, no v súčasnosti nové hlásenia neprichádzajú. A tak minister školstva Tomáš Drucker oznámil, že školy vo štvrtok otvoria. „Dnes sa, našťastie, nič nedeje, no operatíva je, samozrejme, v pohotovosti,“ vyjadrila sa v stredu aj štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská. Dodala, že na školách pripravia sériu cvičení, ktoré ich pripravia na takéto situácie. Pri školách by mali pribúdať aj kamery.

      Zdroj: tim

      Evakuácia ZŠ Kúpeľná v Prešove po tom, čo slovenské školy dostali emailom bombovú hrozbu 7 mája 2024.

      E-mail bol odoslaný z domény s ruskou koncovkou, no napísaný bol v slovenskom jazyku. Jeho obsah je nábožensky motivovaný a obsahuje vyhrážky smrťou. Anonym spomína náboženstvo islam, ktoré vyzdvihuje nad všetkými ostatnými náboženstvami. „Teraz sme po celej vašej krajine,“ vyhrážal sa autor správy.

      Aj minulý týždeň v piatok spôsobila poplach na školách v Bratislavskom kraji správa, v ktorej autor spomínal výbušniny v nákladných autách, Alaha či právo šaría. Obe vyhrážky boli poslané z ruskej mailovej adresy s koncovkou .ru. To podľa odborníkov sťaží pátranie po páchateľovi, no nemusí to znamenať, že správy prišli z Ruska. „Ja sa domnievam, že tá správa mohla byť napísaná AI, teda umelou inteligenciou, alebo prekladačom,“ povedal pre TV Markíza Ondrej Kubík, kriminálny psychológ a bezpečnostný analytik.

      Podľa Miloslava Lujku, experta na kyberbezpečnosť, bude polícia trasovať odoslané maily, porovnávať ich s predchádzajúcimi prípadmi a asi aj spolupracovať so zahraničnými kolegami. Ako dodal, aj pri dobre zašifrovanej správe odosielateľ často urobí chybu. „Môže tam byť nejaký podpis alebo nejaká vlastnosť človeka,“ povedal pre TV Markíza Lujka.

      Podľa bývalého policajného vyšetrovateľa Jozefa Šáteka útok na základné školy naznačuje, že sa tu niekto „hrá s verejnou mienkou, so zaťažením bezpečnostných zložiek, so strachom vyvolaným v malých deťoch, ich rodičoch a v podstate v občanoch celého Slovenska“. Podľa neho takýto frontálny útok určite neurobil jeden človek a musel byť vopred dlhodobo pripravovaný, organizovaný, presne cielený proti určitej skupine osôb, čo naznačuje, že ide o zločineckú skupinu operujúcu na území celej SR, ktorej úmyslom je rozvrat demokratického a právneho poriadku.

      „Nie je vylúčené ani spojenie s cudzou mocou, so spravodajskou službou iného štátu, napríklad Ruskej federácie,“ napísal Šátek a dodal, že Slovensko z bezpečnostného hľadiska „nie je schopné chrániť svoj štát a skáče tak, ako niekto píska“. Podľa neho takáto situácia môže v štáte vzniknúť len vtedy, ak spravodajská služba zodpovedná za ochranu ústavného zriadenia nebola schopná zachytiť a prijať zodpovedajúce opatrenia na ochranu proti útočníkom proti bezpečnostnej situácii Slovenska.

      Anketa: Ako sa vás dotkla bombová hrozba?

      Zdroj: reg

      „O ôsmej som letela po dcéru do školy, decká boli vystrašené. Ten, čo to má na svedomí, by mal byť vyvezený na opustený ostrov obkľúčený piraňami.“ Jana Kovacicova Erdelyiova

      Zdroj: reg

      „Aj u nás na dedine, okres Partizánske, a som napálená. Dcéra prišla z nočnej z nemocnice a zobudili ju, aby si okamžite prišla po deti. To chcú už úplne destabilizovať celú republiku? Kto je to? “ Edit Artimová Oravská

