Neuveriteľný príbeh slovenského Kajínka: Ľubomír Behan sa znova postavil pred súd
25. 11. 2023, 6:23 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:36)

Väzeň Behan, ktorý v roku 2016 zdrhol z leopoldovskej basy, si v cele trhá vlasy. Môže za to rozhodnutie súdu. Senát zasadal priamo v ilavskej väznici, kde si slovenský Jiří Kajínek odpykáva trest a rozhodoval o Behanovom podmienečnom prepustení na slobodu. Plány odsúdeného zmaril.
Zdroj: tami
Zdroj: Jozef Uhlárik
Zdroj: tami, Jozef Uhlárik
Galéria k článku
Behan sedí v Ilave, ale zároveň má rozbehnuté aj súdne konanie v Trnave. "Na Okresný súd Trnava bola podaná obžaloba pre obzvlášť závažný zločin vraždy spolupáchateľstvom a obzvlášť závažný zločin lúpeže spolupáchateľstvom. Posledné hlavné pojednávanie bolo 7. novembra. Pokračovať by malo 28. novembra," povedala hovorkyňa trnavských súdov Jana Kondákorová. Spolu s komplicom mal Behan zniesť brutálnym spôsobom zo sveta českú podnikateľku. Behan aj jeho spolupáchateľ pred súdom tvrdia, že sú nevinní.
Podmienečne na slobodu sa pritom odsúdený snaží už dlhší čas. Skúšal to sám a keď mu jeho žiadosť súd zamietol, snaží sa o to cez Občianske združenie Integrasa. Za ním stojí predseda Karol Richter, ktorý prišiel aj na rozhodovanie o podmienečnom prepustení do Ilavskej väznice. Ten potvrdil, že pre Behana má občianske združenie v prípade jeho prepustenia na slobodu zabezpečený byt aj prácu.
K. Richter, predseda občianskeho združenia, prišiel v pondelok do basy v Ilave na pojednávanie s Behanom. "U mňa zavážila ľudskosť. Položme si otázku, ktorý by, keby mal možnosť, neutiekol? Každý jeden, lebo však sloboda je pre nich všetko. O ľudskosť ide. Odsedel si svoj trest, sedí svoj trest, má ešte nejaké problémy, my ho vieme resocializovať. My dávame na týchto ľudí možno väčší pozor ako štát. Za dvanásť rokov môjho predsedovania v Integrasa to robím tretí raz," povedal K. Richter k tomu, prečo sa snaží dostať Behana spoza mreží.
Podľa neho má Behan zabezpečené na slobode bývanie, prácu a aj dohľad zo strany občianskeho združenia. "Kontaktoval ma kamarát, ktorý je kamarát s jeho otcom. Ja som si prečítal jeho spis, všetko som si ponachádzal na internete. Jeho osobne nepoznám, ale jeho otca poznám. On sa chce zaradiť, resocializovať a jednoducho žiť ako človek. O čom rozprávame? Jednoducho hovoríme o šanci," uzavrel Richter.
Samotný odsúdený sa pred súdom kajal a tvrdil, že si je vedomý chýb, ktoré spravil. Svoj útek z Leopoldova nazval "vzdialením sa z pracoviska." Tvrdil, že v base zas až takú zlobu nerobil. "Mal som dva disciplinárne tresty, ale polepšil som sa. Bol som aj disciplinárne odmenený. Pracoval som mimo pracovného času a dostal som aj 4 pochvaly. Zúčastňujem sa rôznych aktivít a je pre mňa prekvapivé, že v hodnotení je uvedené vysoké riziko recidívy, pretože aj keď som bol v minulosti potrestaný, v oboch prípadoch to mám zahladené," hovoril Behan. Tvrdil, že ak ho pustia, bude viesť riadny život.
Podľa prokurátora však bola snaha občianskeho združenia dostať Behana na slobodu varením z vody. Namietal, že nedošlo k osobnému stretnutiu predstaviteľov občianskeho združenia s Behanom a informácie, ktoré malo občianske združenie o odsúdenom boli iba sprostredkované.
Sudkyňa skonštatovala, že vlani Behana v base vyradili z pracovného procesu, pretože jeho pracovná morálka bola katastrofálna. Žiadosť o podmienečné prepustenie teda zamietla aj na základe negatívneho hodnotenia ústavu, ktorý nedáva záruku, že bude viesť bezúhonný život.
Takto sa mu podarilo utiecť z basy v Leopoldove Čítajte ďalej
Slovenský zločinec sa preslávil útekom z väznice. Stalo sa tak v júli 2016, kedy sa mu podarilo ujsť počas práce, ktorú vykonávali odsúdení neďaleko leopoldovskej basy. Okamžite po ňom začali pátrať desiatky po zuby ozbrojených policajtov, psovodov, aj policajný vrtuľník. Za jeho útek boli prepustení dvaja dozorcovia.
Behan je známa firma. Odsúdený trestanec si v roku 2016 odpykával trest za lúpež. Za tú vyfasoval 8 rokov a 8 mesiacov a zaradený bol do ústavu so stredným stupňom stráženia. Pred políciou sa po úteku skrýval viac ako štyri mesiace. Aj keď sa hovorilo o tom, že určite ušiel do zahraničia, túlavé topánky ho zaviedli len do domu jeho otca v okrese Piešťany, kde ho napokon muži zákona aj našli.
Už od malička bol Behan veľký nespratník a mal problémy so zákonom. Už v mladistvom veku sa zaplietol do viacerých vykrádačiek. Prvýkrát ho odsúdili už v roku 2008 za vykradnutie dvadsiatich pivníc a bytov. Neskôr v kriminálnom rebríčku postúpil až k ozbrojenej lúpeži, za ktorú ho odsúdili. K tej mu vďaka úteku pribudol aj trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia. V roku 2017 stál Behan pred súdom opäť. Tentoraz za to, že si začiatkom júna 2015 požičal v autopožičovni auto, ktoré nevrátil, ale zrejme predal. Dostal 26 mesiacov natvrdo.
Kajal sa, že sa polepší. Čítajte na ďalšej strane
O podmienečnom prepustení Behana z ilavskej basy už senát okresného súdu rozhodoval v januári tohto roka. "Mám šancu sa normálne chovať vonku. Uvedomil som si chyby, aj ten útek, keby som to mohol vrátiť, tak by som to vrátil," vyjadril sa v tom čase pred súdom odsúdený páchateľ.
Jeho plány vtedy stopol zástupca väznice, ktorý Behanovo správanie sa za mrežami označil za problémové. Podľa neho bola resocializačná prognóza nepriaznivá a hrozilo vysoké riziko recidívy. Väzňa odporučil neprepustiť.
Behana na Slovensku prirovnávajú aj k najznámejšiemu českému väzňovi Jiřímu Kajínkovi. Český vrah, recidivista, ale aj televízna celebrita a influencer Kajínek bol v roku 1998 odsúdený za dvojnásobnú nájomnú vraždu a pokus vraždy na doživotie. Z väzenia sa mu však podarilo niekoľkokrát utiecť. Jeho prípad sa stal všeobecne známy a bol podľa neho natočený aj film Kajínek. V roku 2017 prezident Miloš Zeman udelil Kajínkovi milosť a bol prepustený na slobodu.