      Zdroj: reg

      „Synovec aj plakal, keď im pustili sirénu a evakuovali ich.“ Dominika Csekeiova

      Zdroj: reg

      „Strašne ma to vydesilo, našťastie, keď som prišla po dcéru, bola živá a zdravá. Dúfam, že toho lotra nájdu. Mala som strach o svoje dieťa a aj momentálne sa bojím ju pustiť do školy.“ Gabriela „Gabča“ Preťová

      Zdroj: reg

      „Aj u nás v Považskej Bystrici nahlásili. Musel som z práce letieť po syna. Mesto bolo zapchaté, ľudia behali hore-dole, hlavne po deti. “ Jaroslav „Kušňo“ Kušnierik

      Zdroj: reg

      „Práve mi volala pani učiteľka. Chorý, nenormálny človek, ktorý dokáže takto vystrašiť deti. Zaslúži si exemplárny trest. Koľko rodičov po dieťa nemôže ísť?“ Alžbeta Kobezdova

      Detská psychologička: 7 rád, ako sa so školákmi o hrozbách rozprávať

      Podľa školskej psychologičky Gabriely Germuškovej z Prešova pre mnoho detí aj dospelých nastala po bombových hrozbách nepríjemná situácia. „Hoci sme si mnohí dokázali reálne vyargumentovať dnešnú náhlu evakuáciu, je dôležité si uvedomiť, že deti sú oveľa citlivejšie na prebiehajúce udalosti. Je tiež možné, že s niektorými pocitmi sa stretli aj prvý raz. Preto vás prosím, aby ste nezanedbali ich prežívanie,“ odkazuje rodičom. A radí, ako postupovať:

      1. Nenegujte žiadne emócie ani reakcie spojené s udalosťou (nie: „neplač, nič sa nestalo, nepreháňaj, upokoj sa“, ale napr. „je v poriadku, že na takéto udalosti reagujeme akokoľvek, tiež som sa zľakla“).

      2. Rozprávajte sa o tom, čo dieťa prežívalo, a pomenujte pocity, ktoré mohlo zažiť, ak ich nevie pomenovať samo.

      3. Zvýšte pozornosť vtedy, ak je dieťa utiahnutejšie, tichšie, iné ako bežne. Takéto deti môžu bojovať s vnútornou krízou, ktorú nevedia verbalizovať.

      4. Trávte čas s dieťaťom, buďte preň oporou, bezpečným majákom, zdrojom pokoja. V ťažších časoch sa dieťa môže vracať k detinskejším prejavom pozornosti/lásky/ vyhľadávania bezpečia, zabezpečte mu, čo práve potrebuje.

      5. Neklamte dieťa, ak sa vás pýta na vzniknutú situáciu. Buďte otvorení, ale citliví.

      6. Dieťaťu nesľubujte, čo neviete splniť/na čo nemáte dosah, napr. „takéto veci sa u nás nedejú“, „už sa to nikdy nestane“.

      7. Robte s dieťaťom také aktivity, ktoré dieťa využíva ako zdroj bezpečia a pokoja.

      Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala počas stredajšej akcie s krycím názvom Škola 14-ročnú osobu v súvislosti s podozrením zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy.

      Podozrivý mal v utorok (7. 5.) zaslať na jednu zo základných škôl v okrese Brezno výhražný e-mail o bombe. Policajti odosielateľa e-mailu vypátrali a zadržali do 24 hodín. "Aktuálne prebiehajú so zadržaným mladistvým ďalšie nevyhnutné procesné úkony potrebné na zabezpečenie dôkaznej situácie a vyhodnotenie reálnej hrozby," uviedla policajná hovorkyňa Zuzana Hrabovská.

      Nicolas nahlásil bombu na súde

      Polícia zadržala aj 25-ročného Nikolasa H. z Myjavy, ktorý sa priznal k nahláseniu bomby na Mestskom súde v bratislavskom Novom Meste. Bol obvinený a hrozí mu až 5 rokov väzenia.

      Mladík nahlásil v utorok na linke 158 oznam o bombe nachádzajúcej sa v priestoroch súdu v Novom Meste – Bratislava III. Bomba sa na súde napokon nenašla. Nicolas s k činu priznal a skončil s obvinením zo šírenia poplašnej správy na krku.

      Prečítajte si tiež:

      Autor článku

      Ingrid Timková

      Redaktorka
      Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.